Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Spremembna protitobačnega zakona

2233 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Predlagam, da se zakon malo zaostri in dopiše, da smejo kadilci kaditi zunaj, na prostem, vendar samo v primeru, da nad njimi ni strehe in da so od poslopja oddaljeni x metrov. Opažam, da veliko lokalov in tudi drugih javnih poslopij omogoča, da se kadi zunaj, vendar je to navadno v bližini vrat, pod streho (v senci, pod nadstreškom, da niso mokri ...), v primeru, da bi bili res pod milim nebom, bi odpadlo ogromno prostorov za kajenje, kjer se zbirajo kadilci. Tudi v lokalih, pa četudi je to zunaj je kar veliko kadilcev, ki kadijo in motijo nekadilce. To je predvsem zaradi množičnosti kadilcev, ker so vsi zunaj, ker drugje ne smejo biti. S tem ukrepom bi še dodatno prisilili kadilce, k temu, da prenehajo. Pokazali bi jim, da smo bolj odrasla družba in da je kajenje vse manj zaželeno, kot je bilo pred leti.

S tem se reši tudi problem, ko ljudje kadijo v blokih, na balkonih, in motijo sosede. Če bi kadilec odšel na prosto, bi bilo teh vplivov na sosede in na stanujoče v stanovanju kadilca manj.

 

Hkrati predlagam, da se cigarete dodatno podraži in denar nameni usmerjeno, kjer bodo svoj delež dobile firme, kot so komunale, cestna podjetja ipd., ker morajo pobirati ostanke za kadilci, navadno po tleh ali v naravi. To je ovojni papir škatljic, škatljice ter filtri od cigaret.

20 glasov

14 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR S starfotr 44 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


5. 11. 2021

Odziv Ministrstva za zdravje

Prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih, ki jo določa Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (UL RS, št. 9/17 in 29/17, v nadaljnjem besedilu: ZOUTPI) je bila sprejeta v skladu z 8. členom Okvirne konvencije Svetovne zdravstvene organizacije za nadzor nad tobakom (v nadaljnjem besedilu: FCTC), katere pogodbenica je Slovenija že od leta 2005. V 8. členu FCTC je navedeno, da naj vsaka pogodbenica poskrbi za zaščito pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu v zaprtih delovnih prostorih, javnih prevoznih sredstvih, zaprtih javnih prostorih in po potrebi v drugih javnih prostorih.

V skladu z 2. odstavkom 39. člena ZOUTPI je kajenje oziroma uporaba tobaka, tobačnih izdelkov in povezanih izdelkov, razen tobaka za žvečenje in tobaka za njuhanje, prepovedana tudi v prostorih, ki se po tem zakonu ne štejejo za zaprte prostore, če so del pripadajočih funkcionalnih zemljišč objektov, v katerih se opravlja dejavnost vzgoje ali izobraževanja.

Kajenja v večstanovanjskih objektih ZOUTPI ne ureja, saj bi bil nadzor nad  takšno prepovedjo v praksi zelo težko izvedljiv. Od pristojnih inšpektorjev bi se zahtevalo nadziranje zasebnih stanovanj, v katera pa je vstop mogoč le na podlagi odločbe sodišča, saj so le ta skladno z Ustavo RS nedotakljiva. Zato ocenjujemo, da ta del predloga ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Prepoved kajenja v zasebnih večstanovanjskih objektih lahko lastniki stanovanj uredijo v okviru hišnega reda in na ta način določijo pravila, ki bodo veljala za posamezno stavbo.   

V pripravi za sprejem na Vladi RS je predlog Strategije za zmanjševanje posledic rabe tobaka ZA SLOVENIJO BREZ TOBAKA 2021-2030, ki med priporočenimi ukrepi do leta 2030 vključuje tudi povečanje števila okolij brez tobačnega dima (npr. dodatne omejitve kajenja na športnih površinah, parkih, zabaviščnih parkih, otroških igriščih, plažah,  pred vhodi v javne prostore, na vrtovih lokalov oziroma na odprtih delih lokalov, na postajališčih avtobusov, taksijev, ipd).

Menimo, da so predlogi, ki se nanašajo na dodatno omejitev kajenja zunaj, na prostem, primerni za nadaljnjo obravnavo v obdobju do leta 2030, vendar je pri tem potrebno pridobiti tudi širši družbeni konsenz. Sledili bomo morebitnim dopolnitvam FCTC, zakonodaji EU in najnovejšim znanstvenim dokazom.

Komentarji