Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predčasni odpust iz zapora

3171 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Zadnji interventni zakon, ki se je končal 31.3.2021 je omogočal, da se zapornika odpusti 6 mesecev pred istekom kazni drugače zakon veleva zgolj 3 mesece.

Zdi se mi totalno nepošteno, da nekateri, ki smo bili na prisilni prekinitvi in so nam tako ukradli 8 mesecev prestane kazni, govorim kot vikend zapornik, ki sem zaradi dveh dni izgubil zel teden... sedaj, smo se končno lahko vrnili na prestajanje in v parih dneh bi izpolnjeval pogoj, da sem lahko izpuščen 6 mesecev prej, pa zakona ni več. To pomeni, da sem imel ukraden čas pa še sedaj polno kaznovan. Menim, da bi moral biti ta zakon v veljavi cel čas trajanja epidemije.

Da se razmemo to je privilegij osojenca, ki mu ga izda vodstvo zavoda za lažja kazniva dejanja in primeren odnos do kaznivega dejanja ter ustrezno vedenje.

95 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 25 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D Družinski človek 11 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 11. 2021

Odziv Ministrstva za pravosodje

V okviru Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij so bili z namenom preprečevanja širjenja COVID-19 v zavodih za prestajanje kazni zapora sprejeti številni ukrepi. Sprejemali so se po načelu sorazmernosti in postopnosti glede na prostorske in druge zmožnosti posameznega zavoda. Z začasnimi ukrepi na področju izvrševanja kazenskih sankcij, ki so bili urejeni v interventni zakonodaji in so veljali do 31. 3. 2021, smo sledili načelu varovanja zdravja in življenja ljudi, s ciljem preprečevanja in širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2 ter zagotavljanja varnejših pogojev zaprtim osebam in zaposlenim v zavodih za prestajanje kazni zapora.

Eden od ukrepov v interventni zakonodaji je bila možnost predčasnega odpusta, kot ga je določal 28. člen Zakon o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic COVID-19 (ZZUOOP)[1]: Ne glede na čas predčasnega odpusta, določen v prvem odstavku 108. člena Zakona o izvrševanju kazenskih sankcij (ZIKS-1)[2], lahko direktor zavoda za prestajanje kazni zapora, ob izpolnjevanju pogojev iz tega člena, predčasno odpusti obsojenca zaradi preprečitve širjenja virusa SARS-CoV-2 največ šest mesecev pred iztekom kazni. Ukrep iz tega člena je veljal do 31. 12. 2020, Vlada RS ga je s sklepom podaljšala za obdobje treh mesecev. Navedeno pomeni, da je ukrep iz interventne zakonodaje ugasnil z dnem 31. 3. 2021 in ga po tem času ni bilo mogoče več uporabiti.

Med pomembne ukrepe za dosego cilja preprečevanja okužb je sodila tudi prekinitev prestajanja zaporne kazni. Institut prekinitve zaporne kazni je v ZIKS-1 urejen že dlje časa, ureditev v interventnem zakonu pa je le nadgradila obstoječe določbe z možnostjo hitrejšega postopanja, vse z namenom izognitve tveganju ter zagotavljanju varnejših pogojev prestajanje zaporne kazni. ZZUOOP je na podlagi 27. člena omogočal, da lahko direktor zavoda za prestajanje kazni zapora, ne glede na prvi odstavek 82. člena ZIKS-1 po uradni dolžnosti prekine prestajanje kazni zapora obsojencu, če je to potrebno zaradi preprečitve širjenja virusa, za čas enega meseca, kadar ne obstajajo varnostni zadržki. Trajanje prekinitve kazni zapora se lahko obsojencu podaljšuje dokler obstaja razlog za prekinitev. Na podlagi prej omenjenega člena ZIKS-1 se čas na prekinitvi kazni ne všteje v prestajanje kazni, saj obsojeni dosojene kazni v vmesnem času ne prestaja.

Poudarjamo, da je bil glavni namen institutov predčasnega odpusta in prekinitve, kot ju je določal ZZUOOP, preprečevanje širjenja okužbe SARS-CoV-2 in s tem varovanja zdravja in življenja ljudi. Vštetje časa na prekinitvi ne bi bilo primerno, saj z ničemer ne pripomore k zasledovanemu cilju interventnega zakona. Za izrek predčasnega odpusta je bilo ob sprejetju odločitve potrebno izpolnjevanje zakonskih pogojev, ki so bili za vse enaki. V kolikor ti v času odločanja niso bili izpolnjeni, direktor zavoda ni mogel odločati o predčasnem odpustu obsojenca.

Čas trajanja ukrepov predčasnega odpusta in prekinitve prestajanja zaporne kazni je bil jasno določen v predpisih in ga ni bilo mogoče poljubno podaljšati. Glede na navedeno menimo, da so bili sprejeti ukrepi ustrezni in predlog ni primeren za nadaljnjo obravnavo.


[1] Uradni list RS, št. 152/20, 175/20 – ZIUOPDVE, 82/21 – ZNB-C, 112/21 – ZNUPZ in 167/21 – odl. US.

[2] Uradni list RS, št. 110/06 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 40/09, 9/11 – ZP-1G, 96/12 – ZPIZ-2, 109/12, 54/15, 11/18 in 200/20 – ZOOMTVI).

