6. 8. 2020
Odziv Ministrstva za javno upravo
Zakonodaja, ki ureja pravice in obveznosti funkcionarjev, posebej ne ureja izpolnjevanja pogojev posameznikov za kandidiranje na funkcijo ministra. V načelu imajo namreč dostop do javnih funkcij vsi državljani Republike Slovenije, kar ne dopušča predpisovanja natančnejših pogojev za zasedbo teh (političnih) funkcij. Izbira ministrov (vlade) je v vseh demokratičnih državah v celoti znotraj diskrecijske pravice mandanta, se pravi parlamenta. Od Državnega zbora pa se seveda pričakuje, da bo, v skladu s predpisanim postopkom, na ministrska mesta imenoval ustrezne oziroma najboljše kandidate, ki so po njegovi presoji na voljo. Pojasnjujemo, da veljavna ureditev glede imenovanja ministrov in ostalih funkcionarjev kot tudi njihovega položaja med izvrševanjem funkcije in pravic po prenehanju mandata temelji na Ustavi Republike Slovenije in na različnih zakonih, in sicer na Zakonu o funkcionarjih v državnih organih (Uradni list RS, št. 30/1990 in spremembe), Zakonu o državni upravi (Uradni list RS, št. 113/2005-UPB4 in spremembe), Zakonu o vladi (Uradni list RS, št. 24/2005-UPB1 in spremembe), Zakonu o poslancih (Uradni list RS, št. 112/2005-UPB2 in spremembe), Zakonu o državnem svetu (Uradni list RS, št. 100/2005-UPB1 in spremembe), Zakonu o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007-UPB2 in spremembe), Zakonu o ustavnem sodišču (Uradni list RS, št. 64/2007-UPB1 in spremembe), Zakonu o računskem sodišču (Uradni list RS, št. 11/2001) in Zakonu o varuhu človekovih pravic (Uradni list RS, št. 71/1993 (15/1994).
V zvezi z izpolnjevanjem splošnih pogojev za imenovanje kandidata na funkcijo ministra, Ministrstvo za javno upravo pojasnjuje, da ministre imenuje in razrešuje Državni zbor Republike Slovenije na predlog predsednika vlade po izvedeni predstavitvi kandidata za ministra na pristojnem delovnem telesu Državnega zbora Republike Slovenije, kar je urejeno v drugem odstavku 112. člena Ustave Republike Slovenije. Poslovnik državnega zbora (Uradni list RS, št. 92/07 – uradno prečiščeno besedilo, 105/10, 80/13, 38/17 in 46/20, v nadaljevanju: Poslovnik) določa, da predsednik vlade najkasneje v 15 dneh po izvolitvi predlaga državnemu zboru imenovanje ministrov. Predlog kandidatur pošlje pisno predsedniku državnega zbora, predlog pa vsebuje listo kandidatov za ministre z navedbo imena in priimka, datuma rojstva in naslova prebivališča ter pisno privolitev kandidata, kar je urejeno v 229. členu poslovnika.
Upoštevaje navedeno torej predsednik vlade predlaga kandidate za ministre, ustreznost oziroma strokovna usposobljenost kandidata za vodenje ministrstva pa se preverja na predstavitvi pristojnemu delovnemu telesu državnega zbora in z odgovori na vprašanja njegovih članov, pri čemer pa sama kandidatura ni pogojena ne s članstvom v politični stranki, kot tudi ne s splošno izobrazbo in usposobljenostjo ter z izpolnjevanjem drugih pogojev in kompetenc. V primeru, da predstavitev kandidata ni ustrezna, kar ugotovi delovno telo v svojem mnenju, lahko na podlagi drugega odstavka 231. člena predsednik vlade umakne predlog kandidature za ministra in hkrati predloži novo kandidaturo za delovno področje, ki ga zakon določa za resor, ki naj bi ga kandidat prevzel. Kandidat za ministra lahko tudi sam odstopi od kandidature.
