Dopolnilno zdravstveno zavarovanje
Pozdravljeni, pohvalil bi dosedanje vaše delo v teh kriznih časih bi pa imel še en predlog za razbremenitev vseh zaposlenih in sicer, da bi pozvali zavarovalnice, da znižajo ali pa za čas koronakrize ukinejo dopolnilno zdravstveno zavarovanje,kar bi se pri družini dva starša poznalo 69 eurov.
NA VIDIKU NOV HUD UDAREC ZA JAVNO ZDRAVSTVO?
Vsi vemo, da je javno zdravstvo po dveh letih te vlade v najslabšem stanju do sedaj - postopoma se privatizira in uničuje, postaja vse manj dostopno. Danes pa bo, kot kaže, doživelo še en udarec, za nas nepričakovan udarec. Na predlog SAB - Stranka Alenke Bratušek in s podporo koalicije bo v zdravstveno blagajno izvrtana še 94-milijonska luknja. Skoraj 3x več kot je trdil predlagatelj, ko je mimo socialnega dialoga predlagal skrajšanje časa, v katerem stroške bolniške krije delodajalec, s 30 na 20 dni.
Manj denarja za zdravstvo pomeni en korak stran od ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in korak k še višjem znesku na položnici za vse.
Zavod za zdravstveno zavarovanje opozarja, da skrajšanje obdobja prejemanja nadomestila v breme delodajalcev “zmanjšuje odgovornost delodajalca za skrb in zdravje svojega delavca." In izpostavlja, da je trenutna ureditev “primerljiva z ureditvijo v številnih drugih evropskih državah, kot so npr. Danska, Belgija, Hrvaška, Finska, Nemčija v nekaterih državah pa vključitev obveznega zdravstvenega zavarovanja v financiranje nadomestila plače nastopi še kasneje, in sicer Avstrija (po 6. do 12. tednu), Luksemburg (po 13. tednu).”
6 sindikalnih central je k temu dodalo: “Povsem nerazumljivo in nerazumno je, da predlagatelj daje prednost neselektivnemu razbremenjevanju delodajalcev na račun sredstev, ki jih ZZZS namenja za zdravstvene storitve, torej tudi za zdravljenje in hitrejše vračanje na delo oseb, ki prejemajo nadomestilo zaradi začasne nezmožnosti za delo.”
Ko se poskuša ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ko se predlaga več denarja za tiste, ki ga najbolj potrebujejo, je vsak milijon evrov problem, vsi poudarjajo, kako nujen je socialni dialog. Ko se predlaga skoraj 100 milijonsko darilo kapitalu na račun javnega zdravstva, pa na to vsi pozabijo. Ne pravimo, da predlog nima nobenih pozitivnih učinkov, npr. za prekarce. A so negativni učinki na javno zdravstvo veliko večji.
Za to obdobje bi premija res morala biti občutno nižja. Zavarovanje se je sklenilo ob pričakovanju, da bo nek nivo zdravstvenih storitev dostopen. Od sredine marca naprej pa so zdravstvene storitve blokirane. Torej bi se moralo tudi znižati premije, da bi bolje odražale novo realnost.
Se ne strinjam z vami po ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Se pa trenutno vidi koliko je zares bolnih ljudi v Sloveniji. Veliko jih gre na obisk k zdravniku da mal poklepetajo. Ko je bil normalni svet je doktor imel po 60 pacientov, danes jih pokliče samo še 5-10. Verjetno da sta srečno zdravi a kaj hitro se lahko zalomi. Zbolite bolj resno pa ne vi ne vaša soproga ne vaša žlahta ne morejo zbrati denar za vaše zdravljenje, kaj boste pa potem ali se boste šli javno zbirat denar, morda.
V razmislek, en dan v UKC pripetega bolnika na respiratorju stane davkoplačevalce cca. nad 30.000,00€ zato da lahko živimo naprej. Do danes vam tega vaša zavarovalnica ni in tudi ne bi vzela ob plačanem zdrav. zavarovanju. V Ameriki če ni plačila ni zdravja.
To je nujno! Saj v tem času ne moremo koristiti zdravstvenih storitev, ki jih s tem denarjem plačujemo.
Ti morda zdravstvenih storitev ne koristiš, jih pa koristijo drugi. Vsekakor pa se strinjam, da je zavarovalna premija veliko previsoka in na koncu premajhen del vplačanega zneska dejansko pride v zdravstvo, saj zavarovalnice zase vzamejo veliko preveč.
To bi morali ukinit že zdavnaj pa ni bilo posluha, zavarovalniski lobi je premočan , za bogate to ne pomeni nič, za revne pa je to ogromno denarja