Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Ukine se dopolnilno zdravstveno zavarovanje

2137 OGLEDOV 34 KOMENTARJEV

Zadeva se ustrezno prenese na obvezno.

165 glasov

13 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR C common-sense 10 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


25. 9. 2023

Odziv Ministrstva za zdravje

Predlog, da se ukine dodatno zdravstveno zavarovanje in se ga preoblikuje v obvezni zdravstveni prispevek je bil sprejet z Zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. S 1. januarjem 2024 torej državljani ne bomo več plačevali dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ampak obvezen mesečni zdravstveni prispevek v višini 35 evrov.

Komentarji




  • F Ferenc
  • F Ferenc

    NA VIDIKU NOV HUD UDAREC ZA JAVNO ZDRAVSTVO?

    Vsi vemo, da je javno zdravstvo po dveh letih te vlade v najslabšem stanju do sedaj - postopoma se privatizira in uničuje, postaja vse manj dostopno. Danes pa bo, kot kaže, doživelo še en udarec, za nas nepričakovan udarec. Na predlog SAB - Stranka Alenke Bratušek in s podporo koalicije bo v zdravstveno blagajno izvrtana še 94-milijonska luknja. Skoraj 3x več kot je trdil predlagatelj, ko je mimo socialnega dialoga predlagal skrajšanje časa, v katerem stroške bolniške krije delodajalec, s 30 na 20 dni.

    Manj denarja za zdravstvo pomeni en korak stran od ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in korak k še višjem znesku na položnici za vse.

    Zavod za zdravstveno zavarovanje opozarja, da skrajšanje obdobja prejemanja nadomestila v breme delodajalcev “zmanjšuje odgovornost delodajalca za skrb in zdravje svojega delavca." In izpostavlja, da je trenutna ureditev “primerljiva z ureditvijo v številnih drugih evropskih državah, kot so npr. Danska, Belgija, Hrvaška, Finska, Nemčija v nekaterih državah pa vključitev obveznega zdravstvenega zavarovanja v financiranje nadomestila plače nastopi še kasneje, in sicer Avstrija (po 6. do 12. tednu), Luksemburg (po 13. tednu).”

    6 sindikalnih central je k temu dodalo: “Povsem nerazumljivo in nerazumno je, da predlagatelj daje prednost neselektivnemu razbremenjevanju delodajalcev na račun sredstev, ki jih ZZZS namenja za zdravstvene storitve, torej tudi za zdravljenje in hitrejše vračanje na delo oseb, ki prejemajo nadomestilo zaradi začasne nezmožnosti za delo.”

    Ko se poskuša ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ko se predlaga več denarja za tiste, ki ga najbolj potrebujejo, je vsak milijon evrov problem, vsi poudarjajo, kako nujen je socialni dialog. Ko se predlaga skoraj 100 milijonsko darilo kapitalu na račun javnega zdravstva, pa na to vsi pozabijo. Ne pravimo, da predlog nima nobenih pozitivnih učinkov, npr. za prekarce. A so negativni učinki na javno zdravstvo veliko večji.

  • P PIrena

    Podpiram ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

  • A Antares

    Pa tudi to je popolnoma mimo, da moraš v primeru odpovedi zavarovalne pogodbe zaradi povišanja zavarovalne premije, še tri mesece plačevati povišano premijo (opovedni rok je 3 mesece.) Skregano z vsako logiko. Zakaj bi morali v primeru povišanja premije, zavarovanci plačevati še tri mesece povišano premijo, če se z njo ne strinajmo in smo zaradi tega odpovedali pogodbo ???

    • B Burek Man

      A ni že leta tako, da če ena stran spremeni pogoje, lahko druga prekine pogodbo brez penalov?

      Konkretnega primera nisem preverjal, vem pa da je v drugih branžah tako.

      • A Antares

        Ja, je tako npr. pri telekomunikacijskih opreaterjih, pri zdravstvenemu zavarovanju pa žal ne in tudi če breš npr. pogoje zavarovanja, notri piše , da se lahko odpove pogodba v primeru povišanja, z trimesečnim odpovednim rokom OD dneva povišanja. In to bi bilo potrebno spremeniti.

  • m mirko hrenk

    Ukiniti je nujno ,seveda pa je potrebno tudi optimalizirati poslovanje zzzs ,pod nujno.vse ostalo je samo logicna posledica ukinitve!

