Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Kriptovalute in regulacija

937 OGLEDOV 14 KOMENTARJEV

Kriptovalute so zelo verjetno preoblikovale naše poglede na svet trgovanja z raznimi finančnimi in drugimi instrumenti ter veliko kriptostrokovnjakov že razglaša, da je realnost trgovanja za vedno spremenjena. Temu dodajam le, da so realni del poslovanja s kriptovalutami tudi davčne posledice, s katerimi se bodo zdaj morali soočiti številni, ki so se v preteklem letu ukvarjali s trgovanjem ali rudarjenjem kriptovalut. Za ustrezno davčno obravnavo tako ne bo treba sprejeti novih davčnih zakonov, ki bi kriptovalute zajeli v okvir davčnega sistema, temveč se bodo vsi dohodki pravno ustrezno davčno obravnavali na podlagi veljavne davčne zakonodaje. Moj predlog je, da vlada uredi to področje in tudi da naj davčni zavezanci ne čakajo na prvo reakcijo FURS, temveč po lastni iniciativi poskrbijo, da bodo njihovi dohodki ustrezno davčno obravnavani, s čimer se bodo lahko izognili tudi odgovornosti za morebitne prekrške.

7 glasov

1 glas

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V verso verso 453 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • F Ferenc

    nlb-muza.si/aktualne

    Denar in kriminal: Tekma brez konca

    Napovedna razstava na temo ponarejanja, ropov, prevar in kibernetskega kriminala.

    30. oktober – 31. december 2024

    Ponarejanje, ropi, vlomi, analogne in spletne prevare – vse to obsega kriminal, povezan z denarjem. Tovrstni kriminal je z nami od nekdaj.

    V človeku tiči drobec temne strani meseca, ki nas sili k temu, da zaobidemo družbene ali institucionalno sprejete dogovore, zaradi česar so potrebna varovala različnih oblik. Vsem področjem kriminala povezanega z denarjem in financami je skupno to, da že od nekdaj poteka tekma. Tekma v tem, kdo bo boljši, hitrejši, bolj pretkan, bolj daljnoviden – tisti, ki varuje, ali tisti, ki krši zakone.

    Preprečevanje finančnega kriminala je področje, kjer ne obstaja pravica do spanja in počitka, saj se tekma nikoli ne konča. Nadaljevala se bo brez konca in kraja vse dokler bo na Zemlji človeštvo. In velik del odgovornosti sloni prav na nas – na meni in tebi. Zato razstava predstavlja življenjske dogodke, vezane na denarni kriminal, s poudarkom na tem, kaj lahko vsak posameznik naredi, da se izogne analognim in digitalnim pastem, ki prežijo na nas. Le opremljeni z znanjem se namreč lahko spustimo v to tekmo, katere del smo v vsakem primeru, pa če nam je to všeč ali ne.

    Razstava osvetljuje tri tematska področja denarnega kriminala:

    ponarejanje denarja,

    ropi bank, vlomi v bankomate in prevare z njimi,

    kibernetski kriminal.

    Tudi mi smo del te tekme.

    Razstava Denar in kriminal: Tekma brez konca je tukaj zato, da se opremimo z znanjem, informiramo in zaščitimo, preden bo prepozno. In če dosežemo zgolj to, da se naslednjič, ko prejmemo nekoliko nenavadno sporočilo, ustavimo in najprej preverimo, ali je slučajno zlonamerno, potem smo zmagali. Služi kot čim bolj oprijemljivo orodje za zaščito in zavedanje, da se lahko polni znanja vključimo v tekmo, katere del smo v vsakem primeru, pa če nam je to všeč ali ne.

  • F Ferenc
  • F Ferenc

    www.slovenskenovice.si/kolumne/komentar-mateja-lahovnika-financne-prevare/

    "Dobra zdrava kmečka pamet v teh časih postaja vse bolj redka dobrina."

  • F Ferenc

     

    6. 9. 2024

    Odziv Ministrstva za finance

    Davčna obravnava dohodka, ki je dosežen iz poslovanja z virtualnimi valutami je odvisna od tega, kdo dohodek dosega (pravna oseba, fizična oseba, fizična oseba, ki opravlja dejavnost) in za kakšno vrsto dohodka gre v posameznem primeru (dohodek iz kreiranja virtualnih valut, iz kupovanja in prodajanja virtualnih valut, izplačilo drugega dohodka v virtualni valuti, ipd.).

