Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Za kriptovalute naj se uvedl davek na ogljik in s tem nekoliko izravnali učinek negativne potrošnje.

476 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Za kriptovalute naj se uvede davek na ogljik in bi se s tem nekoliko izravnal učinek negativne potrošnje. Rudarjenje poveča porabo energije, posledično pa tudi proizvodnjo CO2

12 glasov

15 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 28 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V verso verso 453 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • k kr en

    Rudarjenje itak rabi električno energijo, ki je že obdavčena z ogljikovimi dajatvami.

    Trgovanje s kriptovalutami ne povzorča dodatnih izpustov (manj kot trgovanje s tradicionalnimi).

    Kje razen v domišljiji birokratov in ekoteroristov je torej priložnost za dodatne davke?

  • V Vadi

    Pozdravljeni.

     

    Mogoče moj odgovor ne bo čisto na temo predlagatelja pa vendar. Strinjam se, da se dodatno obremeni vse, kar obremenjuje okolje oz. kar po nepotrebnem povečuje potrošnjo, kot npr. elektrika, plin,...

     

    Vsem nam je jasno, da bo glede varovanja okolja potrebno nekaj narediti. Res je, da največ doprinašajo veliki onesnaževalci, ki se bodo morali prestrukturirati v smislu, da pričnejo uporabljati zeleno elektriko, zeleni vodik,... Res pa je tudi, da mora vsak od nas, nekaj prispevati.

     

    Dejstvo je, da v veliki večini primerov, le kopica ljudi bogati. To so predvsem lastniki kapitala, ki nikoli nimajo dovolj. Za zadostitev lastnih materialnih koristi in pohlepa, se producira več, kot je potrebno. Količine odpadkov se kopičijo, kar je posledica prevelike proizvodnje. Vprašajte se, ali bomo zaradi peščice posameznikov, ki nikoli nimajo dovolj, resnično vsi plačevali za posledice takšnega ravnanja?

     

    A so kriptovalute za večinski del populacije resnično tako pomembne, da morajo obstajati? Kdo troši prekomerne količine elektrike in čemu je to dobro? A imate vi, ki tukaj podajate komentarje resnično kakšno korist od tega? Zase lahko povem, da lahko živim popolnoma brez te dejavnosti.

     

    Da skrčim. Zadnjič sem bral članek dr. Cerarja z naslovom "Manj je več ali ali kako (pre)živeti s sodobnimi izzivi (1. del)". www.iusinfo.si/medijsko-sredisce/kolumne/279182

     

    Mogoče, bi ga marsikdo moral prebrati in se počasi pričeti zavedati, da vrag počasi jemlje šalo.

     

    Vse dobro in lp.

  • D DavidoffC

    Se predlagatelju zdi, da bo plačan davek popravil stanje ogljčnih izpustov na bolje? Ne bo, to bo le še ena dajatev, ki polni proračun, spremeni pa čisto ničesar.

  • F Ferenc

    Svet in tudi Slovenijo je zajela norija za kriptovalutami. Norijo poganjajo divje rasti tako rekoč vseh kriptovalut, ki so na voljo. Poznavalci menijo, da gre za balon, podoben pikakomovskemu (dotcom) – trudi tega je poganjala nova tehnologija: interneta. Tokrat je vir navdušenja tehnologija veriženja blokov (blockchain), na kateri temeljijo kriptovalute. Cena teh trenutno raste mnogo hitreje kot njihova uporaba. Mnogi se sprašujejo, ali skočiti na ta vlak norih rasti ali ne, zato bomo odgovorili na nekaj vprašanj, ki vam bodo – upamo – pomagala pri odločitvi. Na Banki Slovenije nimajo podatkov o tem, koliko denarja imajo Slovenci v kriptovalutah. Še malo, pa bo polno novic in komentarjev v stilu: zakaj ni država preprečila... država naj kaznuje, ker so nas prevarali ... država pomagaj ogoljufanim itd...

     

    Same virtualne valute niso predmet zakonodaje v Sloveniji in na ravni Evropske unije, za izvajanje katere je pristojna Banka Slovenije. Opozarjam na Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-1), ki v 4. členu med zavezance za izvajanje ukrepov za preprečevanje pranja denarja in financiranje terorizma po tem zakonu uvršča tudi pravne in fizične osebe, ki opravljajo posle v zvezi z dejavnostjo izdajanja in upravljanja virtualnih valut, vključno s storitvijo menjave virtualnih valut v običajne valute in obratno.

    Banka Slovenije je sicer že leta 2013 opozorila na tveganja (vključno z izgubo denarja), s katerimi se lahko srečajo uporabniki, če kupujejo, hranijo ali trgujejo z virtualnimi valutami (npr. bitcoini, onecoini in številnimi drugimi). Opozorilo je dostopno na spletni strani Banke Slovenije (link).

     

    Več o virtualnih valutah si lahko preberete tudi v analizi EU centralne banke. Sedaj je status nedefiniran in vsak organ (DURS, BSI, MF...) si razlaga po svoje.

  • b bombon

    Elektrika je že prekomerno obdavčena, rudarjenje se pa marsikdaj (razen v časih visoke rasti nekaterih kovancev) sploh ne izplača.