Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Pri zbiranju podpisov za uvedbo referenduma dodati negativne glasove

3409 OGLEDOV 14 KOMENTARJEV

Predlagam, da se uvede možnost negativnih glasov pri zbiranju podpisov za razpis referenduma.

Vsak negativni glas bi v tem primeru izničil pozitivnega in če ne bi bilo pozitivnih glasov več kot določeno mejno št. (recimo 25.000) se predlagano vprašanje sploh ne bi dalo na referendum.

Glasovanje z negativnim glasom, bi bilo možno tudi z digitalnim potrdilom preko e-uprave, kot je že sedaj možno oddati (pozitiven) glas ZA referendum.

Menim, da bi veliko ozaveščenih državljanov na tak način preprečilo izvajanje nesmiselnih referendumov, katerih smo bili priča v preteklih letih in bi bil to eden izmed najcenejših varčevalnih ukrepov vlade.

10 glasov

9 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR H hank2468 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


25. 3. 2011

Odziv Ministrstva za javno upravo

Ministrstvo za javno upravo, ki je pristojno za tolmačenje in pripravo Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi (Ur. l. RS, št. 26/07 – UPB2, v nadaljevanju ZRLI), predloga ne podpira. Pravica državljanov do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev je ustavna pravica (44. člen Ustave RS): »Vsak državljan ima pravico, da v skladu z zakonom neposredno ali po izvoljenih predstavnikih sodeluje pri upravljanju javnih zadev.« Referendum je najpomembnejša oblika neposredne demokracije (poleg ljudske iniciative in v določenem smislu pravice do peticije). Volivcem omogoča neposredno odločanje o uveljavitvi (sprememb) ustave, zakona ali odločanje o drugem vprašanju, ki je pomembno za družbo in državo. Menimo, da predlagani način, ki bi to ustavno pravico omejeval, ni primeren za doseganje namena varčevanja. Ker se zavedamo, da so stroški referenduma visoki, je vlada v Državni zbor RS poslala predlog za začetek postopka za spremembe in dopolnitev Ustave Republike Slovenije, ki se nanašajo na ustavno ureditev zakonodajnega referenduma; če bo predlog v Državnem zboru sprejet, bo razpis referenduma lahko zahtevalo samo še 40.000 volivcev. Po sedaj veljavni ustavni ureditvi namreč lahko referendum razpiše državni zbor na svojo pobudo, mora pa ga razpisati, če to zahteva najmanj tretjina poslancev, državni svet ali 40.000 volivcev. Prikaz najpomembnejših podatkov vseh zakonodajnih referendumov v Sloveniji v obdobju 1994 - 2010 kaže, da so od desetih zakonodajnih referendumov v tem obdobju šest referendumov zahtevali poslanci državnega zbora, enega državni svet in samo tri volivci sami. Na predlagani način bi po našem mnenju lahko prihranili precej denarja, saj bi se izognili nekaterim zakonodajnim referendumom, ne da bi bila kršena ustavna pravica državljanov do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev; volivci bi še vedno neposredno na referendumu odločali o ne/uveljavitvi zakona, vendar bi samo oni odločali tudi o tem, kdaj naj se zakonodajni referendum sploh razpiše. Na referendumu bi se tako odločalo o zakonih, ki so dovolj »splošno pomembni«, da je bilo za razpis referenduma mogoče zbrati najmanj 40.000 podpisov volivcev. Za uresničitev predloga bi bilo treba spremeniti Ustavo RS; ustava določa število volivcev, ki so ZA to, da se razpiše referendum, in če je zahtevano število doseženo, se referendum mora razpisati. Menimo, da institut sodelovanja državljanov pri upravljanju javnih zadev ni združljiv s predlagano rešitvijo. Tudi primerjalno-pravno takšne rešitve ni nikjer zaslediti. Predlagateljem pa želimo mimogrede pojasniti še to, da se skladno s 16. b členom ZRLI sedaj lahko elektronsko odda samo podporo zahtevi za razpis referenduma, glasovati pa (niti ZA, niti PROTI referendumskemu vprašanju) elektronsko še ni mogoče.

Priloge:

Komentarji




  • k korenina

    Zakaj se tako bojiš referendumov. To je demokratična pravica ljudstva, ti pa bi ljudstvo pri odločanju omejeval. Malo se zamisli nad tem, kako bi lahko ljudstvo korigiralo napake poslancev. Nikakor!

     

    Sem absolutno ZA predlog, da se na način ZA in PROTI lahko odločamo o upravičenosti referendumov , ki nas PREVEČ stanejo. S tem denarjem bi lahko odprli kar nekaj sto delovnih mest (sedaj se nam obetajo 4 referendumi).

  • Ikona uporabnika Anti NWO Anti NWO

    Proti predlogu!!!!

  • l luvi

    Sploh ni neumen predlog. Ga podpiram.

    Razen tega sem nasploh za to, da (kot so nekoč Janševi obljubljali, in ni bilo iz tega nič) vsak državljan, ki ima pravico glasovati, dobi didgitalno potrdilo in da se vse volitve in referendumi oz. glasovanja državljanov omogočijo preko spleta z digitalnim potrdilom.

