Virtualna bolniška postelja za COVID bolnike
Na Nizozemskem so preobremenjenost postelj rešili z virtualnimi bolniškimi posteljami. Tako lahko paciente (glede na njihovo stanje) odpustijo domov 5-10 dni prej, za domov dobijo oximeter in se dnevno slišijo z klicnim centrom bolnišnice o njegovem stanju.
Zelo inovativno in predlagam da stroka oceni ali je predlog strokovno sprejemljiv da ne bi ogrožal pacientov in ga uvede saj bi tako lahko zmanjšali preobremenjenost bolnišnic.
Link do vira: www.dutchhealthhub.nl/artikel/luscii-opent-vijfhonderd-virtuele-zieken...
S tem predlogom se strinjam in ga podpiram, saj menim da bi to pomagalo pri preveliki zasedenosti postelj v bolnicah, še posebej pri trenutni situaciji korone. Pomagalo bi pri izpraznjenju postelj, za tiste bolnike, ki jih dejansko potrebujejo predvsem več prostora bi bilo za paciente, ki potrebujejo intenzivno nego. Kot vidimo v drugih državah ima implementacija virtualne postelje predvsem pozitivne rezultate. Primer v Angleškem mestu Watford pravi, da so prihranili kar 300 postelj v 3 tednih. Menim, da pri nas številke ne bi bile tako velike predvsem zaradi različnih števil pacientov, toda ob podpori strokovnjakov bi bilo to izvedljivo. Edina slaba stran tega je nakup oximetra, ter implementacija tako, da lahko zdravniki ob katerikoli uri preverijo svojega pacienta. Poleg tega, bi morali strokovnjaki oceniti kondicije življenja pacienta ter njegovo stanje in se glede na pridobljeno odločiti in prevzeti odgovornost(za napačne odločitve)
LINK:
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33840420/
www.bmj.com/content/369/bmj.m2119
Ta vrsta zdravstvene obravnave je že uvedena v okviru telemetričnega zdravljenja, če to hočete ali zahtevate od dotičnega osebnega zdravnika ali zdravnika specialista. Sam sem imel tovrstno zdravljenje pri obolenju za COVID 19, vendar se ni izkazalo kot kaj koristnega tako, da sem pristal na COVID ODDELKU SB. Uporabno je predvsem za lažja obolenja. Dvakrat na dan te pokličejo ter ti odredijo meritve kot so krvni tlak, oksimetrija in temperatura to pa je tudi vse. So pa začeli nekateri osebni zdravniki to prakticirati tudi za druga obolenja kot npr. angina, vendar pregled na daljavo lahko osebnega zdravnika močno zavede v napačno diagnozo. Smo imeli tudi že tak primer s hujšimi posledicami. Skratka ne priporočam.
Predlog je drugačen od tega kar omenjate. Ideja je da se je hospitaliziran pacient zaradi te moznosti pred odpuščen če mu seveda zdravstveno stanje po strokovni plati to omogoča in se tako izprazni bolniška postelja prej za naslednjega.
To kar vi govorite je telemedicina in je malo drugače.
Ne more biti Nizozemska nam za zgled, temveč bi lahko bilo obratno: mi imamo že skoraj vse zdravstvo virtualno, ne le za kovidne bolnike.
Po dostopnih podatkih pa je Nizozemski zdravstveni sistem eden najboljših na svetu tako da ne razumem vašega komentarja kako takšna država ne more biti zgled.
In to kar imamo v Sloveniji je še daleč od virtualnosti oz digitalizacije zdravstva - se pa premikamo naprej.