Nadzor obsojencev in pripornikov
Nadzor obsojencev in pripornikov po moji oceni ne dosega zadanih ciljev. Ideja Ministrstva za pravosodje o rehabilitacijskem konceptu, ki temelji na zaupanju, je padla v vodo. Zapornike je nujno opremiti z elektronskimi napravami, ki iz njih naredijo objekt prava in sistema. Ustrezen človeški stik je pri njih zanemarljiv. Uvedba novih elektronskih nadzorovalnih sistemov naj bo natančno zakonsko določena, da ne bo preveč kritik.
www.inst-krim.si/project/prepoved-priblizevanja/
Uprava za probacijo oz. Uprava RS za izvrševanje kazenskih sankcij izvaja svoje poslanstvo primerljivo z drugimi Evropskimi državami in skladno z pravnim redom v Republiki Sloveniji.
Nekatere evropske države imajo elektronski nadzor uveden znotraj probacijskih služb.
V Sloveniji je Uprava za probacijo še v začetnih korakih in omenjeni nadzor znotraj kazensko-pravnega področja ni vpeljan.
Poslanstvo Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij je zagotavljanje izvrševanja kazenskih sankcij, ob čemer omogočamo možnost resocializacije zaprtih oseb v družbo. Obravnavo zaprtih oseb organiziramo tako, da posameznike usposabljamo za življenje na prostosti in jih odvračamo od ponavljanja kaznivih dejanj, da bodo po prestani kazni lahko živeli po veljavnih pravnih in moralnih normah.
Za aktivno prizadevanje in doseganje uspehov pri izpolnjevanju osebnega načrta ter spoštovanje hišnega reda lahko direktor zapora v skladu z Zakonom o izvrševanju kazenskih sankcij obsojencu podeli različne zavodske in zunaj zavodske ugodnosti. Med slednje sodita tudi prost izhod iz zavoda in delna ali popolna izraba letnega dopusta zunaj zavoda. Te se obsojencu, ki je kazen zapora nastopil sam, praviloma podelijo po prestani petini kazni zapora. Prost izhod iz zavoda se sme obsojencu, ki prestaja kazen zapora v svobodnejšem režimu (polodprti in odprti režim), podeliti do 4-krat oziroma 5-krat mesečno, in sme trajati do 53 ur. Obsojenec, ki med prestajanjem kazni zapora dela, ima za vsak mesec dela s polnim delovnim časom pravico do dveh dni letnega dopusta. V svobodnejših režimih obsojenci praviloma iz zavoda odhajajo brez spremstva pravosodnih policistov. V letu 2019 je bilo obsojencem in mladoletnikom podeljenih skupno 15.255 zunaj zavodskih ugodnosti.
V okviru obravnave in podeljevanja ugodnosti je potrebno izpostaviti, da so ugodnosti za zaprte osebe pomemben cilj v času prestajanja kazni zapora in hkrati motivacijski dejavnik. Ugodnosti niso samo nagrada za prizadevnost pri izvajanju osebnega načrta obsojenca, temveč so pomembne tudi za ohranjanje stikov z družino in okoljem ter imajo pomembno vlogo v procesu uspešne priprave obsojenca za vključitev v življenje na prostosti po prestani zaporni kazni.
Hmmmm!?
www.dnevnik.si/1042436952
... "Postavlja se vprašanje, kako je Šrot overil listino pri notarki na Hrvaškem med prestajanjem zaporne kazni.« ...
www.delo.si/novice/crna-kronika/med-prestajanjem-kazni-je-overil-listino-na-hrvaskem-265951.html
Absolutno ZA !
Zapornik švercal migrante -
www.slovenskenovice.si/kronika/doma/clanek/zapornik-svercal-migrante-221515