Ne glede na navedeno pa še pojasnjujemo, da za imenovane funkcionarje izvršilne veje oblasti že Ustava Republike Slovenije v 3. členu določa, da oblast izvršujejo državljani, in sicer neposredno in z volitvami. Ministri so funkcionarji izvršilne veje oblasti, zato lahko na podlagi navedene ustavne določbe to oblast izvršujejo le, če so državljani Republike Slovenije.
Podobno tudi v zvezi s predlogom glede pogoja nekaznovanosti kandidata za ministra ugotavljamo, da je že urejena prepoved opravljanja posameznih javnih funkcij v primeru izrečene obsodbe. Kazenski zakonik (Uradni list RS, št. 50/12 – uradno prečiščeno besedilo, 6/16 – popr., 54/15, 38/16, 27/17, 23/20 in 91/20, v nadaljevanju KZ-1) namreč določa, da se pravne posledice obsodbe smejo predpisati samo z zakonom in nastanejo po samem zakonu, s katerim so predpisane (tretji odstavek 78. člena KZ-1), kar pomeni, da je sodišče z gotovostjo ugotovilo, da je oseba storila kaznivo dejanje, zaradi česar obsojenca zadanejo pravne posledice, ki so v prepovedi pridobitve posameznih pravic (drugi odstavek 79. člen KZ-1) in sicer:
- prepoved opravljanja posameznih javnih funkcij ali pooblastil uradne osebe;
- prepoved pridobitve posameznega poklica ali sklenitve pogodbe o zaposlitvi;
- prepoved pridobitve posameznih dovoljenj ali odobritev, ki jih dajejo državni organi s svojo odločbo.
V zvezi s predlogom pojasnjujemo še, da ne Ustava Republike Slovenije kot tudi ne uvodoma našteti predpisi, ki urejajo položaj funkcionarjev, ne pogojujejo izvajanja aktivne ali pasivne volilne pravice in/ali kandidiranje na funkcijo v izvršilni veji oblasti s politično pripadnostjo ali s članstvom v politični stranki. Pravica do zbiranja in združevanja iz 42. člena Ustave Republike Slovenije je temeljna človekova pravica, ki omogoča svobodno izražanje mnenj in oblikovanje politične volje. Posebej pravica do svobodnega združevanja sodi v sklop temeljnih ustavnih vrednot, ki jih je treba posebej spoštovati in dosledno zagotavljati njihovo resnično udejanjanje. Pravica vključuje pravico do ustanavljanja političnih strank in njihovega delovanja in je izhodišče za večstrankarski politični sistem, brez katerega svobodna demokratična družba ne more obstajati. Omejitve te pravice, ki se nanašajo na izvajanje funkcije sodnika in opravljanje nalog policista in vojaka, z namenom neodvisnosti opravljanja poklica, Ustava Republike Slovenije že ureja.
V skladu z Zakonom o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 24/05 – uradno prečiščeno besedilo, 109/08, 38/10 – ZUKN, 8/12, 21/13, 47/13 – ZDU-1G, 65/14 in 55/17, v nadaljevanju: Zakon o Vladi) vlada v skladu z ustavo, z zakoni in z drugimi splošnimi akti Državnega zbora določa, usmerja in usklajuje izvajanje politike države. Prav tako vlada predlaga Državnemu zboru Republike Slovenije v sprejem zakone, državni proračun, nacionalne programe in druge splošne akte, s katerimi se določajo načelne in dolgoročne politične usmeritve za posamezna področja iz pristojnosti države in je v skladu s 4. členom Zakona o Vladi odgovorna Državnemu zboru za politiko države, ki jo vodi, in za razmere na vseh področjih iz pristojnosti države. Vlada nadzoruje delo ministrstev, jim daje smernice za izvajanje politike in za izvrševanje zakonov, drugih predpisov in splošnih aktov ter skrbi, da ministrstva usklajeno izvršujejo svoje naloge. Glede na to ne bi bilo smiselno, da bi pravico do političnega udejstvovanja zaradi kandidature za ministra kakorkoli omejevali, še posebej izhajajoč iz nalog in pristojnosti vlade in vloge ministra, ki v skladu s sprejeto politiko vodi in predstavlja ministrstvo, izdaja predpise in druge akte, kar ureja 16. člen Zakona o državni upravi (Uradni list RS, št. 113/05 – uradno prečiščeno besedilo, 89/07 – odl. US, 126/07 – ZUP-E, 48/09, 8/10 – ZUP-G, 8/12 – ZVRS-F, 21/12, 47/13, 12/14, 90/14 in 51/16).