Komentarji




  • v vanjo635

    Zakaj je potrebno čakati še en mesec na konec obravnave, ko pa je že sedaj dovolj glasov in bi lahko že odločali o tem in s tem tudi koga prej izpustili na prostost

  • S Srečko Zagorc

    Ne vem kateri bedak, si je izpolnil prekinitve. Tej ljudje napišejo, da ni varnostnih zadržkov, da Vas dajo na prostost, prisilno in to se ne šteje, ko hocete pa zaprositi za pogojno pa tej isti pravijo, da obstajajo varnostni zadžki za izpustitev na prostost. Kolaps sistema in hkrati velika krivica za vas vikend zapornike.

     

    Menim, da bi lahko ostal vsaj zakon, ki omogoča te dodatne 3 mesece. Konec koncev, so nekateri zaradi tega bili izpuščeni prej, nekateri pa imate podaljšano časovnico služenja pa še sedaj, ko ste se vrnili na prestajanja teh dodatnih 3 mesecev ni več.

  • p pravični

    Bom načel to temo malo drugače. Oziroma bo to nova tema na temo zapora in zapornikov.

     

    Zapore imamo od nekdaj. Večkrat so bili zelo kruti in ponekod so še danes.

     

    Seveda je bil zapor način, da se nevarnega človeka odstrani iz skupnosti.

     

    Zaradi maščevalnosti so se in se še dogajajo tudi smrtne kazni.

     

    Glede na to, da smo danes vsaj v večini Evrope bistveno bolj civilizirani, kot pred stoletji bi tudi tukaj bilo za razmisliti o drugačni kaznovalni politiki tistih, ki so tako ali drugače kršili zakon in pstale človeške norme.

     

    V današnji situaciji je seveda človeško, civilizirano in nasploh etično in moralno, da se tistega. ki ni nevaren za okolico ne zapira. To je preživeto.

     

    Seveda vem, da se bo vsulo po meni ampak je potreben miselni preskok in malo manj maščevalnosti.

     

    Če se vedno držimo nekih starih preživetih norm potem smo lahko takoj na robu vojne in se samo še vojskujemo, kot so se nekoč vsakih nekaj let naši predniki.

     

    Zapor naj ostane za tiste, ki so nevarni za okolico. In še ta mora biti po določenih standardih, ki so pač primerni današnjemu času in ne nekej v srednjem veku.

     

    Za vse ostale pa naj bodo kazni drugačne narave, ker je danes možnosti zelo veliko.

     

    Na kratko bom rekel družbeno koristno delo in podone stvari.

     

    Končno je tudi strošek velik. Že pred časom je bil podatek, da vsak zapornik stane državo okrog 3.000,00 EUR na mesec.

  • J J.R.

    Če se ne bi znašli v zaporu, te težave ne bi bilo, kajne?

  • S Slavko Zupan

    Malo več posluha bi lahko imeli tudi za vas!

     

    Veliko več jih ustreza za predčasni odpust.

    Prekinitev je pa že tako vzela preveč % prestane kazni, na zelo krivičen način.

  • M MRjetka

    Če te v 50% prestane kazni ne uspejo pripraviti na življenje na prostosti te ne bodo nikoli! Vikend zapor pa je totalni dokaz, da je oseba več kot primerna za odpust in ne vem zajaj pri bas ni tako kit v tujini, ko že samo, da si na odprtem oddelku, greš po 50% avtomatsko domov... Vikend zapori pa so nadoneščeni z gos zapestnicami...

     

    Mislim, da bi interventni zakon moral ostati veljaven za ves čas epidemije. Še celo sem mnenja, da bi lahko bil višji za dodatne 3 mesece

  • J JanezV15

    Torej ste vse kar ste dobili prisilno prekinitev v času, ki nič ne velja in ne moreš nikamor pa še šteje se ne. To da te izpustijo 3 mesece prej pa je očitno zgolj prestava za medije, ne vem zakaj to ni več v veljavi. Sprejeto je bilo v pkp5. Zakaj tega ni več?? Epidemija je še vedno , dobesedno ste si podaljšali čas za dodatnih 8 oziroma kolikor že mesecev

  • P Postenjak3

    Podpiram predlog!

  • 1 1927

    Ste pa tukaj nekateri respotegnili kratko in to verjetno tisti najbolj urejeni z manjso kaznijo

  • A Addddddd

    Edino pravilno, da bi bilo enako za vse!

  • D Družinski človek

    Sam bi kazen odslužil več kot 100% če mi nebi s prisilno prekinitvijo ukradli 8 mesecev prestane kazni. To je zelo nečloveško. Storil sem napako v življenju, vse poplačal. Škodo naredil zgolj sebi. Imam hčer in sina, ki ju lani nisem mogel peljati na morje saj kot vikend zapornik tudi čez teden nisi svoboden ampak si doma zaradi sližbe. Letos pa bi bil že zdavnaj svoboden in sem otrokoma obljubljal družinski oddih in kaj se zgodi, ukradli so mi prestano kazen in še odpust ki je bil 6 mesecev sedaj ko sem ponolno nastopil kazen ni vec v veljavi... Bosta otroka se vec let čakala da odsluzim kazen?? Ko je čas nicvreden prisilno doma, ko so zadeve lepse pa v zaporu. To je lahko samo pri nas!!