Enotni sistem naročanja medicinskih pripomočkov v EU
Slovenski poslanci v Evropskem parlamentu bi morali predlagati uvedbo enotnega sistema naročanja medicinskih pripomočkov za vse članice EU. Slovenija bi morala doseči, da se v EU zagotovi dostop do medicinskih pripomočkov po čim bolj enotnih cenah. Večjih odstopanj v ceni za iste pripomočke pri istem dobavitelju v različnih državah EU enostavno ne bi smelo biti oziroma bi se morala poiskati učinkovita rešitev, kako bi se jih odpravilo v najkrajšem možnem času.
Nedopustno je, da Slovenija ne more kupiti istih medicinskih pripomočkov kot na primer sosednja Avstrija (ali pa Nemčija) po istih cenah. Prepogosto so v Sloveniji stroški nakupa mnogo višji kot pri naših sosedih, kar se je izkazalo na primer tudi pri žilnih opornicah. Podobnih primerov velikih odstopanj v nabavni ceni je bilo v zadnjih letih izpostavljenih že kar nekaj. Poročali so na primer tudi o neuspelih poskusih nakupa določenih pripomočkov po "standardni" ceni pri avstrijskem dobavitelju, ki je iste pripomočke preko podružnice v Sloveniji prodajal našim bolnišnicam po mnogo višji ceni. Zgodb je ogromno.
Ne glede na uspeh pogajanj v Evropskem parlamentu bi morala Slovenija sistem javnega naročanja medicinskih pripomočkov razširiti na celoten evropski (ali svetovni) trg. Iskanje rešitev je več kot potrebno, saj se prevelik delež finančnih sredstev za javno zdravje porabi za nakup precenjenega materiala.
svet24.si/clanek/novice/slovenija/6791048013b3f/vlada-seja-vlade-zdravstvo-ministrica-ministrica-za-zdravje-valentina-prevolnik-rupel-zdravila
Predlog zakona o medicinskih pripomočkih
S predlogom zakona o medicinskih pripomočkih pa krepijo zagotavljanje varnih in učinkovitih medicinskih pripomočkov. Osnovno ureditev sicer predstavlja EU zakonodaja, z zakonom pa bodo podrobneje opredelili deležnike pri preskrbi, njihove naloge pri zagotavljanju medicinskih pripomočkov pacientom in nadzor nad področjem. Ureditev področja bo prispevala tudi k boljši informiranosti pacientov o medicinskih pripomočkih, ki jih uporabljajo, je pojasnila ministrica.
Kot je poudarila ministrica, želijo z njim zagotoviti, da se pacientom vgrajuje samo kakovostne, varne, učinkovite medicinske pripomočke, ki so skladni z zakonodajo. Pri čemer je omenila afere na Hrvaškem in v Združenem kraljestvu, saj so nekateri prejeli kolke in prsne vsadke, ki niso bili ustrezne kakovosti in je prišlo do negativnih učinkov na zdravje oziroma zastrupitev. Pacient bo imel, kot pravi ministrica, po novem nadzor nad tem, kaj mu je vgrajeno. Zakon namreč predvideva informacijski sistem, kjer bo za vsak medicinski pripomoček sledljiv.
Odziva pristojnega organa še vedno ni, čeprav naj bi bil objavljen najkasneje do 15. 11. 2018, torej pred dobrima dvema mesecema.
Možnost skupnega naročanja zdravil in zdravstvene opreme s celo EU? Za.