Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Pridobitev gradbenega dovoljenja

928 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Vladi predlagam, da zmanjša birokracijo pri pridobitvi gradbenega dovoljenja. Tako stanje kot je sedaj je nevzdržno. Najprej čakaš več kot 5 let na spremembo namembnosti zemljišča - to ureja občina. Ko to pridobiš se začnejo s to "problematiko" ukvarjati upravne enote in drugi soglasodajalci. Po mojih izkušnjah sem čakal več kot 10 let, da sem začel z gradnjo. Montažna hiša pa je postavljena v manj kot pol leta. Po eni strani se država trudi, da bi mladi odšli čimprej od doma, po drugi strani pa taki birokratski zapleti, da mladi postanejo že stari.

Nujno je potrebno zmanjšati število ali se vsaj znebiti lenih in nesposobnih birokratov.

73 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 30 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR N november 19 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


7. 10. 2020

Odziv Ministrstva za okolje in prostor

Med cilji novega Gradbenega zakona so tudi administrativne razbremenitve in pospešitve trajnostnega gospodarskega razvoja. Ministrstvo za okolje in prostor  (MOP) je 24. 9.  v javno obravnavo podalo osnutek novega Zakona o urejanju prostora (ZUREP-3), ki zasleduje iste cilje. Pri dovoljevanju in prostorskem načrtovanju se je treba zavedati, da gre za umeščanje in gradnjo objektov, ki bodo prostor obremenjevali desetletja, celo stoletja, zato je treba o najboljših rešitvah dobro premisliti in graditi odgovorno do naslednjih generacij.

Komentarji




  • K Kongo

    Res je, da vsak ne more graditi, kjer bi pač hotel in kar bi pač hotel. Mora biti nek dogovorjen urbanizem. Živimo v omejenem prostoru. Občina bi morala določiti območja z OPN, kjer se lahko gradi in kaj se lahko tam gradi. Potem bi moralo iti hitro. Tako v Avstriji. Čeprav tudi tam ne more vsak ravno kjer bi hotel. Malo je treba pazit da se ne zmanjšujejo kmetijske površine in podobno. Skratka, odvisno od lokacije.

  • p pravični

    Bom malo drugače pokomentiral celotno zadevo. Ne samo za gredbene stvari. VSE v tej državi teče zelo podobno. Problem je na vseh nivojih. Ponekod so župani že nekaj mandatov in občine so postale, koz jihova zasebna podjetja. In posledično se tudi občinski uradniki tako obnašajo.

    Potem so tu Upravne enote, ki so podaljšek države. Nekateri uslužbenci delajo, kot je treba in vsaka jim čast. So pa tudi taki in na žalost jih ni malo, ki so tam pač zato, da so na plačilni listi.

    In višje, kot gre hierarhija hujše je. In glavni problem je, da VSI dobijo plače, če kaj delajo ali ne.

    V kolikor bi bili plačani po učinku in bi se merila neka učinkovitost bi se stvari hitro premaknile.

    Sedaj pa je, kot je. Včasih so rekli: "Kakšni generali, taka vojska" !

    Če vemo, kakšna je vlada in navzdol po ministrstvih in poznamo župane in občinske uradnike potem res ni kaj drugo za pričakovati.

    Glavno, da imajo oni plače in malo delajo.

    In še enkrat vsa čast izjemam, ki se res trudijo za ljudi in delajo dobro. Sami so pa preslabi, da premaknejo sistem, ker so nad njimi spet tisti, ki delajo drugače.

    Pa še to. Večina kadra na občinah in v državni upravi je prišla na delovno mesto ne zaradi sposobnosti ampak, ker so imeli nekoga tam, ki jih je spravil v dobro plačano službo. PREVERJENO !!!

  • S SolinaP

    zanimivo spoznanje slovenskih birokratov v občini blizu Ptuja je gramozni del zemljišča ki ga birokrati vodijo pod njivo na samo parcelo je speljan vodovod elektrika in kanalizacijski priključek, tudi visokonapetostni vod je povezan do zemljišča ker so pred 30 leti imeli namen graditi obrtni kompleks, problem pa se je pojavil ko naj bi prišla sprememba namembnosti in gradbeno dovoljenje za tem, določeni posamezniki so vztrajali o neokrnjeni naravi čeprav je zemljišče v poseljenem območju in ima v celotni dolžini dostop do tranzitne cestne linije.

    • n november

      o takih nesmislih govorim. Birokrati bi morali na teren in glede na svojo strokovnost , bi verjetno ugotovili, da to ni neokrnjena narava. Pa to je šele začetek za pridobitev gradbenega dovoljenja. Nato pa je potrebno pridobiti še nekaj " kilogramov" dokumentov, ob katerih se sprašuješ, kdo je tu nor ?

      Skratka, če bi bilo potrebno še enkrat prehoditi to pot, NIKOLI VEČ.

  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Mogoče 10 let traja le za tiste, ki ne podkupijo uradnikov...?

    • n november

      Anekdota, vaš nasvet bi bil verjetno zelo uporaben.

  • h heizenberg

    Birokrat ni zainteresiran, da se obseg dela zmanjša. Zato bo raje ustvarjal nove in nove zahteve, ki bodo obseg njegovega dela tako obremenile, da bo potreboval sodelavca.

    Kupil in legaliziral sem črno gradnjo, zato zelo dobro vem, o čem govorim. Prav tako sem dal skozi proceduro za gradnjo enostavnega objekta in ne bi o tem, kakšno zgodbo sem imel z vodnim soglasjem za odvod meteorne vode s strehe s 25 m2 površine, ki ga je izdal nek sektor za srednjo Savo ...

  • Ikona uporabnika Mateja Gris Mateja Gris

    Gradbeni zakon (glej www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa oziroma Uradni list RS, št. 61/2017, 72/2017 – popr. in 65/2020) naj bi prinesel zmanjšanje birokracije, vendar namena ni dosegel. Do konca avgusta 2020 so v javni obravnavi spremembe zakona (glej www.gov.si/novice/2020-07-31-osnutek-novega-gradbenega-zakona-v-javni-obravnavi-do-31-avgusta-administrativne-razbremenitve-in-pospesitev-trajnostnega-gospodarskega-razvoja/). Zdaj bi bil pravi čas, da se spremeni tako, da bo res manj birokracije.

    • Ikona uporabnika anekdota anekdota

      Zakaj ni dosegel namena?