Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Gozdovi

968 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Predlagam naši nesposobni vladi, da omogoči njenim državljanom očistiti gozdove debel, vejevja in ostalega kurilnega materiala in to naj velja za državne gozdove.

Kar posameznik očisti je njegovo in lahko odpelje domov za kurjavo. Naj tukaj posebej povem, da naj to velja samo za PODRTA,SUHA IN POŠKODOVANA drevesa.

V kolikor je tak ukrep na nivoju gozdnega gospodarstva naj država izda ukaz gozdnemu gospodarstvu.

Nedopustno je, da po gozdovih še po toliko letih vidimo cela drevesa, ki jih nesposobne službe ali pa njihovi vodje niso sposobni očistiti.

Upam, da bo odgovor drugačen, kot so bili do sedaj, ko je bilo drv dovolj.

Kako državljani sedaj gledate na ta predlog, ko drv počasi zmanjkuje, me pa prav zanima.

Če pa vlada sama načrtno preprečuje tovrstno dejanje, potem pa je to že drugačno vprašanje.

13 glasov

12 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Mr.G. 10 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


4. 4. 2019

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Skladno z Zakonom o gospodarjenju z gozdovi v lasti RS, z gozdovi v lasti Republike Slovenije upravlja družba Slovenski državni gozdovi, d. o. o.

Dela v gozdovih, v skladu z Zakonom o gozdovih in Pravilnikom o minimalnih pogojih, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci del v gozdovih lahko opravljajo strokovno usposobljeni izvajalci.

Dela v gozdu lahko opravljajo za ta dela registrirane fizične ali pravne osebe (v nadaljnjem besedilu: izvajalci), ki izpolnjujejo predpisane pogoje glede strokovne usposobljenosti. Za posamezno vrsto del je potrebna raven strokovne usposobljenosti, ki je določena v pravilniku. 

Izjema od navedenega je dopuščena v prvem odstavku 19. člena Zakona o gozdovih le glede dela v lastnem gozdu. Dela v svojem gozdu lahko tako opravijo lastniki sami, pri tem pa jim lahko pomagajo njihovi zakoniti dediči ter njihovi zakonci in druge fizične osebe v obliki medsosedske pomoči. Ravno med temi (nepoklicnimi delavci) pa je skrb vzbujajoča letna statistika nesreč v gozdu. Vsako leto namreč beležimo v povprečju 12 mrtvih in okoli 36 težje poškodovanih.

Navedeno pomeni, da mora biti oseba, ki v okviru priprave gozdno lesnih sortimentov (lesa za kurjavo) izvaja sečnjo oziroma spravilo lesa v gozdu drugega lastnika (tujem gozdu), za ta dela registrirana in mora izpolnjevati predpisane pogoje glede strokovne usposobljenosti.

Komentarji