     

    Opis davčne obravnave dohodka iz poslovanja z virtualnimi valutami z vidika posameznih davkov je na voljo v pojasnilu Finančne uprave Republike Slovenije iz aprila 2022, ki je dostopno na spletu, in sicer na naslednji povezavi: Davcna_obravnava_poslovanja_z_virtualnimi_valutami_po_ZDoh-2_ZDDPO-2_Z....

     

     

    pnl1-word-view.officeapps.live.com/wv/mWord.aspx

  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc

    www.24ur.com/novice/slovenija/kako-lahko-najugodneje-poskrbite-za-svojo-pokojnino.html

    Pozor pri varčevanju v kriptovalutah

    Poleg tega pri Agenciji za trg vrednostnih papirjev opozarjajo, da sonaložbe v kriptosredstva špekulativnein so zaradi velikega nihajna izredno tvegane inneprimerne za varčevanje.Nereguliran trg kriptovalut je idealen za prevare.

  • F Ferenc

    Bla, bla sploh zadnji odgovor, zakonodaja je slaba in to se izkorišča, le kako preverjajo izvor denarja , interpol nima pojma, poslefično tudi furs ne... glavno da se dela po pozitivni zakonodaji :) kakšen tečaj za pretvorbo iz kriptovalut v eur pa upoštevajo :)

     

     

     

    ---------- Posredovano sporočilo ----------

    Od: Finančna uprava Republike Slovenije – FU Glavna pisarna Koper

    Datum: četrtek, 30. november 2023

    Zadeva: Nakup nepremičnine s kriptovaluto - zadeva št. 0920-18429/2023

    Za:

     

     

    Pozdravljeni,

     

    dne 22. 11. 2023 ste na Finančno upravo Republike Slovenije (FURS) naslovili e-sporočilo z vprašanji, na katere vam podajamo odgovore:

     

    ali lahko v Sloveniji, kupim nepremičnino z kriptovaluto? Kako naj se v kupoprodajni pogodbi navede cena nepremičnine na dan sklenitve posla? Ali lahko v kriptovaluti?

     

    Odgovor:

     

    Glede nakupa nepremičnine vam odgovarjamo, da se kupec in prodajalec lahko sporazumeta, da bo kupec blago (v konkretnem primeru nepremičnina) ali storitev plačal z virtualno valuto. Pri tem pa mora prodajalec vedeti, da mora posel dokumentirati z izdajo računa in evidentirati v svojih poslovnih knjigah in davčnih evidencah na enak način kot posle, ki jih kupci plačajo z denarjem. Vrednostno mora biti prodaja na računu oziroma kupo-prodajni pogodbi ovrednotena v denarju, torej v evrih ali drugi denarni valuti. Dogovor, da bo blago ali storitev plačana z virtualno valuto in tečaj, ki bo pri tem uporabljen, pa je lahko dokumentiran na računu ali z drugo poslovno listino. Več glede izdaje in podatkov na računu je pojasnjeno na spletni strani FURS vpodrobnejšem opisu Računi.

     

    Kako se v tem primeru nakupa nepremičnine (op. z kriptovaluto) odmeri davek pri nakupu nepremičnin ter druge skladno z zakonom predpisane zahteve?

     

    Davek bo odmerjen na dogovorjeno prodajno ceno, izračeno v EUR, torej bo davek izdan v EUR.

     

    Prodajalec mora vložiti edavki napoved za odmero davka na promet nepremičnin v 15 dneh po sklenitvi pogodbe pri finančnem uradu, na območju katerega leži nepremičnina. Napovedi mora priložiti originalno kupoprodajno pogodbo in dokazilo o lastništvu, če to ni razvidno iz zemljiške knjige.

     

    Kadar fizična oseba proda nepremičnino pred potekom petnajstih let imetništva je zavezana tudi k vložitvi edavki napovedi za odmero dohodnine od dobička iz kapitala, ki jo mora vložiti v 15 dneh po sklenitvi pogodbe pri finančnem uradu, na območju katerega leži nepremičnina.

     

     

     

    Po prejemu napovedi davčni organ zavezancu odmeri davek na promet nepremičnin (2 % od vrednosti nepremičnine). Davčno osnovo predstavlja prodajna vrednost nepremičnine (izražena v protivrednosti EUR), če ta ustreza primerljivi tržni vrednosti te nepremičnine. Po plačilu davka, davčni organ na originalnem izvodu pogodbe potrdi, da je bil odmerjeni davek plačan. Brez potrdila o plačanem davku na promet nepremičnin namreč ni mogoče overiti podpisov na pogodbi pri notarju in opraviti vpisa lastninske pravice v zemljiško knjigo.

