Preštevilne oblike zaposlitve
V Sloveniji imamo precej veliko število oblik delovno-pravnih razmerji; številni izmed njih praktično nimajo drugega namena kot optimizacijo davkov in prispevkov.
Delovno-pravno zakonodajo bi kazalo posodobiti in zmanjšati skupno število oblik delovnih razmerji. Vse oblike delovnih razmerji naj bodo izenačene, kar zadeva plačevanje prispevkov in pravice, ki izvirajo iz tega.
Posamezniki namreč pogosto plačujejo prispevke v različnih zneskih; v času krize pa vsi prejmejo enak temeljni dogodek.
Če nekdo DELA (izhajamo iz glagola delati, nekaj narediti nekaj kar je drugi pripravljen plačati) potem je to DELO in ne potrebujem deset in več oblik delovnih razmerij. Če je DELO delo potem iz tega sledi DELOVNO RAZMERJE, za katerega ni potrebno deset različnih zakonov in pravilnikov temveč samo EN in enoten za vse zaposlene. Takoj se lahko zmanjša birokracija in nepreglednost zakonodaje. Pred 40.leti si dobil delovno knjižico in si se tako zaposlil, ko pa si jo zopet dobil v roke si bil nezaposlen. Popolnoma enostavno in pregledno.
A se sploh kaj pozanimate o delovnopravni zakonodaji - ponavljam, edina zakonita podlaga za delovno razmerje je pogodba o zaposlitvi.
Edina zakonita pravna podlaga po delovnopravni zakonodaji je pogodba o zaposlitvi?
Če pa ciljate na prikrita delovna razmerja (glede česar se strinjam z vami, da jih je treba zmanjševati in tem osebam nuditi delovnopravno varstvo in pripadajoče pravice), pa je pristojnost za odkrivanje teh v pristojnosti inšpekcije in sodišč.
Predlog se mi zdi nepopoln, saj že sedaj velja, da če so podani elementi delovnega razmerja, pa ni pravilne pravne podlage (npr. avtorska pogodba namesto pogodbe o zaposlitvi), se vseeno šteje, da delovno razmerje obstaja. V skladu z vašim predlogom bi torej terjalo prej okrepiti nadzor - ne razumem, kakšne konkretne spremembe imate v mislih, saj je zakon o delovnih razmerij zelo jasen.