Uvedba dijaških bonov za kosila
Za osnovnošolce in študente je organizirana topla šolska prehrana, medtem ko dijaki niso tega deležni. Po zakonu o šolski prehrani so srednje šole dolžne za dijake zagotoviti le toplo ali energijsko hladno malico, zapisano je toplo ALI energijsko hladno malico. Velika večina srednjih šol tako organizira le energijsko hladno malico. Študentje si lahko kupijo študentske bone, ki so delno financirani s strani države. Zakaj tega niso deležni tudi dijaki, ki so prav tako skoraj celi dan v šoli, starši zaposleni do večera in tako dijaki nimajo možnosti za vsaj en topli obrok, kosilo dnevno? In to za obrok, ki bi si ga lahko privoščili z boni po ceni, ki bi bila dostopna dijaškemu žepu.
Predlagam, da se zakon o šolski prehrani (ZŠolPre-1) spremeni v 4. členu, ki navaja: »Za dijake je šola dolžna organizirati toplo ali energijsko in hranilno bogatejšo hladno malico«. tako, da bodo imeli tudi dijaki možnost nakupa dijaških bonov in tako dostop do toplega obroka oz. kosila.
Dijak naj je zdravo in naj ima dva topla obroka in sicer dopoldansko malico ter kosilo, popoldanska malica pa je lahko hladen obrok. Naj se dijakom ponudijo tradicionalne slovenske jedi in kot priloga vsakemu obroku avtohtono slovensko jabolko in slovenski med ter navadna ustekleničena voda. Prehrana naj bo zastonj.
Hvala za vaš dopolnjen prispevek, s katerim se v celoti strinjam. Upam, da bo uspelo.
> Prehrana naj bo zastonj.
Zastonj hrane ni, nekdo jo mora plačat. Glede na to, da imajo dijaki starše, lahko oni.
Študenti ponavadi študirajo daleč od kraja bivanja in imajo razbite urnike (predavanja 8-10h, vaje 12-13h, pa še ene vaje 16-17h), in vmes ne morejo domov jest.
Dijaki imajo šolo od (ponavadi) 8ih do 12h, 13h, 14h (odvisno od urnika) v kosu, in grejo potem domov, kjer si lahko sami kaj skuhajo ali vsaj pogrejejo od prejsnjega dne.
Če sem pravilno seznanjena, si lahko študentske bone nabavijo vsi študentje ne glede na to, kje bivajo. Tudi oni imajo glede na vaš objavljen urnik čas za pripravo hrane ali doma ali v študentskem domu.
...pa ukinomo še njim.
Boni pa študentsko delo so eni izmed mnogo "bombončkov" študentskega statusa, zaradi katerega vsi vlečejo status v nedogled, doštudira marsikdo ne, davkoplačevalci pa vse to plačujemo, od pol-praznih predavalnic dalje. Sicer po "nategnjenem" statusu se mnenje študentov ponavadi obrne, ko ne dobijo službe, ker stari delodajalec noče zaposlit redno, ampak išče nekoga "na napotnico", ampak takrat je prepozno.
Žal ne moremo primerjati dijakov in študentov. Dijaki hodijo v šolo in med šolanjem(razen v času počitnic) ne morejo opravljati del preko servisov, kot lahko študenti, ki pa jih ima na žalist veliko status zaradi določenih ugodnosti in ne zaradi študija. Ti imajo tudi več časa in možnosti, da si pripravijo topel obrok kot dijaki.
Statusa ni mogoče "vleči v nedogled", tako kot je veljalo pred 10 in več leti. Študent ima na vsaki bolonjski stopnji pravico do ponavljanja, prepisa ALI dodatnega leta (večinoma absolventa). Poleg tega je mogoče za eno leto podaljšati študij iz opravičljivih razlogov (dolgotrajne bolezni, invalidnosti, nosečnosti ipd.), za vse ostale pa so preostali izpiti plačljivi. Prav tako ni mogoče brezplačno zagovarjati diplomskega in magistrskega dela po izteku zadnjega letnika oziroma dodatnega leta.