     

     

     

    Ali sploh nadzorujete trg prodajenepremičnin z kriptovalutami?

     

    Brez potrdila o plačanem davku na promet nepremičnin ni mogoče overiti podpisov na pogodbi pri notarju in opraviti vpisa lastninske pravice v zemljiško knjigo.

     

    Ali vas (FURS, stanovanjske inšpekcije, policije) velik delež nakupov nepremičnin z kriptovalutami in finančnimi sredstvi (op. sumljivegaizvora) ne čudi; ali ste morda na podlagi izjav nepremičninskih agentov, investitorjev in bančnikov, ki vsi potrjujejo veliko obsežnih gotovinskih transakcij (domač in tuji rezidenti: Rusi, Ukrajinci, ...) , preverili izvor premoženja kupcev oziroma ali so kupci ob akumulaciji premoženja poravnali vse davščine?

     

    Finančna uprava Republike Slovenije (FURS) dosledno izvaja vse aktivnosti in naloge, ki so določene in so v skladu s področnimi zakoni ter predpisi. Te aktivnosti se izvajajo znotraj okvirjev pooblastil, ki jih je FURS-u dodelil slovenski zakonodajalec. Naše delovanje je temeljito usklajeno z zakonodajo, s ciljem zagotavljanja pravilne in učinkovite izvršitve davčnih, carinskih in drugih finančnih predpisov. V zvezi z dejavnostmi, ki ne spadajo neposredno pod pristojnost FURS, pa ne moremo podati komentarjev ali mnenj, saj to presega naše zakonsko določene naloge in odgovornosti. Naša osrednja naloga je zagotavljanje in nadzorovanje pravilnosti ter zakonitosti finančnih procesov znotraj pristojnosti, ki nam je zaupana.

     

    Za morebitna dodatna vprašanja smo vam na razpolago na telefonski številki: 08 200 1001.

    • F Ferenc

      Od: "Stanovanjska inšpekcija"

      Datum: petek, 15. december 2023

      Zadeva: Odgovor na dopis (06170-797/2023)

      Za:

      Številka: 06170-797/2023-2

      Datum: 15. 12. 2023

       

      Zadeva: Odgovor na dopis

      Dne 22. 11. 2023 smo prejeli Vaš dopis, kjer med drugim sprašujete kdo nadzira nakup nepremičnine s kriptovalutami.

      V zvezi s posredovanjem odgovora na zastavljeno vprašanje pojasnjujemo, da Stanovanjska inšpekcija ni pooblaščena za tolmačenje zakonskih določb zakona in s tem podajanjem kakršnihkoli mnenj ali pravnih nasvetov, odgovor pa je podan na podlagi dokumentacije s katero razpolaga inšpektor.

      ZVKSES dokaj podrobno ureja pogoje za sklenitev pogodbe za prodajo oziroma nakup stanovanja, pravice kupcev, zavarovanja za izpolnitev pogodbe ipd. O sporih iz pogodbenih razmerij, torej tudi o sporih med kupcem in prodajalcem iz pogodbe, sklenjene na podlagi določb ZVKSES odločajo izključno pristojna Sodišča. Stanovanjski inšpektor lahko v inšpekcijskem postopku preverja le, ali so izpolnjeni minimalni pogoji za sklepanje prodajnih pogodb in oglaševanja nepremičnine.

      Stanovanjska inšpekcija ni pristojna za izvajanje nadzora nad virom denarnih sredstev za izvedbo nakupa novogradnje.

      S spoštovanjem,

      mag. Boštjan Rus

      Inšpektorat RS za stanovanja

      Ministrstvo za solidarno prihodnost

      Vožarski pot 12

      SI - 1000 Ljubljana, Slovenija

      T: +386 (01) 420 44 88

      E: Bostjan.Rus@gov.si

      www.gov.si

  • F Ferenc
  • F Ferenc
  • F Ferenc

    EU uvaja zakonodajni okvir za kriptosredstva in otežuje pranje denarja

    16.05.2023 16:09

    Finančni ministri držav članic EU-ja so dokončno potrdili zakonodajo, s katero Unija uvaja zakonodajni okvir za kriptosredstva, izdajatelje kriptosredstev in ponudnike storitev v zvezi s kriptosredstvi.

    www.iusinfo.si/medijsko-sredisce/novica/4/305735

  • F Ferenc
    Komentar je izbrisal avtor komentarja.
  • F Ferenc