Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

otresimo se ostankov komunističnega socialističnega razmišljanja - nujni delež v zakonu o dedova

1102 OGLEDOV 14 KOMENTARJEV

Vladi predlagam, da pripravi predlog sprememb zakona o dedovanju v katerim se brišejo določbe glede nujnega deleža in še ostale preživete anomalije. Več poudarka naj bo na tem, da dobi dediščino predvsem tisti, ki je živel z zapustnikom in mu pomagal. Zapusnik naj prosto razpolaga z premoženjem brez omejitev.

7 glasov

11 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V verso verso 453 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • Ikona uporabnika bortchy bortchy
    Komentar je izbrisal moderator.
    Razlog: žaljiv komentar
  • v verso verso

    Zapustnik že ve kako bo razpolagal z premoženjem, ne mu tega omejevati z t.i. nujnim deležem. Polnoletni in poslovno sposoben bo pa že vedel kaj bo zapisal v oproko in z željo, da njegovo voljo vsi spoštujejo in zavržno je, če je ne in to prav ta anomalija nujni delež dela v zakonu. Nujni delež je polovico zakonitega dednega dela in ni prav, da se omejuje zapustnika pri razpolaganju. Če je njegova volja, da vse dobi A in da napiše da se to spoštuje, potem ne vem zakaj se to ne bi izpolnilo kakor je bila njegova volja, potem pa anomalija - nujni delež- in kar naenkrat A ostane brez četrt nepremičnine. Zapustnik se bo obračal v grobu in opročni dedič bo moral izplačati nujni delež B, ker se ni spoštovala volja zapustnika. Nedopustno. Predlog je utemeljen in naj bo dovolj število glasov, da bo ministrstvo zavzelo stališče in začelo postopek za spremembo ZD.

    • 5 5r

      "1. Lastnoročna oporoka

       

      Lastnoročna oporoka mora biti napisana z lastno roko in lastnoročno podpisana.

       

      POZOR! Oporoka, napisana na pisalnem stroju ali na računalniku in natisnjena, ali oporoka, napisana s tujo roko, NE ustreza in je neveljavna! Tuja oseba lahko pomaga voditi roko oporočitelju (če se npr. oporočitelju starostno tresejo roke). "

       

      Moje mnenje je, da na tak način kot dedič lahko izigraš druge dediče. Napišeš, ker se starostniku tresejo roke. Podpisal pa bo že, saj tudi slabše vidi in ti zaupa kaj podpisuje.

       

      www.informiran.si/portal.aspx

       

      Če pa se starostnik želi poslužit druge pravne vrste razdelitev sredstev po svoji volji pa potrebuje vsaj notarja, ki lahko takšna izigranja ugotovi in prepreči.

    • B Burek Man

      Oporoko bi lahko napisal vsak ze na upravni enoti, teta tam preveri, postemplja, in kopijo deponira v arhiv, pa vse to skupaj za minimalne administrativne stroske.

  • z znalček

    Prvič, nujni delež nima veze s socializmom, ker je nekaj normalnega v deželah ki socializma niso videle od daleč.

     

    Drugič Burek meni,da bi premožeje prepustil tistemu, ki skrbi zanj, vendar ne veš, kdaj boš umrl. Ampak če te bo danes povozil taksi (kot pišeš), še nihče ni skrbel zate in torej ni razloga, da bi nekdo prejel vse. Če nekdo že skrbi zate, pa premoženje že lahko prepišeš s pogojem ali s preužitkom in ti je iz stališča premoženja vseeno, kdaj boš umrl.

    • B Burek Man

      Če imam jaz npr. pet otrok, vikend, bajto, stanovanje in pa avto, zakaj moja trenutna želja (oporoka) ne bi odločala komu gre kaj, kdo dobi, kdo ne? Zakaj moraj jaz že danes vse to prepisat, če me slučajno povozi taksi, ker se bodo sicer lahko tožili med sabo za nujne deleže?

       

      če me preživlja, ali pa ne... zakaj moja želja ne šteje nič? Zakaj moram nekomu *dat* nekaj že živ, in ne morem po smrti? Zakaj na smrtni postelji lahko napišem "dajem bajto janezku", ne morem pa napisat "čez pet minut, ko bom mrtev, gre bajta janezku"?

       

      Ukinit nujni delež, pa uveljavljat željo še živega (oz. takrat pokojnega).