  • A Ariel

    Ostro sem proti predlogu. Ti bi uvedel referendum pred referendumom, ki bi bil nedemokratičen, ker pravzaprav do pravega referenduma sploh ne bi moglo priti, ali pa zelo težko, ker bi se našlo vedno dovolj nasprotnikov, ki bi blokirali zagovornike referenduma.

     

    Zakaj se tako bojiš referendumov. To je demokratična pravica ljudstva, ti pa bi ljudstvo pri odločanju omejeval. Malo se zamisli nad tem, kako bi lahko ljudstvo korigiralo napake poslancev. Nikakor!

  • h hales

    Že tako je težko prepričat nekoga, da gre na upravno enoto podpisat predlog, zdej bi pa še proti?

    In digitalno potrdilo bi blo samo za proti? Neenake možnosti.

     

    Zbiranje naj ostane, kakršno je. Volja ljudstva se ugotavlja na referendumu, kjer pa je možno glasovat proti.

  • p pravica_ljudem

    Traparija: Kvota 40 000 je bila prilagojena približnim številom slovencev in slovenk to je 2 milijona. S tem ko bi omogočili negativne glasove bi ubistvu že tako to peščico aktivnega prebivalstva prikrajšali za možnost tega da uspejo.

     

    1.) Kvota bi bila nerealna...če že bi mogla padt vsaj na nekje 5-10 000

    2.) Tisti v vladi bi izkoriščal(neposredno ali posredno) denar ljudi zato da bi promoviral negativno glasovanje v kolikor jim pač ne bi bil všeč referendum. Križem rok ne bodo stal, iz svojga žepa pa tud ne bodo dajal.

    3.) Aktivno prebivalstvo je največkrat tisto ki je ožje ali širše povezano s politiko. Normalno je pričakovati, da bodo politiki in njihovi simpatizerji prijatelji in sorodniki glasovali pod vplivom razlage le teh. Torej se pričakuje še več posredne skrite pomoči politikom v boju proti ljudem.

     

    Hvala lepa za tak predlog.

    • i igor

      Ad 1.) mislim, da si narobe razumel. beseda KVORUM označuje število VSEH glasov skupaj (ZA in PROTI).

       

      Ad 2. & 3.) to itak počno že zdaj....

  • i igor

    @hank2468: predlagam, da predlog ustrezno popraviš, da ne bo potem zaradi formalnosti (po neumnosti) padel. In sicer:

    - namesto "izniči" vpelji formulacijo "ZA ali PROTI"

    - (moj predlog) kvorum naj ostane 40 000, s tem da se referendum izvede, če je glasov ZA več kot glasov PROTI izvedbi.

  • Ikona uporabnika dan dan

    Zakon, ki bi dovoljeval možnost negativnih glasov pri zbiranju podpisov za razpis referenduma, bi Ustavno sodišče razveljavilo. Takšen zakon bi bil v nasprotju s 14. členom ustave, ki pravi, da so v Sloveniji vsakomur zagotovljene enake človekove pravice.

     

    Če pa dobi nekdo možnost, da izniči glas nekoga drugega, s tem krši njegovo človekovo pravico do oddaje glasu za uvedbo referenduma.

     

    Nesmiselni referendumi so res problem. Vendar je ta problem možno rešiti tudi drugače. Vemo, da izvedba enega samega referenduma stane kar 4 milijone evrov. Ko bo možno občutno znižati stroške referendumov, se bomo manj jezili, če se bo kdaj pa kdaj razpisal tudi kakšen nesmiselni referendum.

     

    Obstaja realna možnost, da se znižajo stroški referendumov, parlamentarnih in predsedniških volitev za več kot 100 krat. Je pa precej odvisno od poslancev, da zakon, ki bi to omogočal, sprejmejo v parlamentu.

     

    Zato je po mojem mnenju boljša tale rešitev: znižanje stroškov za volitve.

    • h hank2468

      Menim, da predlog ni v nasprotju z omenjenim členom ustave, saj bi vsak glas še vedno štel, le pogoj, kdaj se razpiše referendum bi se spremenil.

       

      Lahko pa se besedilo lepše formulira in se izognemo besedici izniči in govorimo samo o razliki med glasovi ZA in glasovi PROTI.

    • m mousecruiser

      Ne gre za izničevanje glasov ampak za tehtanje, ali je nek pradlog upravičen ali ne. Tako kot imajo volilci pravico zahtevati odločanje na referendumu, bi morali imeti volivci enako možnost odločanja proti referendumu, ker bi s tem privarčevali veliko denarja. Moja pravica kot davkoplačevalec je tudi ta, da poskušam privarčevati svoj denar, kar bi s preprečitvijo bedastih referendumov tudi lahko storil.

  • m mousecruiser

    Odlično. Če bi bilo torej več overjenih podpisov proti referendumu, ga ne bi bilo. Kaj pa referendum na predlog poslancev?

    • K Kitaj

      Dober predlog. S tem bi imeli možnost, da preprečimo prelaganje odgovornosti poslancev na naša pleča. Če poslanci želijo naše mnenje naj gredo skozi isti postopek kot vsi ostali posamezniki in interesne združbe.

  • K Katrin

    O, super predlog, pa še nezahteven za uveljavitev.