bolniški stalež določeno obdobje
Vlada naj pripravi predlog zakona, da bo bolniški stalež maksimum 1 leto in po tem datumu si v postopku invalidske upokojitve. Zdaj so primeri bolniškega staleža leto in več vse do 12 let in zavarovanec, ki je toliko časa na bolniški je le še za v postopek za pridobitev invalidske pokojnine.
Proti dokler so cakalne dobe za preiskave/terapije daljse od predlaganega obdobja. Predlog bi bil smiseln, ce bi bolnik lahko v predlaganem obdobju opravil vse potrebne preiskave in vse potrebne terapije, pa bi bil se vedno nesposoben za delo.
Glasovala sem proti. Ker:
- smo imeli v oddelku dva primera raka. Pri nobenem ni bilo zdravljenje zaključeno v enem letu.
- recimo da človek čaka na slikanje pol leta in na operacijo nadaljnega pol leta. Dan po operaciji ga bomo upokojili?
Strinjam se, da je omejitev potrebna, a se mi zdi eno leto, tudi glede na naš sistem, premalo. Ko človek zaključi zdravljenje, kdo ga bo vzel v službo? Morda bi h krajšim bolniškimi pomagala nižja izplačila po recimo letu dni.
Torej ce se polomis na smuciscu, in si dve leti na rehabilitiaciji, potem ne smes nic vec delat, ceprav imas sele (npr.) 30 let, in si programer (torej lahko delas sede, tudi na vozicku, ce ga se rabis)?
Brezveze. Denar gre itak iz iste malhe... kdor je bolan, je bolan, kdor je upokojenec je upokojenec.
Malha je podobna ZZZZ ena malha, druga ZPIZ. Če se polomiš na smučanju je rehabilitacija par mesecev, če si pa Schumacher potem pa po letu dni v invalidsko.
Če se Šumi jutri zbudi in po enem letu nazaj shodi... zakaj ne bi smel potem nazaj delat kaj? Trenirat voznike, analize tekem, bit napovedovalec, itd?
Pozabljas na nemogoce cakalne dobe. Moj primer - pocen meniskus, cakanje na MR 3 mesece, cakanje na poseg 4 mesece, cakanje na fizioterapijo dva meseca. Zaradi navadnega meniskusa, ko bi lahko bil v manj kot dveh mesecih nazaj v sluzbi. Upravljalec drzavnih malh je torej tako nesposoben, da je raje placeval nadomestilo place kot pa uredil cakalne dobe.