Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Ukinitev služnostne pravice za infrastrukturo

1318 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Elektro podjetja in podobna za izvedbo infrastrukture zahtevajo vpis služnostne pravice na parcele, kjer bo stala. Zaradi tega je veliko dela za sama podjetja, kakor tudi za uporabnika, ki pa ima še dodatne stroške z vpisom v zemljiško knjigo.

Sprejeti je potrebno zakon, ki bo infrastrukturnim podjetjem omogočal dostop do infrastrukture, za namene, ki se vpisujejo v služnostne pogodbe - v glavnem gre za vzdrževanje in nadgradnje.

Verjamem, da so tak zakon zlobirali notarji, ki imajo s tem zagotovljen prihodek in bodo tudi verjetno proti spremembi. Če je bil vzrok drugačen, naj ga nekdo razjasni z logiko zdravega razuma.

Kdo bo plačeval davek na nepremičnine za služnostni del?

10 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR K Kristl Ogris 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • F Ferenc

    Vse je odvisno od tega, kako se sporazumejo pogodbene stranke. Mnenja sem, da bi moral vsak investitor (elektro podjetja) plačati služnostnemu zavezancu dogovorjeno nadomestilo za služnost v enkratnem znesku. Služnostne pogodbe se v Sloveniji precej razlikujejo med elektro podjetji. Hmm!?

     

  • b bombon

    Ne razumem, kako bi predlog izboljšal sedanje stanje.

    Da bi uporabnik imel bistvene stroške zaradi tega ne drži. Če bi namesto soglasij oz. po novem mnenj sprejeli zakon, s katerim bi javna podjetja avtomatsko imela dostop na vse parcele, kaj bi storili tisti lastniki parcel, ki ne želijo dati soglasja? Šlo bi za nesorazmeren poseg v lastninsko pravico.

    Davek na nepremičnine pa prav tako nima nič s služnostjo.

    • h heizenberg

      Komentar bombon "Če bi namesto soglasij oz. po novem mnenj sprejeli zakon, s katerim bi javna podjetja avtomatsko imela dostop na vse parcele, kaj bi storili tisti lastniki parcel, ki ne želijo dati soglasja?"

       

      Zdaj je tako, da lahko zajebavajo do onemoglosti.

  • 5 5r

    Meni se zdi prav, da se zahteva služnost, saj sicer bi po naši zemlji vlekli brez nekega dogovora in dovoljenja (služnosti), ki je sedaj potreben. Kaj, kot posamezniki, pridobimo s tem? Prav se mi zdi, da gre večina teh vodov po meji z sosedom oz. po dogovoru (služnosti), ki mora biti zapisan, saj se nepremičnine prodajo in potem je prav, da je kupcu to predstavljeno (služnost).

    • K Kristl Ogris

      Jasno. Za vsako gradnjo (npr. polaganje kabla) je vsekakor potrebno soglasje lastnika, vendar bi pravico vzdrževanja urejal zakon. Danes pa npr. elektro podjetja zahtevajo služnost in vpis v zemljiško knjigo, pa ne moreš izbrati konkurence, ki to ne zahteva. Tudi, če si zadnji na neki trasi.

      Če je infrastruktura strateškega značaja, pa lastniku že sedaj lahko nacionalizirajo zemljo, če se ne strinja.