Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Po Zakonu o medijih naj bodo imena in priimki avtorjev vsebin JAVNI

1852 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Dovolj je zavajanja z vsebinami (besedilnimi in slikovnimi), ki nimajo ustrezno navedenega vira podatkov. Vsak študent pade 1. letnik terciarnega izobraževanja, če ne navaja povzemanja ali kopiranja. Novinar seveda ni dolžan razkriti vira informacij, razen če to določa kazenska zakonodaja. Ker kazenskega zakonika ne poznam, bom predvideval, da je to opredeljeno v Zakonu o avtorskih in sorodnih vsebinah.

Dovolj pa je predvsem tega, da so avtorji člankov, ki so objavljeni na spletu, predvsem pa na nacionalni TV, zapisani s kraticami. Mislim, kaj?

Tisti, ki ustvarjajo javno mnenje (in z njim kdaj tudi namerno manipulirajo), mislim da so dolžni državljanom razkiriti svojo identiteto. Če se za širjenje informacij bojijo za svojo osebnost in dostojanstvo, potem naj takih vsebin ne objavljajo (6. člen ZoM).

Predlagam, da se v 24. členu ZoM, v 1. alineji, izbriše "razen če posamezen avtor določi drugače".

Avtorji naj bodo javno objavljeni, ob tem predlogu pa naj se tudi zamislijo nad kredibilnostjo novic, ki jih objavljajo.

27 glasov

3 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V Vane Urh 9 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


20. 1. 2020

Odziv Ministrstva za kulturo

Na podlagi določb 23. in 24. člena Zakona o medijih (v nadaljnjem besedilu: ZMed) mora izdajatelj na vidnem oziroma ustreznem mestu vsakega posameznega nosilca programskih vsebin zagotoviti objavo naslednjih podatkov (impresum):

  • ime oziroma firmo in sedež oziroma stalno prebivališče izdajatelja;
  • ime in priimek odgovornega urednika oziroma odgovornih urednikov ter imena in priimke urednikov posameznih programskih sklopov, kadar je to v skladu z notranjo organizacijo uredništva;
  • ime oziroma firmo in sedež tiskarne ter datum natisa ali ponatisa in število tiskanih izvodov, kadar gre za tiskani medij;
  • datum produkcije (mesec in leto), kadar gre za radijski in televizijski program;
  • imena avtorjev objavljenih prispevkov, razen če posamezen avtor določi drugače;
  • imena oziroma firme imetnikov materialnih avtorskih pravic glede objavljenih programskih vsebin, razen v tiskanih medijih in radijskih programih;
  • ime pravne ali fizične osebe, ki hrani uporabljeni predmet kulturne dediščine ali arhivalijo oziroma ustrezno reprodukcijo;
  • ime medija, po katerem je prevzet programski prispevek ali izsek iz programskega prispevka, razen če je z medsebojno pogodbo določeno drugače.

Zahtevo po navedbi oz. javni objavi imena in priimka avtorja prispevka je treba obravnavati skupaj z določbami 18. člena ZMed, ki urejajo položaj ter pravice in obveznosti odgovornega urednika, ter določbami 20. člena ZMed, ki urejajo uredniško oz. novinarsko neodvisnost in samostojnost. V skladu z navedenimi določbami mora imeti vsak medij odgovornega urednika, ki odgovarja za uresničevanje programske zasnove medija in za vsako objavljeno informacijo v mediju. V okviru programske zasnove in v skladu s temeljnim pravnim aktom izdajatelja pa so uredništvo, uredniki, novinarji in drugi avtorji prispevkov pri svojem delu neodvisni in samostojni.

Predlog za obvezno javno objavo imen in priimkov avtorjev prispevkov ni utemeljen, saj v skladu z 18. členom ZMed za vse objavljene vsebine in prispevke v mediju odgovarja odgovorni urednik. Zanj pa ZMed v 23. členu že določa obvezno javno objavo imena in priimka.

Obstoječa ureditev tudi z ničemer ne omejuje osebne odgovornosti avtorjev prispevkov za posledice njihovega dela. Ta je namreč določena v 6. členu ZMed, po katerem dejavnost medijev temelji na svobodi izražanja, nedotakljivosti in varstvu človekove osebnosti in dostojanstva, na svobodnem pretoku informacij in odprtosti medijev za različna mnenja, prepričanja in za raznolike vsebine, na avtonomnosti urednikov, novinarjev in drugih avtorjev pri ustvarjanju programskih vsebin v skladu s programskimi zasnovami in profesionalnimi kodeksi ter na osebni odgovornosti novinarjev oziroma drugih avtorjev prispevkov in urednikov za posledice njihovega dela.

Komentarji




  • I Izbrisan uporabnik 2127

    Imena novinarjev bi morala biti objavljena vedno, razen v primerih, ko razkrivajo takšne podatke, da bi njihova varnost lahko bila ogrožena. Odgovor ministrstva je pričakovan, prazen kot vedno. Če ZMed v svojem 23. členu že določa obvezno javno objavo imena in priimka, zakaj potem ministrstvo mirno dopušča vsakodnevno kršenje te določbe? Bog ne daj, da bi Inšpektorat za kulturo kaj naredil, raje potrošijo čas, papir, denar, da prijavitelju na dveh straneh podrobno obrazložijo, zakaj niso pristojni. Za karkoli že. Skupaj z ministrstvom so sami sebi namen.

  • h heizenberg

    Opozorilo avtorju predloga: Zakon o medijih se ne krajša ZoM, temveč ZMed.

  • s starfotr
  • B Burek Man

    Proti.

     

    Za nacionalko bi se še pogojno strinjal, da bi lahko pogledali koliko člankov je kdo napisal. Za ostale medije sem pa izrecno proti. Nihče vas ne sili teh medijev ne gledat ne brat.

    • h heizenberg

      Anonimnost se lahko greš po forumih. V publikacijah objavljeni prispevki morajo biti podpisani, lahko tudi s psevdonimom, vendar morajo biti pravi podatki na volju v uredništvu.