preživninska obveznost očetov do dopolnjenega 18. leta starosti
Leta in leta so sodišča zasuta z preživninskimi zahtevki, predvsem mamic mld. otrok, ki morajo preko sodišč zahtevati neizplačane in zaostale preživnine za mld. otroke. Predlagam, da bi se to zakonsko uredilo , da bi morali starši, katerim otroci niso dodeljeni plačevati redno mesečno od plače preživnine za otroke do vsaj dopolnjenega 15. leta starosti oziroma do 18. leta.
a kar po defaultu se bo reklo da je moski kriv za razpad veze in da je dolzan placevati prezivnino ... in kaj ce otrok zivi pri ocetu? ali ce en teden zivi pri mami in teden pri ocetu?
Sem sam plačeval preživnino do 26 leta.
Ko sm vprašal enkrat tamale, če je dobila kaj denarja od mojega plačevanja. NE!
Ker vem da si je sama in plačevala sobo v ljubljani, šolanje in vse kar spada zraven, ko se poskušaš izobrazit in predvsem preživet.
Sam sem ji pomagal kolikor sem mogel.
Ne vem.pa kam je šel cekin od mojega plačevanja.
Bi blo treba tiste mamice enkrat po zdravju vprašat.
Ne vem, a je preživnina enako žepnina al kako? A se preživnina porabi za futr, učbenike, oblačila, prevoz v šolo, malco, kosilo, športne dneve, naravoslovne dneve, šolo v naravi al se porabi za čigumije?
Junij 2021 - saj je zakonsko urejeno. Problem je drugje, da država ne stori nič, če se zavezanec za preživnino plačevanju izogiba. Takrat je vse na tem staršu, ki terja preživnino, sam se mora grebsti za izterjatev, ki je seveda ni, država ne stori nič. Enim nekaj krije jamstveni in preživninski sklad, a ne vsem, ki bi jim moral, zakaj, ne vem, ker problematike ne poznam dobro.
Zakonodajo je treba spremeniti tako, da bo starš, ki je dolžan plačevati preživnino, to tudi res plačeval in da se mu izogibanje ne bo splačalo. Večja aktivnost in učinkovitost države v tem primeru, to je potrebno.
Junij 2021 - dodajam še to - do 15. leta ni dovolj, ne vem, odkod vam to. Srednješolec včasih potrebuje še več sredstev kot osnovnošolec, zakaj bi se mu takrat denar nehalo plačevati. Preživnina do 18. leta v vsakem primeru, oz. do konca rednega šolanja, najkasneje do 26. leta, vsaj tako je bilo določeno nekoč, mislim, da je še zdaj tako.
Glasujem proti ker ženski pohlep bi uničil koncept družine tako.
Otroci rabijo in mamo in očeta.. ne pa mamice ki si želijo torbice.
Ja veš da, lih pohlepne so ženske. Pa ful tašk dobijo za tistih bornih 150 € na mesec. Če rabijo otroci in mamo in očeta, potem naj jih pa atiji ne zapuščajo.
Cilj moškega in žensko je ustvarit družino. Oče jih ne zapušča, mati naredi da oče ne vidi svojih otrok in da naj plačuje preživnino, in niti nemore se monitorirat kam ta denar gre, kar se mi zdi nepravično. In tudi bi moralo bit prostovoljno in to samo ko otrok je dovolj star da lahko bi uporabu nek svoj bančni račun in da teh 150 € grejo direktno na njegov račun in da jih lahko oporablja samo za specifične storitve. Če bi oče ali mama plačala to preživnino bi blo najboljše da se to plača samo 4 leta, od 14 do 18 leta. To bo tudi dobro da lahko ta ki izpade iz družine in v slučaju da je še dovolj mlad da si prova spet naredit družino, da lahko investira v sebe in se postavi spet na noge.