Upoštevaje vse navedeno Ministrstvo za javno upravo ugotavlja, da normativni okvir že omogoča, da funkcijo ministra v izvršilni veji oblasti zasede strokovna in kompetentna oseba za resor, v katerem bo izvrševala funkcijo ministra,
Kot bivši kaznjenec imaš omejene možnosti zaposlitve. Lahko si taksist, poslanec ali pa predsednik vlade.
Ne moreš pa biti varnostnik, uslužbenec na banki, učitelj....
Tako da nekako razumem naše politike, niso vsi nadarjeni za vožnjo, po nekaterih so celo poimenovali klance v sloveniji. Nekateri potrebujejo pomoč pri pologu na banki, ker se ne znajdejo, so nepismeni in ne zmorejo odpret kuverte. Nekateri pa celo nepismeni. Tako da bolje da se držijo politike, je vsaj manj škode narejene.
Da je vreden zaupanja za opravljanje poklica ministra. Ni vreden zaupanja za opravljanje tega poklica, kdor je bil obsojen za kaznivo dejanje, zaradi katerega je moralno nevreden za opravljanje poklica ministra, ali kdor se obnaša tako, da je mogoče na podlagi njegovega ravnanja utemeljeno sklepati, da ne bo pošteno in vestno opravljal poklica ministra.
Strinjam se s predlogom.
Menim, da bi moral prvi pogoj biti znanje slovenskega jezika (govorno in pisno), takoj zatem pa dokazljivo aktivno znanje angleškega jezika.
Znanje ostalih jezikov je seveda dobrodošlo. A angleščina je še vedno jezik št. 1 v svetu, pri prevajanju iz drugih jezikov se pa tudi marsikaj "izgubi".
Občasno nenapovedano testiranje za vse opojne substance bi moralo postati redna praksa, pa ne samo za vlado.
Da ni član nobene verske skupnosti ali "lože"
sem za
Hvala za komentar, a ne upamo več predloga spreminjati, saj se nam je to izkazalo za slabo, ker smo izgubili vse glasove. :)
Le pogojno sem za, kajti menim, da klasična izobrazba ni nujno potrebno merilo za razumevanje družbenih težav in delovanje v prid države.
Ljudem bi priporočil, da začnejo razmišljati, kdo na javni poziciji je član kake lože, morda kakega viteškega reda, ali drugih združb, katerim zapriseže.
Mislim, da je veliko bolj pomembno, komu, od ljudi izvoljen človek, res služi.
Kakšne so njegove zaprisege, katera zaprisega mu je najbolj pomembna in kakšni so njegovi motivi.
Očitno, ko urediš predlog izginejo vsi glasovi? A je to napaka v programu? Kje je bilo opozorilo? :D
Res bizarno :( Pa toliko truda.
Ja, res. :( No, sedaj nam je pa važno, da dosežemo kvorum, pri naslednjem pa bomo bolj pazljivi, da se nam to ne zgodi.
Opozorilo je v pravilih v 4. členu. Bomo poslali še predlagam.vladi predlog za predlagam.vladi izboljšave :)
Iskreno opravičilo vsem, ki ste že glasovali in hvala vsem, ki boste ponovno glasovali. Še dobro, da se nam je to pri prvem predlogu zgodilo, da smo se naučili ČESA ne smemo več narediti vnaprej. :D
Jasno, da ni napaka. Če je predlog spremenjen, ne morejo ostati enaki glasovi. Kako bi recimo bilo, če bi nekdo dal predlog, ko bi zbral glasove, pa ga spremenil v njegovo nasprotje. Izpade pa seveda malo čudno, če popraviš eno vejico in se zato zbrišejo vsi glasovi.
