Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

ZUDDob-Zakon o udeležbi delavcev pri dobičku

2282 OGLEDOV 21 KOMENTARJEV

Zako ZUDDob je zelo pristranski zakon in daje vso moč, odločitve o udeležbi delavcev pri dobičku, podjetju.

Govori da so lahko delavci udeleženi pri dobičku samo če to odobri skupščina v nekem podjetju (recimo pri d.d.). Kakšen pomen sploh ima ta zakon. Redko katero podjetje (skupščina) bi izglasovala da se dobiček deli med delavce. (NAŽALOST)

Zakon bi se moral glasiti tako: Če ima podjetje letno bilanco stanja pozitivno ali čisti dobiček, se mora 20% od tega stanja razdeliti med delavce.

Na kratko!!!

8 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S SandiMarkišič 2 predloga
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


4. 2. 2013

Odziv Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo

Udeležba delavcev pri dobičku je institut s katerim lahko družba nagrajuje svoje zaposlene in jih motivira za doseganje še boljših rezultatov. S sprejetjem Zakona o udeležbi delavcev pri dobičku (Uradni list RS, št. 25/08, v nadaljevanju ZUDDob) je bil vzpostavljen normativni okvir za udeležbo delavcev pri dobičku, ki je tudi davčno spodbujana. Do sprejetja ZUDDob je družba namreč lahko delila dobiček le na podlagi 230. člen Zakon o gospodarskih družbah (Uradni list RS, 65/09-UPB3, 33/2011, 91/2011, 32/2012, 57/2012; v nadaljevanju ZGD-1), ki določa, da lahko skupščina s sklepom o uporabi bilančnega dobička odloči, da se ta lahko uporabi tudi za v statutu določene druge namene, vendar pa delavci in družba pri tem niso deležni nikakršnih davčnih olajšav. Namen ZUDDob torej je, da se z ustrezno davčno politiko spodbudi družbe, da bodo delile ustvarjeni dobiček med svoj zaposlene in jih s tem motivirale za doseganje še boljših rezultatov. Zakon temelji na načelu prostovoljnosti, kar pomeni, da se pogodbeni stranki (družba in delavci) sami odločita ali bosta stopili v pogodbeno razmerje ali ne. Glede na to, da v vašem predlogu zavzemate stališče, da bi morala biti delitev dobička med zaposlene obvezna, naj v nadaljevanju pojasnimo pomen načela prostovoljnosti na katerem temelji zakon. Prostovoljna delitev dobička ima na delavce motivacijski učinek, medtem, ko pri obvezni delitvi motivacijski učinek odpade in gre le še za dodatno obremenitev kapitala, ki posledično vodi v zmanjšano konkurenčnost družbe. Dodatna obremenitev kapitala z obvezno delitvijo dobička bi pomenila poslabšanje poslovnega okolja in zmanjšanje interesa tujih družb za vstop na slovenski trg, hkrati pa bi negativno vlivala tudi na domače družbe, ki bi svojo proizvodnjo v tuje države, kjer je poslovno okolje spodbudnejše. Kot že uvodoma omenjeno ZGD-1, ki je temeljni sistemski zakon, ki ureja ustanavljanje in poslovanje gospodarskih družb, določa, da lahko skupščina s sklepom o uporabi bilančnega dobička odloči, da se ta lahko uporabi tudi za v statutu določene druge namene, med drugim tudi za izplačila delavcem. Pri premisleku o uvedbi obvezne delitve dobička se je torej potrebno zavedati tudi, da je pravica do dobička pravica, ki izhaja iz naslova lastništva kapitala, na lastnikih kapitala pa je, da odločajo o svojem dobičku. V kolikor želijo lastniki kapitala motivirati svoje zaposlene in posledično izboljšati rezultate družbe, bodo ti del ustvarjenega dobička namenili tudi svojim zaposlenim.

Priloge:

Komentarji