Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uvedba dijaških bonov za kosila

4074 OGLEDOV 8 KOMENTARJEV

Za osnovnošolce in študente je organizirana topla šolska prehrana, medtem ko dijaki niso tega deležni. Po zakonu o šolski prehrani so srednje šole dolžne za dijake zagotoviti le toplo ali energijsko hladno malico, zapisano je toplo ALI energijsko hladno malico. Velika večina srednjih šol tako organizira le energijsko hladno malico. Študentje si lahko kupijo študentske bone, ki so delno financirani s strani države. Zakaj tega niso deležni tudi dijaki, ki so prav tako skoraj celi dan v šoli, starši zaposleni do večera in tako dijaki nimajo možnosti za vsaj en topli obrok, kosilo dnevno? In to za obrok, ki bi si ga lahko privoščili z boni po ceni, ki bi bila dostopna dijaškemu žepu.

Predlagam, da se zakon o šolski prehrani (ZŠolPre-1) spremeni v 4. členu, ki navaja: »Za dijake je šola dolžna organizirati toplo ali energijsko in hranilno bogatejšo hladno malico«. tako, da bodo imeli tudi dijaki možnost nakupa dijaških bonov in tako dostop do toplega obroka oz. kosila.

18 glasov

11 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR M Marija Krajnc 68 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


27. 11. 2018

Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport

Prebrali smo vaš predlog, v katerem predlagate spremembo Zakona o šolski prehrani v 4. členu in sicer tako, da bodo imeli tudi dijaki možnost nakupa dijaških bonov in tako dostop do toplega obroka oziroma kosila.

Dovolite, da vam pojasnimo, zakaj vaš predlog ni sprejemljiv. Zakon o šolski prehrani pravi, da morajo šole razvijati zavest o zdravi prehrani in kulturi prehranjevanja. Učencem in dijakom morajo omogočiti dostopnost do zdrave šolske prehrane, obenem pa zagotavljati enake možnosti tudi učencem in dijakom iz socialno manj vzpodbudnih okolij.

Obenem 4. člen prej omenjenega zakona določa, da se pri organizaciji šolske prehrane upoštevajo smernice za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Zakon tudi določa, katere naloge lahko prevzamejo zunanji izvajalci in katere osebne podatke dijakov jim lahko šola za namen subvencioniranja posreduje.

V tem smislu bi uvedba bonov za dijake popolnoma spremenila sistem šolske prehrane za dijake, saj gostinci spoštovanja smernic ne morejo zagotavljati, problematična bi bila izvedba subvencioniranja, predvsem pa bi padel koncept šolske prehrane kot sestavni del javne službe, v povezavi z izvajanjem vzgojno-izobraževalne dejavnosti, povezane s prehrano.

Ne gre pozabiti tudi na dejstvo, da dijaki v času trajanja pouka ne morejo zapuščati šolskih prostorov zato, da bi odšli na malico ali na kosilo v gostinske lokale. Uvedba dodatne možnosti bonov poleg obstoječega sistema šolskih malic pa tudi finančno ni vzdržna.

Komentarji




  • v verso verso

    Dijak naj je zdravo in naj ima dva topla obroka in sicer dopoldansko malico ter kosilo, popoldanska malica pa je lahko hladen obrok. Naj se dijakom ponudijo tradicionalne slovenske jedi in kot priloga vsakemu obroku avtohtono slovensko jabolko in slovenski med ter navadna ustekleničena voda. Prehrana naj bo zastonj.

    • M Marija Krajnc

      Hvala za vaš dopolnjen prispevek, s katerim se v celoti strinjam. Upam, da bo uspelo.

    • B Burek Man

      > Prehrana naj bo zastonj.

       

      Zastonj hrane ni, nekdo jo mora plačat. Glede na to, da imajo dijaki starše, lahko oni.

  • B Burek Man

    Študenti ponavadi študirajo daleč od kraja bivanja in imajo razbite urnike (predavanja 8-10h, vaje 12-13h, pa še ene vaje 16-17h), in vmes ne morejo domov jest.

     

    Dijaki imajo šolo od (ponavadi) 8ih do 12h, 13h, 14h (odvisno od urnika) v kosu, in grejo potem domov, kjer si lahko sami kaj skuhajo ali vsaj pogrejejo od prejsnjega dne.

    • M Marija Krajnc

      Če sem pravilno seznanjena, si lahko študentske bone nabavijo vsi študentje ne glede na to, kje bivajo. Tudi oni imajo glede na vaš objavljen urnik čas za pripravo hrane ali doma ali v študentskem domu.

    • B Burek Man

      ...pa ukinomo še njim.

       

      Boni pa študentsko delo so eni izmed mnogo "bombončkov" študentskega statusa, zaradi katerega vsi vlečejo status v nedogled, doštudira marsikdo ne, davkoplačevalci pa vse to plačujemo, od pol-praznih predavalnic dalje. Sicer po "nategnjenem" statusu se mnenje študentov ponavadi obrne, ko ne dobijo službe, ker stari delodajalec noče zaposlit redno, ampak išče nekoga "na napotnico", ampak takrat je prepozno.

    • P Petka

      Žal ne moremo primerjati dijakov in študentov. Dijaki hodijo v šolo in med šolanjem(razen v času počitnic) ne morejo opravljati del preko servisov, kot lahko študenti, ki pa jih ima na žalist veliko status zaradi določenih ugodnosti in ne zaradi študija. Ti imajo tudi več časa in možnosti, da si pripravijo topel obrok kot dijaki.

    • T TB

      Statusa ni mogoče "vleči v nedogled", tako kot je veljalo pred 10 in več leti. Študent ima na vsaki bolonjski stopnji pravico do ponavljanja, prepisa ALI dodatnega leta (večinoma absolventa). Poleg tega je mogoče za eno leto podaljšati študij iz opravičljivih razlogov (dolgotrajne bolezni, invalidnosti, nosečnosti ipd.), za vse ostale pa so preostali izpiti plačljivi. Prav tako ni mogoče brezplačno zagovarjati diplomskega in magistrskega dela po izteku zadnjega letnika oziroma dodatnega leta.