Šola konjeništva
Predlagam da se sprejme zakon, če pa že obstaja, da se ga začne dosledno upoštevati in kršitelje kaznovati, da v konjeniških klubih in šolah konjeništva, ter turističnih kmetijah, ki se ukvarjajo s konjeniškim turizmom, učijo, trenirajo, vodijo samo kadri, ki imajo naziv inštruktor jahanja, učitelj ali trener, pridobljen pri Konjeniški zvezi Slovenije ali ustrezni ustanovi v tujini in imajo naziv samostojni športni delavec, dejavnost prijavljeno na AJPESU in DURSU, ter plačujejo davke in prispevke. Vse ostale izvajatelje te dejavnosti, "na črno", bi bilo potrebno ustrezno kaznovati. (dogaja se da dejavnost izvajajo mladoletne osebe, nekvalificirane, z neustreznim znanjem). KZS izobražuje kadre, ki pa imajo potem težave pri iskanju dela, ker jim delo jemljejo ljudje, ki nimajo ustreznega znanja, so pa zato "cenejši".
Dober primer za to je Lipica, kjer neustrezen kader(študentje, prijatelji,..), vodi šolo jahanja oz. vodi turiste, na "cesti" je pa kar nekaj ljudi, ki imajo ustrezen naziv in znanje pa ne morejo učiti.
Večinoma se komentatorji ne spoznate na problematiko. Konjeniška Zveza Slovenije izobražuje kader, ki ima možnost odpreti status samostojnega špornega delavca oz.sp, preko tega plačuje davke in je socialno zavarovan.
V večini konjeniških klubov učijo ljudje, ki za to nimajo ustrezne izobrazbe ( po domače tako, kot se večinoma vsi že prej usedemo v avto, kot pa imamo vozniški izpit, tega pa moramo, ne glede na znanje našega "mentorja", vseeno opraviti v avtošoli).
Ker nimajo ustreznega naziva, delajo na črno, znanje, ki ga podajajo je nestrokovno in pomankljivo, včasih se zgodi, da se zaradi tega nad živalimi izvaja nasilje (ker drugače ne znajo ukrotit konja uporabljajo groba prisilna sredstva), nenazadnje, taki kadri niso zavarovani za primer povzročitve škode tretji osebi, in jih je treba v odškodninskih primerih civilno tožiti. Večinoma se tisti, ki se z konjeništvom ukvarjajo na črno, ne zavedajo odgovornosti, še manj pa posledic nesreč, ki se lahko zgodijo. V Sloveniji imamo zakon, ki konjeniku na cesti zapoveduje nošenje zaščitne čelade (tako kot motoristu) pa je že iz posnetkov raznih konjenic, ki se praviloma odvijajo na cestah, razvidno, da večina ne uporablja zaščitne čelade, policija pa seveda ustrezno ne ukrepa.
Klubi, ki dovoljujejo delo na črno, pobirajo denar, od naivnežev, brez računa, konjeniški tečaji niso poceni, tečajniku pa ne omogočijo pridobitev naziva Jahač 1 ali Jahač 2, ki sta dokazilo o osnovnem znanju konjenika, glede vodenja konja. (te izkaznice lahko pridobi samo licenciran kader konjeniške zveze, ki ima za tekoče leto potrjeno licenco za inštruktorja, učitelja ali trenerja).
Očitno bi morali t.i. kvalificirani delavci spustiti cene, ker očitno razmerje cena/kvaliteta ni ustrezno in zato raje izbirajo ljudje druge z manj znanja, ampak dosti nižjo ceno.
Vi bi radi vsilili monopol z licencami. Enkratno.
vseeno za razmislit - konec koncev tudi za marsikaj drugega mora človek imeti tako ali drugačno licenco, diplomo,....
popolnoma jasno pa je seveda, da je (in zakaj je) nestrokovna delovna sila cenejša, kot licencirana in s tem potrjeno strokovna.
razen v primeru, ko je nestrokovna vpeljana po vezah - takrat je ponavadi celo dražja od licencirane ;-)