Ne seveda, vsega so ženske krive, moški so pa nedolžne ovčke. Prostovoljna bi moralo bitit plačevanje preživnine? Ja odlično, res, veš da, ženska naj krije vse stroške za otroke, sej jih je sama naredila, anede? Ko je otrok dovolj star za kaj? Da si kupi čike, pa alko pa koko, mama naj pa cel lajf plačuje za njegovo hrano, obleke in šolanje? Za kaj si pa ti predstavljaš, da je preživnina? Kdo pa kupuje futr, pa cote, pa plačuje položnice, če otrok živi pri mami? Palčki? Izpade iz družine? a to misliš tko, da si preden je ločen najde ljubico? Pa potem po ločitvi od prve žene takoj dobi še enega otroka? Dej ne nabijaj.
To žensko odigranje kartice žrtve in sramotno manipuliranje vedno zmaga v sistemu. In ja preživnina bi morala bit prostovoljna, in ja če ženska dobi skrbništvo nad otrokom naj ona plača in če moški dobi skrbništvo nad otrokom pol naj on plača vse račune brez da se nanaša na drugega. In da samo če al možki ali ženska je zmožna plačat preživnino naj se to sam/a odloči če to hoče naredit. Otrok si nemore kupit cigaret pri 14-18, ne alkohola in upam da bo tako dobro vzgojen z samohranilko mamo da se nebo drogiral. Tudi sem napisal da denar ki ga dobi na računu lahko uporabi samo za določene storitve in tudi limit uporabe. Da lahko gre v Mladinska Knjiga alpa v kašno trgovino da si kupi šolske potrebščine al podobno. Mečete besede v usta, sem samo napisal da ta ki izpade iz družine in je slučajno še dovolj mlad da si prova spet naredit družino, da lahko investira v sebe in se postavi spet na noge.
Res? Kakšne igranje žrtve in manipuliranje? In ne, preživnina nima kaj bit prostovoljna, ker gre za preživljanje otroka, samo ljudje kot si ti vidijo v tem nakupovanje torbic. Aja a ona naj plača, ker je dobila skrbništvo nad otrokom? Kaj pa takrat, ko moški ne želi skrbništva nad otrokom? Naj ženska reče "ok, pol naj gre pa otrok v rejo, ker jst ga sama preživet ne morem"? Če ga je znal narest, naj ga še preživlja. Mislim, kakšna iztirjena logika- ker ni dobil skrbništva naj ne plačuje. Aja, a če so zmožni plačevat? Kaj pa če niso zmožni plačevat? Naj otrok strada? Hahahahahaha, prosim? A otrok si ne more kupit cigaret? A bš ga no lomt. A veš kaj pa otroci znajo narest? Znajo odrasli osebi dat denar pa jo nafehtat da jim jih kupi. Pa alhokol tut. Pa nekaterim je to res najmanjši problem narest. Aja, za kaj pa bi porabil denar? Za hrano? Oblačila? Šolske potrebščine? Zakaj pa 14 letniku ne bi mama kupovala hrane, oblačil in šolskih potrebščin? Pa plačevala položnic zanj? A je to nekaj, kar mora 14 letnik sam počet? Kaj pa 6- letniki, ki tudi dobivajo preživnino? Mečem besede v usta? Ti si za začetek gladko izmišljuješ stvari, v nadaljevanju obtožuješ samo eno stran, druga so pa zate anglečki in kot tretje dragi moj, če si moški ustvarja novo družino, to ne pomeni, da otrok iz prve nima več. Ok?
"Zakaj pa 14 letniku ne bi mama kupovala hrane, oblačil in šolskih potrebščin?"
Ker bi si kupovala torbice.
Aha, otrok doma pa strgan strada. Pa socialna nič ne naredi, čeprav oče prijavi zadevo. Veš da. Spet nabijaš.
Za lažje razumevanje obveznosti preživljanja otrok s strani staršev vam v nadaljevanju iz Družinskega zakonika citiram 183. člen ter četrti, peti in šesti odstavek 198. člena DZ.
Naloga centrov za socialno delo je vodenje preživninskih map in izdajanje obvestil o uskladitvi preživnin na podlagi prejetih izvršilnih naslovov s strani sodišč in notarjev.
Otrokova moralna dolžnost je torej, da zavezanca za plačilo preživnine obvesti o svojem obstoječem statusu.