Lahko bi glasovi ostali in prav tako poslali sporočilo v smislu 'predlog je spremenjen, preverite, ali ga še vedno podpirate' :)
Predlog smo uredili, in sicer 4. točko v kateri več ne zahtevamo striktno znanje angleščine, temveč sprejemamo znanje tudi ostalih evropskih jezikov.
Glede na to, da je trenutno lingua franca angleščina, se mi zdi popravek popolnoma nepotreben in na nek način tudi kontraproduktiven. Škoda.
Glede na to, kaj se je zgodilo, imate prav. :)
Jaz pa vseeno mislim, da naj bo izbira stvar mandatarja. Konec koncev je odgovoren za delo vlade in na njem je, da si izbere sposobne ljudi. Sama izobrazba ni noben garant sposobnosti. Ne vem, ali kakšen od ministrov do sedaj ni izpolnjeval zgornjih pogojev, se mi zdi, da so vsi imeli visoko izobrazbo, pa se niso vsi izkazali. 2. točka se mi pa zdi nekoliko sporna. Bomo imeli ministre za obrambo samo bivše vojake, notranje ministre bivše policaje, za zdravstvo zdravnike, za zunanje ministre uslužbence ministrstva itd. Se mi zdi, da so ravno najboljši primeri prakse, ko represivna ministrstva vodijo "civilne" ali kar mirovniško usmerjene osebe, okolje in prostor kakšen okoljevarstvenik itd. In tudi, kdo bo presojal ustreznost referenc? Bi si sicer tudi jaz želel, da ne bi imeli teh ministrov vseznalcev, ki lahko vodijo katerokoli ministrstvo.
Kaj pa znanje slovenskega jezika?
Ne glede na to kakšne pogoje se postavlja ministrskim kandidatom to ne zagotavlja da bo v državi kaj boljše kot je. Državo vodijo strici iz ozadja-deep state in strici iz EU. Naši ministri so pa lutkice.
Se strinjam s predlogom. Dodala bi samo še to, da je zelo narobe, da je prvak stranke že avtomatsko določen za ministra, kar je, po mojem, eden najbolj trapastih kriterijev za ministra. Rezultate in posledice vidimo.
Psiholoških testov je več vrst. ne gre za IQ ampak mnogo drugih, ki pokažejo osebnost, čustveno inteligenco.........
Pogoje bi bilo treba še razširiti - omejiti kandidiranje ljudem, ki so tako ali drugače moralno, umsko, lahko celo fizično sporni.
Se strinjamo, a kako to doseči? IQ test? Psihološki test?
IQ testi so kot kriterij za zaposlovanje prepovedani. Poleg tega za moralno spornost ni objektivnih kriterijev, zato je ta predlog nemogoc. Predlagam, da se predlog omeji na obstojece objektivne kriterije in ne zahaja v subjektivne in ideoloske vode, saj edino tako ostane konstruktiven in smiseln.
Poleg tega se mi zdi, da je B2 certifikat premalo, C1 ali C2 bi bil boljsi pogoj.
Več kot očitno je, da ljudje ne poznajo, kako deluje politika. Seveda podpiram vsak predog, da naj bi bil minister vsaj malo izobražen in sposoben človek.
Dejstvo pa je, da so se in se še bodo ministri postavljali po strankarski načelih. Zato je škoda časa za vsako tako debato.
Končno so tudi vse odločitve, ki se sprejmejo in vsi zakoni plod strankarske politike, ker jih sprejemajo poslanci, ki so strankarski ljudje.
Seveda se pa strinjam s predlogom, ki pa so samo pobožne želje.
Poznam nekatere ministre zelo dobro in v svojem okolju najdem takoj 5 ljudi, ki so bistveno bolj sposobni. Seveda pa niti slišati nočejo, da bi se ukvarjali s politiko.
To nam tudi pove, da nikoli ne bodo v politiki in na najvišjih mestih najbolj sposobni ljudje, ker si nočejo blatiti svojega imena z norostmi, ki se dogajajo v politiki.
Pozdravljeni in hvala za vaš komentar!
