Darovalci krvi, organov, ... naj bodo pošteno plačani
Vsi v verigi med pacientom in darovalcem dobijo pošteno plačilo. Zakaj ga ne bi tudi darovalec, ki je ključen za celoten proces?
Vsi v verigi med pacientom in darovalcem dobijo pošteno plačilo. Zakaj ga ne bi tudi darovalec, ki je ključen za celoten proces?
Če bo predlog prejel vsaj 26 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.
V Sloveniji lahko darujemo organe po smrti (srce, pljuča, jetra, ledvice, trebušno slinavko) ali za časa življenja (ledvico). V obeh primerih je darovanje prostovoljno, plemenito in povsem altruistično dejanje. Je pomoč človeku v bolezni. Po Zakonu o pridobivanju in presaditvi delov človeškega telesa zaradi zdravljenja kakršna koli premoženjska ali nepremoženjska korist ali denarno nadomestilo za darovanje niso dovoljeni.
Darovalec oziroma darovalka za časa življenja ali svojci pokojnega darovalca oziroma pokojne darovalke torej za darovanje ne smejo pridobiti nikakršnega plačila. To je nezakonito oziroma kaznivo. Vzgib za darovanje mora biti pomoč bolnikom, ki potrebujejo zdravljenje s presaditvijo organa.
Posmrtno darovanje je možno po možganski ali cirkulatorni smrti. V primeru darovanja ledvice za časa življenja vsak primer presoja Etična komisija za presaditve. Darovanje je možno samo med sorodniki ali čustveno povezanimi osebami. Tveganje za zdravje darovalca oziroma darovalke mora biti sorazmerno v primerjavi s pričakovano koristjo za prejemnika oziroma prejemnico. Vabimo vas, da več o darovanju organov preberete na spletni strani www.slovenija-transplant.si.