Na podlagi izgube statusa dijaka ali študenta (in v vašem primeru npr. dokazila, potrdila o vpisu v evidenco brezposelnih oseb) se preživninska obveznost zaključi.
Ko avtomatski sistem v sklopu uradnih evidenc centra za socialno delo po prenosu podatkov iz CEUVIZ zazna, da upravičenec po 18. letu starosti nima statusa dijaka ali študenta, center za socialno delo v tem letu ne uskladi preživnine, prav tako centru za socialno delo ni treba pisno obvestiti upravičenca in zavezanca o uskladitvi preživnine.
183. člen
(obveznost preživljanja otrok)
(1) Starši morajo preživljati svoje otroke do polnoletnosti, tako da v skladu s svojimi zmožnostmi zagotovijo življenjske razmere, potrebne za otrokov razvoj.
(2) Otroka, ki je vpisan v srednješolsko izobraževanje, morajo starši preživljati tudi po polnoletnosti, če se redno šola in ni zaposlen ter ni vpisan v evidenco brezposelnih oseb, in sicer le do prvega zaključka srednješolskega izobraževanja oziroma do pridobitve najvišje ravni splošne oziroma strokovne izobrazbe, ki jo je po predpisih s področja srednjega šolstva možno pridobiti. Obveznost preživljanja traja najdlje do otrokovega dopolnjenega 26. leta starosti.
(3) Otroka, ki je vpisan v višješolski strokovni študij, morajo starši preživljati, če se redno šola in ni zaposlen ter ni vpisan v evidenco brezposelnih oseb, in sicer le do prvega zaključka višješolskega strokovnega študija v skladu z določbami zakona, ki ureja višješolsko strokovno izobraževanje. Otroka, ki je vpisan v visokošolski študij, morajo starši preživljati, če se redno šola in ni zaposlen ter ni vpisan v evidenco brezposelnih oseb, in sicer le do prvega zaključka dodiplomskega študija ali do prvega zaključka magistrskega študijskega programa ali enovitega magistrskega študijskega programa v skladu z določbami zakona, ki ureja visoko šolstvo. Če študijski program, v katerem se otrok šola, traja več kakor štiri leta, se obveznost preživljanja podaljša za toliko, kolikor je daljši študijski program. Obveznost preživljanja traja najdlje do otrokovega dopolnjenega 26. leta starosti.
(4) Ne glede na določbe prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena morajo otroka, ki je sklenil zakonsko zvezo ali živi v zunajzakonski skupnosti, starši preživljati le, če ga ne more preživljati zakonec ali zunajzakonski partner.
(5) Kadar starši ne preživljajo otroka v svojem gospodinjstvu, morajo k njegovemu preživljanju prispevati preživnino v mesečnem znesku.
198. člen (usklajevanje preživnin)
(4) Če se upravičenec po 18. letu starosti v letu, v katerem se opravlja uskladitev preživnine, ne šola redno, centru za socialno delo ni treba pisno obvestiti upravičenca in zavezanca o uskladitvi preživnine.
(5) Upravičenec mora po 18. letu starosti centru za socialno delo v 30 dneh po pridobitvi statusa dijaka ali študenta predložiti potrdilo o vpisu ali ga obvestiti, kje se redno šola. Če upravičenec ne ravna v skladu s prejšnjim stavkom, center za socialno delo v tem letu ne uskladi preživnine.
(6) Zavezanec za plačilo preživnine lahko pri centru za socialno delo po otrokovi polnoletnosti preveri, ali ima ta status dijaka ali študenta. Če upravičenec nima statusa dijaka ali študenta, zavezancu ni treba plačevati preživnine ne glede na obvestilo o uskladitvi preživnine, izdano pred izgubo statusa dijaka ali študenta.
www.snoj.si/placevanje-prezivnine/
www.op.si/pravna-podrocja/prezivnina-in-prezivninske-obveznosti
predlagam.vladi.si/predlog/12142 odziv organa na predlog
predlagam.vladi.si/predlog/12143 predlog caka odziv organa
V takih primerih bi bil včasih smiselen tudi splav po porodu.