Mislimo, da je prišel čas, da državljani vzamemo stvari v svoje roke. Če vlada ne bo želela sprejemati predlogov preko tega sistema, bomo šli korak naprej. Trdno smo odločeni, da se sistem mora spremeniti. Začeli smo z malim korakom, kot je ta predlog a sledili bodo še drugi.
"Več kot očitno je, da ljudje ne poznajo, kako deluje politika. Seveda podpiram vsak predog, da naj bi bil minister vsaj malo izobražen in sposoben človek. Dejstvo pa je, da so se in se še bodo ministri postavljali po strankarski načelih. Zato je škoda časa za vsako tako debato."
Če ne bomo zahtevali sprememb, bo seveda vedno tako, kot pravite. Mi pa menimo, da se da spremeniti vse, če se hoče. Ne sprejememo odgovora NE in ga ne bomo sprejeli. Po Ustavi RS je Slovenija država vseh državljank in državljanov in dokler imamo pravico do ljudske iniciative, jo bomo uporabljali. Za začetek smo si izbrali ta portal.
"Končno so tudi vse odločitve, ki se sprejmejo in vsi zakoni plod strankarske politike, ker jih sprejemajo poslanci, ki so strankarski ljudje."
Vemo, ampak se nam zdi, da je prišel čas, da politika začne sodelovati s stroko. Želimo, da ima stroka prednost pred stranko in to bomo dosegli, tako ali drugače.
"Seveda se pa strinjam s predlogom, ki pa so samo pobožne želje."
Zahvaljujemo se vam za vaš glas ZA a sami ne menimo, da so to le pobožne želje. :)
"Poznam nekatere ministre zelo dobro in v svojem okolju najdem takoj 5 ljudi, ki so bistveno bolj sposobni. Seveda pa niti slišati nočejo, da bi se ukvarjali s politiko."
To se nam zdi največji problem, saj trenutno besedo 'politika' ne moremo povezati z neko lepo mislijo. Želimo, da politika postane lepa beseda.
"To nam tudi pove, da nikoli ne bodo v politiki in na najvišjih mestih najbolj sposobni ljudje, ker si nočejo blatiti svojega imena z norostmi, ki se dogajajo v politiki."
Ko bomo spremenili sistem tako, da bo politika postala bolj prijazna ljudem, bodo tudi nestrankarske osebe lahko vodile ministrstva.
Add4:
Bi se bilo mogoče potem izogniti takim blamažam: www.youtube.com/watch
Človek na posnetku predstavlja slovensko gospodarstvo v svetu.
Pozdravljeni,
hvala za vaš komentar (ter glas ZA).
Tudi zaradi tega posnetka, ki ste ga delili, smo objavili ta predlog. Enostavno ne moremo dopustiti, da nas take osebe zastopajo.
Besedilo sploh ni oblikovano kot predlog, ampak kot razmišljanje. Kaj pravzaprav predlagate vladi?
Po mojem mnenju bi morali ministre izbirati na podlagi javnih razpisov, zraven pa vklučiti reelekcijo. To, da je zdaj nekdo lahko tako minister za zdravstvo kot za obrambo samo zato, ker je "naš", je smešno in pomeni popolno norčevanje iz stroke.
Hvala za komentar in vaš glas ZA, če ga boste oddali.
Vladi pa predlagamo sledeče:
- da od bodočega ministra zahteva potrdilo o nekaznovanosti preden nastopi z delom
- da od bodočega ministra zahteva pozitivne reference s področja delovanja ministrstva
- da od bodočega ministra zahteva vsaj visokošolsko izobrazbo (vsaj VI. stopnja izobrazbe)
- da od bodočega ministra zahteva znanje angleškega jezika - stopnja vsaj B2 (opravljen izpit in javna objava stopnje znanja)
- da od bodočega ministra ne zahteva strankarske pripadnosti - to kar razmišljate sami v svojem drugem odstavku.
Smo sedaj bolj razumljivo prikazali, kaj vladi predlagamo? Mi predlagamo, vlada pa naj razmisli, katere zakone, predpise in pravilnike mora spremeniti, da bomo to dosegli.