  • N Nejc Z

    Sancta simplicitas! Toliko komentarjev, pa nihce ne razume, zakaj je bilo dopolnilno zdravstveno zavarovanje uvedeno. Uvedeno je bilo, ker obveznega placujemo zaposleni, dopolnilnega pa vsi: tudi upokojenci, tudi vecni studenti in pavzerji, in tako naprej. Tako se je breme zdravstvenega sistema delno porazdelilo s plec tistih, ki delamo, da malo sirso populacijo. Nikoli pa ne bo dovolj, dokler ZZZS ne bo delal kot prava zavarovalnica in dobil konkurence. Trenutno deluje kot navadna birokracija.

    Zaposleni smo ze tako med davcno najbolj obremenjenimi ljudmi v Evropi.

    Predlagam nasprotno:

    1 Ukiniti obveznega;

    2 Dopolnilnega spremeniti v obveznega;

    3 Povabiti se zavarovalnice iz tujine za konkurenco;

    4 Vsi izvajalci zdravstvenih storitev izdajajo racune, ki jih prejmeta bolnik in njegova zavarovalnica.

    Grem stavit kar hocete, da bo v enem cetrtletju zdravstveni sistem deloval brez financne luknje.

  • D DavidoffC

    Vzajemna in druge tovrstne zavarovalnice imajo preveč stroškov s seboj, tako da bi dodatno zavarovanje lepo prenesli na osnovno in na ZZZS. Zavarovalnice tako vedno najdejo nove niše, kako od ljudi izcuzati denar, za njih se ni treba bati.

  • b ba tom

    Ta "sklad" naj se prenese v državno upravljanje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • r rogixl

    Vzajemna si spet dviguje plače. Polovico denarja ki ga vplačujemo gre itak za financiranje tega obsežnega aparata. Pravijo pa, da na stroške nimajo nobenega vpliva. Država žal to še vedno podpira.

  • p pravica_ljudem

    Tole vse pove:

    "Podatki medtem kažejo, da se izguba na račun dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri Vzajemni manjša, predlani je bila 5 milijonov evrov, lani pa 4,6 milijona evrov. "

    "Pri Vzajemni so lani za pridobivanja novih zavarovanj porabili 5,4 milijona evrov"

    ( Vir: www.zurnal24.si/slovenija/vabijo-da-zamenjate-zavarovalnico-a-podrazitve-ne-izkljucujejo-331820 )

    Dražit morajo zato ker gre preveč denarja na račun trženja za pridobitev več zavarovancev. A naj državljani res plačujemo za njihove stroške trženja? Da ne govorimo o ekonomiji obsega. Če je vse pod eno streho ne rabiš podvajat administracije kar pomen še manjše skupne stroške. Dopolnilno mora iti na smetišče zgodovine. Številke so jasne.

  • Z Zdenc

    Za dopolnilo plačam 31€, za obvezno pa skoraj 300. Naj se raje ukine obvezno.

  • b bird48

    Odgovor na ukinitev oziroma prenos dodatnega zavarovanja na zdravvstveno zavarovalnico iz leta 2017

    Odgovor

    24.01.2017

    Odziv Ministrstva za zdravje

    Ministrstvo za zdravje je v zaključni fazi priprave novega Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ). V ta zakon sodi tudi financiranje zdravstvenega varstva ter dopolnilno zdravstveno zavarovanje (DZZ). Kot je že pokazala Analiza zdravstvenega sistema iz leta 2015, dopolnilno zdravstveno zavarovanje ni pravično, saj je premija enaka za vse, ne glede na dohodek posameznika. Prav tako se vsa zbrana sredstva ne porabijo za zdravstvene storitve prebivalcev temveč se ga del nameni za obratovalne stroške zavarovalnic, presežke ipd. Z novim ZZVZZ želimo ta del preurediti, ohraniti ta finančni vir, vendar s pomočjo uvedbe pravičnejše, to je solidarne oblike financiranja tudi v delu, kjer tega sedaj ni.

  • j jfp

    Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je le eden od načinov, kako legalno pokrasti državljane. Več kot bodo pomolzli denarja, bolj bodo grozili s stavko, manj bodo delali. Tisti, ki trdo delajo, s srcem in dušo, od zahtevanih viškov ne dobijo nič več.

    Saj je v šolstvo povsem podobno, samo da je še vse skrito, zamegljeno, nedostopno javnosti. Tisti, ki delajo v tem poklicu, dobro poznajo situacijo. : za manj dela zahtevajo več denarja. Vsakemu srednješolskemu profesorju s tremi urami dnevne obremenitve plača država preostalih pet ur, kolikor manjka do normalnega dnevnega delovnega časa.

