19. 9. 2023
Odziv Ministrstva za zdravje
Čeprav je uporaba tobaka ena največjih javno-zdravstvenih groženj, s katerimi se soočamo v svetu in v Sloveniji, bi tak predlog lahko sprožil vrsto ugibanj, zakaj ne bi participacije za zdravljenje plačevali tudi predebeli, tisti, ki prekomerno pijejo alkoholne pijače ali uporabljajo prepovedane droge, kar prav tako predstavlja velik javno zdravstveni problem. Življenjski slog je odvisen od socialnih in ekonomskih okoliščin posameznika, zato bi bil tak način ukrepanja lahko krivičen. Sistem zdravstvenega zavarovanja temelji na načelih socialne pravičnosti in solidarnosti med zdravimi in bolnimi, starimi in mladimi, bogatimi in revnimi. Pri kajenju ne gre zgolj za razvado, gre za bolezen odvisnosti.
V Sloveniji že več desetletij veliko pozornosti posvečamo preprečevanju začetka kajenja pri mladih, pomoči pri opuščanju kajenja in ozaveščanju ljudi, da kajenje močno škodi njihovemu zdravju kot tudi zdravju pasivnih kadilcev ob njih.
Sprejeli smo že številne učinkovite zakonske ukrepe za omejevanje uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, ki se na novo pojavljajo na tržišču. Pravkar so v pripravi nove spremembe zakonodaje.
Na voljo so različne oblike brezplačne pomoči pri opuščanju kajenja. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije financira delavnice za opuščanje kajenja v okviru Zdravstveno vzgojnih centrov in Centrov za krepitev zdravja (ZVC/CKZ), ki jih v zdravstvenih domovih po vsej Sloveniji izvajajo posebej za to usposobljeni strokovnjaki v okviru individualnih in skupinskih svetovanj. Kadilci za obisk centra ne potrebujejo napotitve od osebnega zdravnika. Vsak dan, tudi med vikendi in prazniki, je v okviru Nacionalnega inštituta za javno zdravje na voljo tudi brezplačno svetovanje usposobljenih svetovalcev v okviru telefonske številke 080 2777, ki je objavljena na embalaži tobačnih izdelkov.
Svetovanje za opuščanje je dostopno tudi na forumu Med.Over.Net: https://med.over.net/
Več informacij o opuščanju je dostopnih tudi na spletni strani Skupaj za zdravje: https://www.skupajzazdravje.si/kategorija/opuscanje-kajenja/. V lekarnah so na voljo različne oblike nikotinskega nadomestnega zdravljenja (žvečilke, obliži in inhalatorji), ki lahko olajšajo odtegnitvene simptome. Zdravila na recept pa lahko predpiše osebni zdravnik.
Ministrstvo za zdravje v okviru javnih razpisov redno zagotavlja sredstva za sofinanciranje aktivnosti in programov, ki jih izvajajo nevladne organizacije in vključujejo tako programe ozaveščanja in izobraževanja javnosti vključno z najbolj ogroženimi skupinami, kot so npr. otroci in mladostniki, nosečnice, socialno šibkejši, kot brezplačne programe za opuščanje kajenja.
Vlada RS je sprejela tudi Strategijo za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022-2030, ki vsebuje različne ukrepe in aktivnosti za omejevanje uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, vključno z novimi nikotinskimi izdelki, ki prihajajo na trg in po katerih vedno več posegajo otroci in mladi.
Slovenija se bo tudi v prihodnje, tako kot doslej, aktivno zavzemala za uvedbo ukrepov, ki bodo v največji meri prispevali k varovanju zdravja.
Kadilci plačujejo še več,kot si ti predlagal...POVEJ GDO PA NAJVEČ ZASLUŽI PRI KADILCIH?!
Potemtakem naj alkoholiki sami krijejo stroške zdravljenja, adrenalinski športniki stroške svojih poskodb itd. Neumen predlog, ki eklatantno pribija na križ določeno skupino ljudi, kar pa je že po ustavi prepovedano.
Nisem kadilec, lako pa bi bil. Me pa izjemno moti dvoličnost družbe. Cigarete lahko kupimo, pri tem pa je cena zasoljena iz razloga kobajage skrbi za zdravje. Tako zasvojeni kadilci dajo še zadnji denar za cigareto namesto preživetje, kapital in proračun pa bogati. Torej koga bi bilo prav kaznovati. Vsekakor si po moji oceni kaznovanja ne zasluži najšibkejši člen, zasvojen kadilec. Za zdravstvene posledice ki jih ima bi morala pravzaprav odgovarjati država in lastnik kapitala in vsi, ki v tej verigi služijo na račun zdravja ljudi, ki se cigareti iz različnih razlogov ne morejo upreti.