  • h heizenberg

    Glasujem za. S vojim premoženjem bom delal, kar bom hotel in ga dal tistemu, ki bo z menoj, ko bo to potrebno.

  • 5 5r

    Saj zapustnik nima nobenih omejitev. Ko pa več zapustnika ni, pa za dedovanje delno poskrbi zakon. Zapustnik lahko vso zapuščino proda po mili volji. Denar sproti dviga in ga deli po mili volji. Lahko je tudi dosmrtni najemnik nepremičnin in premičnin v tuji lasti. Itd... Sem proti spremembi.

    • B Burek Man

      Zapustnik lahko tudi priseben napiše oporoko, kjer da jankotu vse, metki pa nič, jo overi pri notarju, a metka še vedno lahko iztoži nujni delež (četrtino vsega).

       

      Ker nikoli ne veš, kdaj te bo pobralo (lahko ti ta moment pade meteorit na glavo), je butasto, da moraš takoj (za časa življenja) vse razdat (ljudem, ki prav tako lahko naslednji moment umrejo), če lahko vse to rešiš z oporoko in se vse reši po tvoji smerti... edino zakon je pa pri tem preveč omejujoč, in zato je ta sprememba potrebna.

    • 5 5r

      Če zapustnik nima kaj skrivat, kar bi bilo tudi prav, lahko to uredi pred smrtjo. Imel je čas napisat oporoko, bo se pa še maličko potrudil in stvar tudi pravno uredil. Pri tistih oporokah, ki so pa tik pred zadnjo uro je pa manipulacija z zapustnikom razlog, da v stvari delno poseže zakon. In tako se mi zdi prav. Tudi, če Metka krade za mamila. Janezek pa ne.

  • M Maky135

    Kako blesov naslov...

    Meni se zdi, da je regulacija tega kar v redu, ker:

    - ne more bit tvoj "poklic" skrbet za ostarele sorodnike (ali ostarele ljudi nasplošno), ker hočeš podedovat ali misliš, da si zaslužiš več kot drugi, ki nimajo časa, živijo daleč stran itd.

    - "Glavni skrbnik" lahko začne družino stran tiščat od ostarelega sorodnika, ker želi podedovat,

    - ustvarilo bi več trenja v družini, lahko se otroci, ki dobijo manj/nič počutijo izdani, ali kot, da jih starš ni imel rad,

    - ne bi bil problem, če se ne bi starih dalo tako lahko manipulirati, sploh, če ima še duševne motnje (vsem se pa vsaj mal poslabša čez leta)

     

    Če ti nekdo hoče nekaj dati ti lahko prepiše preden umre.

     

    • B Burek Man

      Ti lahko umreš zdaj ta moment, lahko te popoldne na poti domov povozi taksi, ali pa se ti zvečer zruši strop nad posteljo v spalnici, in nikoli ne boš vedel, kdaj je "pravi moment" za razdajat lastnino. Lahko pa že danes napišeš oporoko, da daš vse sinu jankotu, ker skrbi za hišo, zate, ženo ipd., medtem ko ti hčerka metka krade, da ima za mamila. Problem zakona je, da čeprav je bila tvoja želja, da vse dobi janko, lahko metka dobi četrtino vsega (nujni delež). Če lahko do zadnje minute pred smrtjo določaš kdo dobi kaj, zakaj se ne bi ta želja upoštevala tudi po sami smrti?

       

    • M Marko Skubic

      Burek, glede na situacijo pri nas bo potem Metka tozila Janka, da je prisilil zapustnika, da mu zapusti vse. Po drugi strani pa bos imel take, ki bodo to dejansko poskusali.

    • B Burek Man

      Tudi zdaj z janko lahko dobi 3/4, metka pa samo 1/4, in ga toži, oz nekdo nekoga prisili.

       

      Bolj pogosti so pa primeru, kjer enemu izmed otrok kupijo (ali pomagajo kupit) stanovanje nekje drugje, drug bo pa ostal "pri bajti", potem pa tisti, ki je dobil stanovanje, hoče še nujni delež pri bajti.

       

      Malo resnosti pri pisanju oporok (pa če je treba, lahko tudi pregled pri psihologu, da se vidi, če gre za prisilo), pa ni panike... naj se upošteva volja umrlega, in to je to... nujni deleži so nepotrebni.