    Eden od premierjev Butal je izjavil nekako takole: "Zakaj se razburjate zaradi vlade. Za vas smo mi še predobri."

    Slovenci imamo problem z levo usmerjeno vlado. So specialisti za molzenje državljanov, delo pa jim je tuje. Ona druga stran pa ni nič boljša, ker izhaja iz istih korenin.

    Vse skupaj je ena velika revščina in sramota!

  • G Goranka Kiralj

    Zelo se strinjam s predlogom naj obvezno zavarovanje krije 100% kar sedaj krije samo delno.

  • k kobor

    Naj da nekdo ven primerjalne podatke iz pred 30.let in sedaj pa bo lahko hitro videl, da je sedanji sistem naravan na navadno krajo denarja, ki je namenjen zdravstvu. Samo za primer:

    Včasih so te sprejeli v bolnišnično zdravljenje že za običajen prehlad danes pa se lahko dušiš na urgenci in te pošljejo domov.

    Sobe po oddelkih v bolnišnicah so skoraj prazne in imajo bistveno manj bolnikov po sobah kot pred 30.leti (razen na oddelkih intenzivne nege). Osebja je bistveno več in ne vedo kaj naj delajo, so bistveno bolje plačani, veliko manj delajo in še vedno samo nergajo. Zdravniki hodijo v službo ob 9.00 ali kadar se jim zljubi in gredo domov kadar hočejo. Delajo nekaj časa potem pa gredo v privatne klinike kjer obdelujejo paciente, ki so jih napotili iz javnih bolnišnic-ambulant. Ljudje pred ambulantami pa čakajo kdaj se bo kdo pojavil, da jih pregleda, da ne govorim o čakalnih dobah na pregled. Skratka razpad sistema.

    Pred zasebnimi ambulantami in bolnicami pa je popoln red tako, da se res čudiš, kako je to mogoče. Se naročiš prideš in te že na vratih čakajo na minuto točno.

    Zavarovanci pa plačujemo do onemoglosti. Plačaj obvezno zdravstveno zavarovanje + dodatno zdravstveno zavarovanje + preglede in posege v privatnih klinikah + preglede in posege pri zobozdravnikih v privatnih ordinacijah + zdravstveno zavarovanje za tujno + zdravstveno zavarovanje za hitrejšo obravnavo pri zavarovanicah + doplačila zdravil, če nočeš placebo + plačaj za rehabilitacijo + plačaj za ortopedske pripomočke + plačaj za pregled pri okulistu + očala + posege na očeh + plačaj pregled in zdravljenje v tujini in še in še...

    Dogaja se, da morajo biti ljudje škrbasti in slepi ter se plaziti po vseh štirih (Če kdo ne verjame naj gre v najbližji dom starejših pogledati ali pa naj obišče najbližjega starejšega soseda)

    Mislim, da samo prenos - ukinitev dopolnilnega zavarovanja ne bo dovolj in bo potreben veliko bolj radikalen poseg v sistem plačevanja zdravstva. Mogoče bi bilo potrebno prekiniti vsa plačila v sistem za čas dokler se sistem ne resetira in na novo postavi.

    • k kr en

      Prav zaradi opisanega bi morali narediti ravno obratno, ukiniti obvezno zavarovanje in vse prenesti na dopolnilno.

      Zdaj je z obveznim zavarovanjem zdravstvu denar vnaprej zagarantiran in plačan ne glede na kakovost in količino storitev.

      Če ne bi bilo tako, bi imeli dosti večji interes, da se stvari izboljšajo.

    • B Burek Man

      > Mislim, da samo prenos - ukinitev dopolnilnega zavarovanja ne bo dovolj in bo potreben veliko bolj radikalen poseg v sistem plačevanja zdravstva. Mogoče bi bilo potrebno prekiniti vsa plačila v sistem za čas dokler se sistem ne resetira in na novo postavi.

      To bi bil zanimiv koncept... tako kot "stavka javnega sektorja", bi imelo lahko stavko realnega sektorja. Enostavno delavcem bruto na račun, in nehat vplačevat prispevke in davke, dokler se zadeve ne uredijo. Problem je edino to, da je v sloveniji toliko prisklednikov, da ta zadeva ne bi nikoli sla skozi.