Točno tako,kot je napisano...bravo
Tobačne izdelke zares podražiti, ne le za nekaj centov.
Še en diskriminatorni predlog. Slo si res zasluži čistko od bolanih umov.
Sam res. Če pogledamo iz širšega kota, so kadilci enako kot anticepilci, v glavnem smrdilci. Vedno ko grem mimo kake skupine kardilcev se me ta vonj prime. In potem ko pridem domov... valda pulover smrdi po cigaretnem dimu.
Po moje bi morali plačevati prispevek za onesnaževanja okolice z repulzivnimi vonjavami.
V mojem primeru se strinjam, glasovala sem pa proti. Zakaj se strinjam v mojem primeru? Zato, ker kadim že 50 let in tudi enkrat še nisem bila pri zdravniku zaradi tega. Še več, lansko leto so mi po ultrazvoku srca še poslušali pljuča in ugotovili, da so čista. Vem, da nismo vsi ljudje enaki, zato pa sem glasovala proti. Ker potem se ta plaz ne ustavi več. Pa pivci alkohola, ljubitelji sladkarij, adrenalinski športniki, ljudje s prekomerno težo...... In če vemo, da je za okoli 80 - 90% bolezni človek sam kriv, je ta predlog popolnoma neumesten. Ja saj zato pa imamo zavarovanje, no, in ni poceni.
Če vam do 50 let ni pokazalo kaj na pljučih, vam garantiram, da vam bo pokazalo v starosti.
Sicer pa, kajenje ne vpliva le na pljuča, vpliva na zamašitev žil.
Kaj naj rečem, kadilci sebe nimajo radi. Preprosto. Kako lahko človek pri zdravi pameti sam sebe uničuje, hkrati pa za to še precej plačuje, in to še v času korone. Skratka meni neznana ironija človeške banalnosti.
Ne vem kako lahko ena palčka polna strupov, zasvoji človeka, da postane močnejša od njegove/njene volje?
Kadilci participirajo v proračun enako kot ljudje, ki jedo premastno hrano, preveč sladkorja, se premalo gibljejo, esktremni športniki, nepazljivi sam svoj mojstri, peščci, vozniki, kolesarji, planinci, plavalci, odvisniki od drog, tablet, alkohola, ...
Če že, bi se zadeve lotil na drugi strani in za vse podobne vzročne povezave.
Če zdravljenje kadilcev presedga trošarine tobačnih izdelkov, dvigimo trošarine, če zdravljenje alkoholikov presega trošarine na alkohol , dvignimo trošarine, za divjake na cesti, naj se zavarovanje in cestnina pobira glede na kazenske točke, za ekstreme športe tudi poznamo zavarovanja...
Naj bo cilj dodatnih obremenitev zmanjšanje kritične populacije, ne pokrivanje stroškov "izobčencev".
KAJ ZA DEPRESIVCE , BO TUDI PRIPOROČLJIVA PARTICIPACIJA ????
MALO SE OZRITE OKROG ... DEPRA IN SAMOMORI ....
DA "DEBELUHOV " NE OMENJAM !!!
Potem v izogib diskriminaciji ne bi smeli pozabiti še na alkoholike, debele, uživalce drog in še premnoge druge, s čimer nastane cela kolobocija. Že tako drago plačujemo za zdravstvo, do katerega na koncu skoraj ne moremo dostopati, enkrat z obveznim, drugič še z dopolnilnim oziroma dodatnim zavarovanjem, ki bolj hrani zavarovalnice, kot pa zdravstvo.
Ne bodite taki kot Beovičeva, prosim. Nihče ne bi smel biti diskriminiran.
Vsako razlikovanje med bolniki je nepravično, nihče ni rad bolan in vsak si zasluži zdravljenje pod enakimi pogoji, saj je to naša ustavna pravica. Vsi plačujemo solidarno prispevek za zdravstvo. Z izjemami začnemo iskati nove izjeme npr. alkoholike, zasvojene..., necepljene.
Necepljeni, preveč cepljeni, kadilci, debeli, suhi, športniki, lenuhi, hitri vozniki, počasni vozniki,...
Saj nekaj podobnega že imate, ko sklepate dodatna zdravstvena zavarovanja. Zavarovalnica ve kaj se jim splača :)
Sem proti predlogu, ker potem nihče ne bo rabil medicinske oskrbe, niti vi ki ste neznansko zdravi in v kolikor si boste zlomili nogo bo nemogoče dokazat da ni bilo iz malomarnosti. Če tudi boste plačevali le 4,80 eur na mesec (ne kadi, ne pije, ne je...), namesto 98,30eur.
Sem za. V obliki dodatne velike obdavčitve tobačnih izdelkov, ki pa mora iti v celoti v zdravstvo, ne v splošni proračun.
Neumen predlog ;)