V kolikor še vedno ne razumete, kaj vladi predlagamo, prosim zapišite in bomo poskušali preoblikovati predlog tako, da bo razumljiv širši okolici.
Prav tako ste vabljeni, da malo več poveste o javnih razipisih ter reelekciji ministrov, da lahko ustrezno popravimo predlog, saj se sliši všečno. :)
Morda bi bilo dobro razmisliti o podobnih merilih tudi za poslance, državne sekretarje ... Sistem strankarske delitve resorjev pa bi res moral biti ukinjen, saj imamo premalo sposobnih ljudi, ki bi bili kompetentni za neko področje in hkrati člani točno določene stranke.
Pozdravljeni in hvala za komentar.
Se strinjamo z vami glede ostale elite, tudi pride.
strinjam se z vsem napisanim...najbolj me moti pa potrdilo o nekaznovanosti,ker vem,da navadna čistilka,ko jo sprejmejo na delo,mora pokazati potrdilo o nekaznovanosti medtem raznim funkcionarjem,poslancem,predsedniku vlade in ministrom tega papirja niti ne zahtevajo...če smo po ustavi vsi enakopravni,enaki in moramo spoštovati zakone,se sprašujem čemu takšna diskriminacija?očitno izbranci ljudstva imajo privilegije...zraven prve točke predlagam tudi test za alkohol,droge in test o psihofizičnih sposobnosti in to ob vsakem vstopu v hram demokracije...
Hvala za komentar.
Sicer se strinjamo, da bi morali biti v veljavi tudi testi za droge a morda raje z naključno izbiro nekajkrat na leto, kot pa vsakič pred vstopom v parlament, saj bi to pomenilo še več zapravljanja davkoplačevalskega denarja in nekako se nam ne zdi realno, da bi celoten državni zbor pred vsako sejo opravil test na droge. :)
Predlog za testiranje na droge so sicer že predlagali poslanci neke stranke že nekaj let nazaj a ga državni zbor ni sprejel. :(
Prav tako smo izključili iz našega predloga psihološki test za ministra, saj smo se po premisleku odločili, da morda ne želimo biti že v začetku tako zahtevni. :) Korak po korak in smo prepričani, da bodo vse naše zahteve v prihodnosti uslišane. :)
Mislim, da mora biti minister ugleden človek, ki ni obremenjen s kaznivimi dejanji. Včasih izobrazba ni najpomembnejša, ker se nekateri ljudje izobražujejo po svojih potrebah in to ne pomeni, da niso razgledani. Naš šolski sistem je v nekaterih delih bolj pranje možganov, kakor podajanje znanj, kompetenc, dostop do znanstvenih razprav ... Delovati mora v dobro ljudi in ne elit. Elite imajo sredstva za preživetje, navadni ljudje pa se morajo RES BORITI za preživetje.
Torej 3. alinejo bi spremenila: Razgledan in ugleden človek brez dvomljivih dejanj v preteklosti( sprenevedanje, laganje, nepotizem...)
Pozdravljeni,
hvala za komentar.
"Mislim, da mora biti minister ugleden človek, ki ni obremenjen s kaznivimi dejanji."
Se strinjamo s tem, zato tudi naša 1. točka.
"Včasih izobrazba ni najpomembnejša, ker se nekateri ljudje izobražujejo po svojih potrebah in to ne pomeni, da niso razgledani."
Pri oblikovanju predloga smo pomislili tudi na to, da smer izobrazbe ne igra najpomembnejše vloge, zato smo oddali predlog, ki poleg priznane izobrazbe ne zahteva tudi ustrezne smeri, ki bi bila najbolj ustrezna za ministrske pozicije. Menimo, da je potrebno dati težo našemu izobraževalnemu sistemu, saj nikakor ne želimo ustvarjati vtisa, da nam izobrazba ni pomembna. Želimo, da se naša mladina izobražuje.
"Naš šolski sistem je v nekaterih delih bolj pranje možganov, kakor podajanje znanj, kompetenc, dostop do znanstvenih razprav"
Za te trditve nimamo nobenih dokazov, zato tega mi, ki stojimo za predlogom, ne moremo komentirati.