    • h heizenberg
  • I Ivan Peter Benko

    Dopolnilno ZZ je v bistvu ustvarilo ponudbo več denarja za namene ZV, vzporedno pa kup nepotrebne administracije. Več denarja pomeni prilagoditev ponudbe storitev in posledično vpliv na cene - po zakonu o ponudbi in povpraševanju je to dvig cen. Pravica do zdravstvenega varstva je osnovna splošna pravica človeka, ne pa le za priviligirano elito, ki se oblikuje na osnovi denarja.

    • h heizenberg

      Bravo, Ivan Peter Benko! Pri meni imate v dobrem vsaj eno pivo, še raje dve ... Morda bo to dobra priložnost za združitev sinergij ...

  • a asluga

    Zanimivo, koliko ljudi je za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. To pomeni nepriznavanje dejanske vrednosti storitev.

  • m matejrok

    Že zadnji čas bi bil,da se to ukine.Včasih nismo tega plačevali,pa je sistem vseeno deloval,samo je bilo manj ljudi zaposlenih na tem položaju.

    • p pepelka-

      Popolnoma podpiram kar je zapisal Kobor. Že po tem se vidi, da je tu pomemben samo denar za dopolnilno zdravstveno zavarovanje, saj je kar nekaj zavarovalnic, ki s tem pobiranjem denarja bogatijo. Denar za zdravstvo bi se moral zbirati v Zavodu za zdravstveno varstvo, imeti pravo kontrolo nad porabo in plačili in prav nikjer drugje. Tudi zato je v tej državi tak nered na tem področju in na mnogih drugih, ni človeka, ki bi naredil red.

  • b bmm

    rešitev za zdravljenje 70% bolezni in s tem razbremenitev zdr. proračuna www.rtvslo.si/blog/doba/izkoreninjenje-vodilnih-vzrokov-smrti/92252

  • n nekdo93

    tako je ! zgledujte se po Češki

  • B Burek Man

    Nekdo s povprecno placo da cca 2700eur letno za obvezno zdravstvo + slabih 400 za dopolnilno.

    Gremo stavit, da bo "nova" resitev (brez dopolnilnega zavarovanje) na koncu drazja od tega kar imamo zdaj?

    • J JazPravim

      Ukinitev dodatnega zavarovanja bo brez dvoma plačal vsak, ki zasluži rahlo nadpovprečno plačo. Temu se bo pač nabilo prispevke še za tiste, ki jih po novem ne bodo plačevali - torej upokojenci.

      Od plače osebe, ki prejme 1.600 neto gre že sedaj za obezno zdravstvo čez 400 eur, verjetno okoli 450, bi morala pogledati. Ampak hej, to še ni dovolj...

      • B Burek Man

        Tudi ti s podpovprečno bodo plačevali več, tisti z nad še več-več, kljub tisočim vplačanih evrov, pa bomo še vedno čakali mesece in mesece na zobarja, pa doplačevali za bele plombe.... da o čem bolj zahtevnem sploh ne govorim.

        Naj malo nehajo zapravljat denar, naj zaprejo ljudi, ki "ne znajo" uporabljat excella, pa bo dovolj denarja že z sedanjimi obveznimi prispevki.

      • p pepelka-

        Ogromno državljanov je, kjer mož in žena dobita na mesec , mogoče, 800 evrov, pomislite naprej, kaj takim ljudem sploh še ostane , ko poplačajo čisto vse prispevke, davke. Naj oblast uzakoni, da ljudje od 50-ega leta naprej jejo vsak drugi dan :(

        • B Burek Man

          Kaj ima to veze s prejšnjim predlogom in komentarjev zgoraj?

          Če dobita 800eur na račun, sta prispevke in davke ( z izjemo ddv) že poplačala.

          Torej z 1600neto, dasta 400eur za najemnino enosobnega stanovanja na obrobju LPP, 200eur za elektriko vodo in ogrevanje, in ostane jurja za hrano in obleke.

          Seveda, ker je to slovenija, mora bit še predrag avto na kredit, pa telefon za jurja, pa par sto evrov zapravljenih v gostilnah, pa seveda potem jok in stok, da denarja ni.

  • F Ferenc
    • c common-sense

      Torej: obvezno zavarovanje naj krije stvari do take mere, da bo "privatno" dopolnilno postalo brezpredmetno. Generalno gledano naj torej obvezno zavarovanje krije 100% kar sedaj krije samo delno (razen morda modulo majhen samoprispevek pri nekaterih receptih & prvih obiskih zdravnikov, s čimer se spodbudi racionalnost v rabi zdravstvenih storitev/zdravil).