Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Označevanje države porekla mesa na menijih jedi v menzah in restavracijah.

1271 OGLEDOV 7 KOMENTARJEV

V zadnjih dneh je Slovenija končno začela aktivno razmišljati o tem, da nikakor ni vseeno od kod prihaja hrana, ki jo uživamo -- tako z ekološkega (manjše onesnaženje na račun dolgih transportnih razdalj), kot vse pogosteje tudi s kakovostnega stališča.

Z željo po osveščanju in spodbujanju ljudi k izibiri čim bolj lokalno pridelanega mesa, predlagam vladi, da po vzoru Švice, ki to uspešno prakticira že dolga leta, uvede pravilo, da mora biti na menijih v menzah in restavracijah ob vsaki mesni jedi navedena tudi država porekla mesa.

Ljudje si zaslužimo vedeti, od kod prihaja hrana, ki pristane na naših krožnikih, tudi takrat, ko je ne kuhamo sami.

 

23 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR R Robida ... 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


5. 4. 2019

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Ena od ključnih funkcij zakonodaje s področja označevanja živil je, da se potrošniku zagotovi vse potrebne informacije na podlagi katerih se bo odločil, ali bo določeno živilo kupil, vključno s podatki o poreklu živila, posebnimi zahtevami glede njegove uporabe, ravnanja z njim ipd. 

Označevanje živil je v EU harmonizirano v celotni verigi proizvodnje živil. Trenutno je na nivoju obratov javne prehrane harmonizirano le obvezno označevanje alergenov. 

Obvezno označevanje porekla mesa na jedilnih listih v EU ni harmonizirano, zato je takšna ureditev možna na nacionalni ravni, če se država zanjo odloči. 

Prostovoljno označevanje porekla mesa je trenutno mogoče izvesti v okviru sheme Izbrana kakovost

Trenutna zakonodaja zahteva, da je potrebno obvezno navesti poreklo živila za sveže ohlajeno in zamrznjeno goveje, prašičje, ovčje, kozje in perutninsko meso 

Pravni podlagi: 

  • Izvedbena uredba Komisije (EU) št. 1337/2013 o določitvi pravil za uporabo Uredbe (EU) št. 1169/2011 Evropskega parlamenta in Sveta v zvezi z navedbo države izvora ali kraja porekla za sveže, ohlajeno in zamrznjeno prašičje, ovčje, kozje in perutninsko meso ter 
  • Uredba (ES) št. 1760/2000 Evropskega Parlamenta in Sveta z dne 17. julija 2000 o uvedbi sistema za identifikacijo in registracijo govedi ter o označevanju govejega mesa in proizvodov iz govejega mesa in razveljavitvi Uredbe Sveta (ES) št. 820/97

Komisija je 2018 sprejela in objavila Izvedbeno uredbo o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, kar zadeva pravil glede načina navajanja države porekla ali kraja izvora osnovne sestavine živila, vendar se dokument ne nanaša na označevanje porekla osnovne sestavine v obratih javne prehrane.

Če bi želeli, da se uvede obvezno označevanje porekla mesa na jedilnikih, je to mogoče urediti le z nacionalnim predpisom, ki pa bo moral glede porekla mesa upoštevati zahteve zgoraj citiranih prepisov. V praski to pomeni, da bo mogoče poreklo navesti zgolj v primeru, ko je določena žival rojena, rejena in zaklana v isti državi članici. 

Druga možnost označevanja porekla mesa je prostovoljno označevanje porekla v okviru sheme Izbrana kakovost. V tem primeru bi šlo za prostovoljno obliko označevanja, ki pa bi obratom prodaje na drobno omogočila konkurenčno prednost, podobno kot to trenutno velja za že potrjene sheme na področju mesa, mleka, …

Komentarji