Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Statistika kaznivih dejanj - sprememba zakonodaje

1342 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

V zadnjih treh letih je policija obravnavala okoli 60.000 kaznivih dejanj. Statistika kaže, da se je število kaznivih dejanj tujih državljanov (Alžirije, Sirije, BiH, Srbije …) povečalo. Policija nima odgovora na vprašanje, ali so vsa ta kazniva dejanja storili tujci, ki so migranti, prosilci za azil ali osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji ali morebiti celo turisti, saj evidence, ki bi opredeljevala status tujca v povezavi s kaznivim dejanjem, ne vodi. Iz svoje statistike lahko izlušči le podatek o državljanstvu oseb, ki so jih policisti najpogosteje obravnavali.

Glede na sporno početje migrantov in na dejstvo, da policija ne vodi podatkov o številu kaznivih dejanj v povezavi z migranti in njihovim statusom, predlagam spremembo zakonodaje – zakona o naloga in pooblastilih policije, s katero bi v 124. členu opredelili navedeni status tujca (prosilec za mednarodno zaščito, status begunca, začasno dovoljenje za bivanje itd.) S tem bi parlamentarci in policija dobila boljši vpogled v to, koliko kaznivih dejanj so izvršili tujci (ilegalni migranti in prosilci za azil).

12 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F Ferenc 159 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


11. 3. 2019

Odziv Ministrstva za notranje zadeve

Na podlagi Ustave Republike Slovenije so v Republiki Sloveniji vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, ne glede na katero od osebnih okoliščin. 

To načelo policisti dosledno spoštujejo in pri opravljanju policijskih nalog vsakomur zagotavljajo enako varstvo njegovih pravic. Zbiranje podatkov o statusu osebe bi lahko povzročilo dvom o spoštovanju navedenega načela oziroma očitke o diskriminaciji določenih oseb ali skupin oseb na podlagi njihovega statusa. Glede na navedeno pri pripravi predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o nalogah in pooblastilih policije, ki je bil pred kratkim poslan v obravnavo Vladi Republike Slovenije, takšnemu predlogu nismo sledili.

V omenjenem predlogu novele Zakona o nalogah in pooblastilih policije, je sicer upoštevana dopolnitev 124. člena, ki se nanaša na skupne osebne podatke tujega državljana, in sicer tako, da bi se v evidencah policije, poleg številke osebnega dokumenta, dodala vrsta dokumenta in navedba države izdajateljice dokumenta. Ti podatki so potrebni zaradi vpogleda za katero vrsto osebnega dokumenta gre, saj se ti po državah razlikujejo. 

Priloge:

Komentarji




  • F Ferenc

    Ob meji kriminaliteta kljub porastu ilegalnih migracij na enaki ravni, v prestolnici nekoliko povečana

    Ljubljana, 13. novembra - Število kaznivih dejanj na območjih koprske in novomeške policijske uprave se na račun povečanega števila ilegalnih migracij ni bistveno zvišala. Je pa policija nekoliko več kriminalitete prosilcev za azil zabeležila v Ljubljani, je po današnji seji komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb povedal predsednik komisije Matej Tonin.

    Število ilegalnih migracij se je v letu 2018 bistveno povečalo, je v izjavi za medije dejal Tonin. Policisti so pri poskusu nelegalnega prehoda meje doslej zalotili že 7962 posameznikov, med njimi pa po Toninovih besedah prevladujejo Pakistanci, Alžirci in Maročani. Ne prihajajo torej iz držav, kjer bi potekala vojna, tako da ne moremo govoriti o beguncih, ampak gre za ekonomske, politične ali druge migrante, je povedal.

    Približno polovico so jih policisti vrnili v državo izvora oz. na Hrvaško, približno 4000 pa jih je "izpuhtelo v postopku pridobivanja statusa mednarodne zaščite", je opomnil. Policija je na današnji seji komisije zato opozorila na številne zlorabe azilnega postopka, saj so svojo pot najverjetneje nadaljevali proti severu. V času, ko poteka azilni postopek, namreč njihovo gibanje ni omejeno, je opozoril Tonin.

    Nadzorna komisija je danes preverila tudi namige o morebitnem porastu števila kaznivih dejanj, povezanih s povečanim številom migrantov. Na obmejnem območju bistveno povečanega števila kaznivih dejanj policija ni zaznala. Nekateri to dejstvo povezujejo s tem, da želijo migranti mejo prestopiti na čim manj opazen način, je pojasnil Tonin. Se je pa nekoliko povečala kriminaliteta prosilcev za azil v Ljubljani.

    Pojavlja se več tatvin in kaznivih dejanj, povezanih z drogami, pri čemer po besedah predsednika komisije prevladujejo zlasti državljani Alžirije. Prav tako je policija opozorila, da gre pri ilegalnih migracijah za velik posel, saj so policisti letos zasačili že 169 organizatorjev, od tega 29 Slovencev in 140 tujcev.

    Policija je zato napovedala krepitev aktivnosti za večjo varnost oz. povečanje prisotnosti policistov na varnostno obremenjenih območjih. V Ljubljani so takšna območja okolica azilnih domov, Trubarjeva ulica, nekdanja tovarna Rog ter okolica Parlament puba in železniške postaje. Na obmejnem območju pa si bodo prizadevali za čim večjo digitalizacijo nadzora.

    Člani komisije so se danes dotaknili tudi sistemskih sprememb, pri čemer je policija podprla predlog, ki je prišel iz poslanskih vrst, da bi se statistika kaznivih dejanj vodila tudi glede na državljanstvo kršitelja in glede na njegov status.

    Prav tako so člani komisije govorili o azilnem postopku, ki po Toninovi oceni za Slovenijo pomeni svojevrstno tveganje. Če so meje na Balkanu prepustne in je Slovenija prva država, kjer zaprosijo za azil, imajo namreč druge države pravico, da jih vrnejo v Slovenijo.

    Tonin je tudi potrdil, da je komisija opravila nadzor na Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji, pri čemer pa so se posvetili zlasti pogovoru o ključnih problemih njenega delovanja. V prihodnjih tednih pa načrtujejo še nadzor na policiji in v Obveščevalno-varnostni službi ministrstva za obrambo.

  • S Simon

    V zadnjih treh letih je policija obravnavala nekaj več kot 210.000 kaznivih dejanj.

    Obravnavanih je bilo čez 340.000 oseb.

    Okoli 10% teh oseb je bilo tujcev.

     

    Zaokroženo št. oseb po državljanstvu, v enem letu, padajoče:

    97.000 Slovenija

    2.600 Bosna in Hercegovina

    1.500 Makedonija

    1.100 Kosovo

    900 Hrvaška

    700 Srbija

    500 Italija

    500 Avstrija

    500 Bolgarija

    400 Ukrajina

    340 Romunija

    270 Nemčija

    170 Madžarska

    130 Albanija

    120 Rusija

    110 Slovaška

    90 Poljska

    90 Črna gora

    70 ZDA

    70 Nizozemska

    70 Češka

    70 Francija

    60 Kitajska

    60 Velika Britanija

    ...

     

    Sem že prišel do migrantov?

    • B Burek Man

      Potem pa ne bo problem objavit statistike

    • S Simon

      Policiji res ni problem objavit statističnih podatkov:

      www.policija.si/o&

       

      U, pa še čisto nova stran je - še včeraj je bila stara :D