Šolanje na daljavo in oprema
Glede na trenutno situacijo in informacije o možnostih pouka v primeru epidemije jeseni, naj vlada pozove srednje šole, da na seznam obveznih učnih pripomočkov uvrstijo računalnik, kamero in ustrezno hiter internet.
Za obvezno izobraževanje naj država vsem učencem priskrbi ustrezno opremo, tako kot učbenike.
Načrtovati obvezno izobraževanje na daljavo, brez zagotovitve ustreznih pogojev učencem in učiteljem, je zelo sporno.
Tudi hlače in čevlji so osnovna oprema, in povprečne superge stanejo enako kot rabljen računalnik, pa jih ne rabimo davkoplačvalci kar vsem kupovat (na srečo, še... nekdo bo tudi to hotel kmalu verjetno).
Večini nepoznavalcev računalniških zmogljivosti se zdi, da mora osebni računalnik biti zadnji hit na trgu in nadpovprečno zmogljiv, spletna hitrost pa mora biti enaka svetlobni. To ne drži. Vsak nov osnovni računalnik ali tablica z Windows ali Android operacijskim sistemom, več kot zadošča za spletno uporabo in stane v povprečju 100-600EUR. Potem je tu uporaben marsikateri že rabljen do 10 let star, brezhiben računalnik, ki stane od 0-300EUR. Zakaj bi to morala država kriti? Tisti, ki tudi tega ne zmorejo, jim bo pomagal Center za socialno delo. Država mora poskrbeti za enotna navodila, kakšna naj bo najmanj zmogljiva oprema, da učenje na daljavo poteka gladko. Dostikrat je slabo nastavljen operacijski sistem Windows oz. nastavitev hišnega WIFI razdelilnika kriva za počasnejše delovanje spletnih programov in ne zakupljena hitrost spletnega dostopa. Računalniška oprema je občutljiva za grobo ravnanje, zato je ni smiselno posojati. Vsak naj si kupi svoje in bo bolje čuval kot pa podarjeno. Pomembno je, da se zadovoljijo najmanjši pogoji, da učenje na daljavo poteka gladko.
Zavedati se moramo, da vsi učenci niso v enakem položaju. Določene družbene skupine učencev so v šoli samo prijavljeni, pouka pa ne obiskujejo. Tudi osnovne šole ne dokončajo! Zakaj bi takšni potrebovali računalnike? Nekateri niti elektrike nimajo! (računalnike bi hitro prodali)
OŠ je obvezna, zato država plača učbenike. In občine šolske prevoze. Naj po isti logiki omogoči še računalniško opremo. Saj je poceni. Če lahko plača turisticne bone, da je raja tiho, pa naj plača še to.