"Delovati mora v dobro ljudi in ne elit."
Se absolutno strinjamo, zato smo tudi oddali predlog, da dvignemo raven in kakovost naših ministrstev.
"Elite imajo sredstva za preživetje, navadni ljudje pa se morajo RES BORITI za preživetje."
Se strinjamo a vendar ni pošteno govoriti o izobraženih ljudeh kot elitah. Prav tako, ko bo po vaše 'nekdo, ki ni iz elite' prišel na ministrski stolček, bo postal del te elite, proti kateri ste. Mar ni res?
"Torej 3. alinejo bi spremenila: Razgledan in ugleden človek brez dvomljivih dejanj v preteklosti( sprenevedanje, laganje, nepotizem...)"
To je zajeto v 1. točki in 2. točki.
Naj poudarimo - ne govorimo o politikih na splošno oziroma poslancih, govora je o ministrih, kjer je 14 delovnih mest v Sloveniji (+2 neresorska). Menimo, da ne more in ne sme biti vsak minister.
Minister naj ima vsaj en doktorat, ter zna vsaj 4 jezike (zraven angl. še špansko, francosko, itd...) Kaj 5 let, vsaj 10 let delovnih izkušenj. Ter vsaj 2 leti varnostnih ved in kuharski tečaj in tečaj računalništva, ter vsaj izpit za avtobus in čoln do 24m.
Ojojoj ... Pa koliko od teh ljudi se peča z politiko in si želi bit javno izpostavljenih??? (Ker niso naši ali vaši ;)
ŠALA
Trenutno, in verjetno bo tako tudi v prihodnje, ima minister za sabo precej strokovnjakov iz področja, ki ga zastopa. Podobno kot imamo mi razna orodja z katerimi si pomagamo.
In ponavada koalicija izbira ministre v svojih strankah, kako bi lahko prišel na tako politično pozicijo nestrankarski- nepolitični kandidat?
Se pa predlog lepo bere.
Pozdravljeni,
hvala za komentar. Tudi, če ima minister strokovnjake v ozadju, želimo in zahtevamo, da je v prvi vrsti sam strokovnjak.
Koalicija seveda izbira strankarske ministre, kar se nam ne zdi prav, saj se nam zdi, da je bolj v igri 'ta je naš/vaš', kot pa strokovnost.
Za družbo bi bilo sigurno bolje, če bi minister vedel stvari iz svojega področja, a po drugi strani je njegova naloga le povezovanje strokovnjakov, ki vedo o tem področju veliko več. To so svetovalci vlade oz. ministrom, tudi zunanji.
Minister pa je dobro, če zna stvari povedati tako, da so večinoma razumljive in všečne večini. Tako smo množice pomirjene ;)
"Za družbo bi bilo sigurno bolje, če bi minister vedel stvari iz svojega področja"
S tem ste vse povedali, saj so vsi ministri, oziroma naj bi bili, v službi za boljšo družbo. ;)
Po drugi strani pa smo tudi sami tako na vodstvenih kot podrejenih položajih v poslovnem življenju in dobro vemo, kako pomembno je, da se nadrejeni spoznajo na svoje delo in kako pomembno je, da kot nadrejeni podamo informacije naprej in organiziramo delo, da bo izkupiček optimalen. Tako bi moralo biti tudi pri ministrih. ;)
Pozdravljeni,
minister ima res za sabo precej strokovnjakov, ampak če nima pojma o področju, ki ga vodi, bodo ali oni vodili njega ali pa njihovega znanja ne bo znal uporabiti (če mojster ne zna uporabiti orodja, potem takšno orodje ne opravlja dela, ki mu je namenjeno).
Načeloma bi morala politika delati v dobro družbe, torej bi morala kader izbirati po strokovnosti, ne pa po politični zvestobi. Oba pojma se med sabo že skoraj izključujeta, saj kdor drugemu brez pomisleka zvesto sledi, no ja, ne more pripisat sebi, da je človek stroke in razuma.