Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukinitev ali zmanjšanje RTV prispevka

3415 OGLEDOV 37 KOMENTARJEV

Zgrozila me je nedavna napoved RTV Slovenija, da bodo zaračunali poln RTV prispevek državljanom, ki nimajo Tv aparata, imajo pa pametni telefon z možnostjo povezave na internet. Izpostavljam več vidikov, za katere smatram, da so najmanj sporni če ne protizakoniti ali protiustavni:

1. Državljani nismo prosili ali zahtevali ali želeli, da RTV Slovenija vzpostavi možnost spremljanja njihovih programov preko interneta. To so storili po lastni iniciativi in zdaj želijo za to pobirati prispevek???

2. Možnost povezave v internet še ne pomeni, da bomo programe tako dejansko spremljali, saj se za prenos podatkov preko mobilnih naprav plačuje. Bilo bi skrajno neumno in drago gledati TV preko mobilnega telefona...

3. Kljub temu, da za RTV Slovenija plačujemo prispevek, nas le-ta posiljuje z reklamami in drugimi komercialnimi vsebinami (tako kot klasični komercialni programi), kar ne gre skupaj... Plačam in potem sploh ni razlike med temi (plačljivimi) programi in komercialnimi programi brez naročnine???

4. Ni upravičeno, da državljani plačujemo za cloten program RTV Slovenija, saj ni nobenega zagotovila, da je ta dovolj kvalitetn in všečen vsem (to je dejansko nemogočo). Edina upravičena dejavnost bi eventualno bila dnevno-informativni program, ki bi naj bil na RTV Slovenija nevtralen, ne pa vaše "zabavne" oddaje .

5. Nepravično je, da je že nakup TV sprejemnika povod za plačevanje RTV prispevka. TV aparati so namreč postali "multimedijske naprave", ki so cenovno ugodne, razširjene in enostavne za uporabo. Sploh ni nujno, da bo nekdo kadarkoli spremljal TV programe, morda ga bo uporabljal "le" za brskanje po internetu, gledanje filmov iz DVD/BlueRay nosilcev ali spominskih kartic, poslušanje glasbe in podobno. Dejstvo pa je, da TV sprejemnika brez TV "tunerja" sploh ni možno kupiti. Marsikomu je torej RTC prispevek zaračunan neupravičeno.

6. Prispevek je bistveno previsok glede na prihodke povprečnega državljana in je postal praktično neke vrste davek, ki zadene vsakogar, tudi če programa RTV Slovenija ne spremlja, kar je diskriminatorno.

7. Program RTV Slovenije je slab in poln ponovitev in komercialnih mašil (reklam in prodajnih oddaj. Za tak opus je RTV prispevek drastično previsok.

Zahtevam, da se:

* RTV prispevek bodisi ukine bodisi omeji na financiranje izključno informativnega programa (in se torej bistveno zniža)

* če prispevek ostane, naj se zaračunava tistim, ki program dejansko spremljajo oziroma ga želijo spremljati

* RTV Slovenija reorganizira in poišče svoje vire financiranja ali pa zmanjša obseg delovanja.

RTV Slovenija je že dolga leta nek dinozaver iz nekih prejšnjih časov, ki nima več dovolj jasne in močne vloge v današnji družbi, zahteva pa veliko preveč denarja za svoj obstoj.

167 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 10 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR B ba tom 31 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


19. 11. 2019

Odziv Ministrstva za kulturo

Prispevek je javno-pravna dajatev, ki je predpisana z zakonom (Zakon o Radioteleviziji Slovenija - ZRTVS-1), katere namen je zagotavljanje sredstev za izvajanje javne službe na področju radijske in televizijske dejavnosti. Da bi RTV Slovenija lahko izvajala svoje poslanstvo, kot javni zavod posebnega kulturnega in nacionalnega pomen, mora imeti zagotovljeno stabilno in od politike ter gospodarskih centov moči neodvisno financiranje. Prav kombinacija teh dveh finančnih virov, tj. prispevka kot javne-pravne dajatve in tržnih prihodkov, predstavlja uravnotežene finančne prihodke, ki RTV Sloveniji omogočajo dejansko neodvisnost pri izvajanju javne službe.  

Zavezanci za plačevanja RTV prispevka so imetniki radijskega ali televizijskega  sprejemnika oziroma druge naprave (prvi odstavek 31. člena ZRTVS-1), ki omogoča sprejem radijskih oziroma televizijskih programov (v nadaljnjem besedilu: sprejemnik) na območju Republike Slovenije, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa RTV Slovenija. Pojem druge naprave pa je potrebno razlagati v povezavi z 2. členom Pravilnika o načinu prijavljanja in odjavljanja televizijskih in radijskih sprejemnikov ter o načinu plačevanja prispevka za programe Radiotelevizije Slovenija (v nadaljnjem besedilu: Pravilnik), ki določa, da se za radijski oziroma televizijski sprejemnik šteje vsaka naprava (torej tudi računalnik, prenosni ali stacionarni, tablica ali druga prenosna naprava), s katero je mogoč sprejem vsaj enega programa Radiotelevizije Slovenija. Pravilnik v 3. členu nadalje določa, da mora sprejemnik prijaviti RTV Slovenija vsakdo, ki ima sprejemnik, kjer so zagotovljeni tehnični pogoji za sprejem vsaj enega programa RTV Slovenija, in sicer med drugim tudi prek internetnega omrežja (3.alineja prevega odstavka 3. člena Pravilnika).  

Glede drugih navedb, kot so, da naj RTV Slovenija poišče svoje vire financiranja, ali naj zmanjša obseg programa, saj je prispevek previsok, ter navedb glede kvalitete programa in nejasne vloge javne radiotelevizije v družbi, pa navajamo, da delovanje RTV Slovenija ureja zakon, zato je način izvajanja, obseg in financiranje javne službe, mogoče uveljaviti le s spremembo zakona. S tem v zvezi pa navajamo, da je ministrstvo začelo postopek priprave novele Zakona o Radioteleviziji Slovenija (ZRTVS-1), s katero bo posodobilo pravni okvir za izvajanje javne službe na področju radijske in televizijske dejavnosti.

Komentarji