parkirna karta za bolnike z dihali
Bolniki z dihalnimi težavami imamo prav tako oteženo gibanje kot vsi ostali zajeti v 66. členu ZPrCP-UPB2. Ko je potrebno s seboj nositi dodatni kisik je vsak korak odveč. Včasih je potrebno kljub uporabi dodatnega kisika postati in se nadihati v mirovanju. Parkirna mesta, ki so bliže cilju kot so parkirna mesta za invalide so nam trenutno nedosegljiva, čeprav smo invalidi s 100% telesno okvaro zaradi trajnega zdravljenja s kisikom na domu - TZKD. Zato predlagam, da se v 66. člen ZPrCP-UPB2 doda tudi osebe z večjo dihalno stisko.
Menim da je predlog neumesten, saj bo nato izjem (oziroma je že) za dovoljeno parkiranje na prmirnih mestih za invalidne osebe , že več kot za "normalne" Torej vsi ostali zdravi lahko ostanemo kar doma in nikamor ne hodimo? Sploh pa - ne razumem zakaj bi se kdorkoli sprehajal s kisikovo bombolo po trgovinskih centrih , centrih mest ipd kjer je zrak dejansko slabši.....
Vili kaj misliš, da tisti s težavami dihajo samo takrat ko je zrak dober? Če je močno onesnažen je celo bolje dihati na kisik iz rezervoarja ali "flaše". Na bombo pa se lahko priklopiš kar sam. Želim ti prijetno potovanje.
Kaj se imaš ti za "normalnega" kot si sam zapisal. Očitno tja ne spadaš. Ne vem pa če dobijo parkirno karto osebe s posebnimi potrebami, ki nimajo gibalnih težav. Žal res ne boš mogel nikoli parkirati na teh mestih za invalide. Je pa to ena zelo velika prednost. To pomeni, da nikoli ne boš imel gibalnih težav. Malo sprehoda pa ti ne bo škodilo. No imaš pa tudi drive in trgovine itd.
Res, da to ni tema predloga se pa veže nanj.
V bistvu bi morali v ta člen zakona spadati vsi težgo gibalno ovirani bolniki. Seznam telesnih okvar je že tako zastarel, "da zdravniki verjetno sploh več ne pomnijo nekaterih ocen, ki so tam navedene". Obstaja pa seznam novih in redkih bolezni za katere naš zakonodajalec še sploh ni slišal "Rare Disease Registries in Europe 2019". Malo bi bilo potrebno prevetriti nekatere zelo stare zadeve tudi v zdravstvu. Verjetno pa je seznam telesnih okvar zadnji ali pa eden redkih zadnjih predpisov, ki je v bistvu sporazum in sega v leto 1983 (Uradni list SFRJ št. 38/83 in 66/89). Kdo v Evropi pa se še zgleduje po "komunističnih" predpisih?
Naša država to je vlada in točno vemo kdo jo sestavlja sedaj in kdo jo je prej nam kaže koliko ji pomenijo invalidne osebe ali so jim pomenile. Samo po sebi se daje odgovor ali ne znajo narediti in so s tem nesposobni ali pa se jim ne da in so leni.
Zdravstvo ima merilne metode, ki lahko dokažejo tudi občasne močne ali rahle dihalne stiske, ki se pojavljajo nekontrolirano in v neenakomernih časovnih presledkih. Naprave so za uporabo enostavne in fizično nemoteče za uporabnika ob vsakodnevnih opravilih. Rezultati se beležijo elektronsko v napravo ali s pomočjo brezžičnih tehnologij direktno na komunikacijsko napravo. S tem je omogočeno opazovanje in dokazovanje vseh vrst dihalnih stisk za vse vrste pljučnih bolnikov. Kdor meni, da bi lahko spadal v to skupino lahko opravi tak test. Najverjetneje pa ga večina že ima in ve kam spada.
Bolečino v glavi, sklepih, mišicah, kosteh.... je težko dokazati, dokazujemo lahko samo to kar lahko izmerimo pljučna funkcija je s sodobnimi tehnologijami že zelo dobro merljiv element človeške funkcije, ki ga ne moremo in ne smemo goljufati. Ob goljufanju in podanih terapijah lahko svojemu telesu škodimo. Tudi preveč kisika močno škoduje telesu!
Kaj pa z ljudmi, ki imajo astmo ?
Težave z dihali se dajo zelo dobro izmeriti in dokazati s plinskimi analizami, spirometrijami in seveda velika odvisnost srčnega ritma. Nekdo bi lahko postavil mejo difuzije ali srčnega ritma med obremenitvijo kot je recimo 6 MTH, desaturacija ob obremenitvi itd. Ne vidim nobenega problema, da bi se tudi tukaj postavile meje na takšen ali drugačen način . Seveda je tudi astma velik problem, pa KOPB, cistična fibroza, pnevmotoraks, rak pljuč..... Dihanje je vitalna človeška funkcija in je v tem primeru popolnoma prezrta. Že s polovično pljučno funkcijo je težko shajati v današnjem hitrem svetu.
Sicer pa so v predlogu omenjeni ljudje s težavami dihal. Med njih zagotovo spadajo astmatiki. Kaj pa pomeni večja dihalna stiska pa morajo določiti strokovnjaki. Ljudje imamo zelo različne prage bolečin in težav.