Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Stanovanja za samske osebe

4547 OGLEDOV 13 KOMENTARJEV

Predlagam, da se glede stanovanjskega problema začne razmišljati tudi o samskih osebah ( od 23+) in pravici do stanovanja in subvencij, ne pa da imajo samo vedno prednost (mlade) družine.To bi bilo potrebno nekako izenačiti in najti sistemsko rešitev. Samski ljudje si tudi želijo živeti na svojem, ampak jih je veliko še vedno prisiljenih živeti doma s starši, ker si ne morejo privoščiti previsokih najemnin. Razumem da samska oseba državi ne prinaša toliko kot ena družina, ampak vseeno, naj se začne nekdo ukvarjat tudi s to težavo, ki jo nikoli nikdar nihče ne omenja. Kot da ne obstaja. Lp.

 

20 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR D dam_das 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


19. 5. 2019

Odziv Ministrstva za okolje in prostor

Ministrstvo za okolje in prostor (MOP), na podlagi usmeritev Resolucije o nacionalnem stanovanjskem programu 2015-2025 (ReNSP 15-25), skupaj s Stanovanjskim skladom RS (SSRS), glavnim izvajalcem stanovanjske politike, pripravlja ukrepe za izboljšanje stanovanjskega položaja mladih.

SSRS ima kot vodilni izvajalec NSP 15-25 v načrtu številne naloge, od pilotnih projektov za mlade, starejše in druge ranljive skupine prebivalstva, pa do zagotavljanja novih najemnih stanovanj na lokacijah, kjer je izkazana potreba lokalnih skupnosti. Pri pilotnih projektih se bodo preizkušale različne oblike bivanja mladih od skupinskega najema do stanovanjskih skupnosti in zadrug, za starejše pa poleg varovanih stanovanj predvidevamo več različnih možnosti za dnevno bivanje v okviru obstoječih institucij. Za pripravo in izvedbo ukrepov za izboljšanje stanovanjske problematike mladih, je bila na podlagi sklepa Vlade RS z dne 10. 3. 2016, ustanovljena Delovna skupina za mlade za izvedbo pilotnih projektov po ReNSP 15-25. Delovno skupino pod vodstvom MOP sestavljajo še predstavniki SSRS, Urada za mladino RS, Mladinskega sveta Slovenije, Študentske organizacije Slovenije, Skupnosti občin Slovenije, Združenja občin Slovenije in Združenja mestnih občin Slovenije.

V okviru Delovne skupine za mlade se izvaja pilotni projekt zagotovitve cenovno ugodnih najemnih stanovanj za mlade, predviden v akcijskem načrtu ReNSP 15-25. Po zaključeni izvedbeni fazi projekta bo delovna skupina na podlagi celovite evalvacije oziroma ocene, pripravila konkretne predloge za oblikovanje sistemskih rešitev za reševanje stanovanjskega problema mladih in mladih družin, ki prvič rešujejo svoje stanovanjsko vprašanje ter sistemske rešitve za zagotavljanje stanovanjskih skupnosti za mlade.

V okviru pilotnega projekta, je SSRS v okviru svojih prostih kapacitet in v sodelovanju z zainteresiranimi občinami, v mesecu marcu 2017 objavil javni razpis za oddajo 13 stanovanj - t.i. »Najem za mlade«. Vsa stanovanja so funkcionalno opremljena (minimalna kuhinja, osnovne omare, postelje), najemnina je neprofitna. Nabor stanovanj se sprotno dopolnjuje z razpoložljivimi stanovanji SSRS in drugih akterjev. Namen je, da se na osnovi odziva in potreb mladih, oblikuje dolgoročni načrt zagotavljanja zadostnega števila stanovanj na območjih, kjer bo izkazano povpraševanje.

SSRS nadaljuje tudi s (pilotnim) projektom gradnje Skupnost za mlade Gerbičeva, ki predvideva 110 stanovanjskih enot. Stanovanjska skupnost za mlade je novost, ki jo uvaja ReNSP 15-25 in še ni podrobneje urejena v (stanovanjski) zakonodaji, predvideva pa stanovanja, posebej prilagojena za sobivanje mladih. Gradnja takih stanovanj je praviloma ugodnejša od gradnje manjših samostojnih stanovanjskih enot, kar se odraža v nižjih (dostopnejših) najemninah. Takšen način bivanja je lahko zaradi cenovno ugodnega najema privlačen za mlade, ki si želijo samostojnega življenja, a so hkrati še vedno pripravljeni sobivati z vrstniki. Stanovanjske skupnosti so lahko namenjene mladim, ki končajo študijsko pot in ne izpolnjujejo več pogojev za bivanje v študentskih domovih, in za mlade, ki ne študirajo in se vseeno želijo osamosvojiti. Predlagana oblika bivanja ni namenjena dolgoročni stanovanjski oskrbi, temveč kot prva pomoč pri zagotavljanju bivalne osamosvojitve mladih. Predvidena bo časovna ali starostna omejitev bivanja.


Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

S strani pristojnosti Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti lahko dodamo to, da je za vse socialno ogrožene osebe, torej tudi samske osebe, predvidena pravica do subvencije najemnine v okviru pravic iz javnih sredstev, informacije o njenem uveljavljanju pa lahko zainteresirane osebe prejmejo na spletni strani ministrstva in pri centrih za socialno delo.  

Komentarji




  • o oxineva

    Ne le za samske, tudi za družine ali recimo mamico in otroka, kjer je mami stara že 40 let, ne pride v poštev za stanovanje, ker so razpisi le za mlade družine. Nekaj je tukaj skregano.

  • d dam_das

    Zato, ker ljudje razmišljajo kot ti vse tako funkcionira v tej državi. Samske ljudi bi utopili v žlici vode, če bi se dalo, pa vse najlabše znaš naštet, samo zato ker so samski, glej ga zlomka. Kako bi se pa familije nonstop pučutile, da bi nekdo na njih zlival gnev? Očitno ne dohajaš današnji čas, glede na to da je danes družba drugačna kot je bila v 2.sv. vojni, ko se je imelo po 20 otrok, si tudi samska oseba zasluži pravico, da živi na svojem. Predlog naj gre v v obravnavo po čimprejšnjem postopku.

    • B Burek Man

      Jaz bi vse te subvencije ukinol, pa pol javne uprave spucal, pa bi nam vsem ostalo več od plače, ker bi imeli nižje davke.

       

      Potem pa naj vsak sam kupuje avte in stanovanja, kot se mu zdi.

  • z znalček

    Normalno, da imajo družine prednost. Samski gre lahko tudi v sobo ali souporabo stanovanja, družina pa ne. Itak je pa politika taka, da se podpira družine, ne pa samskih. Samski naj sami poskrbijo zase.

  • E Erna Vehar Štucin

    Stanovanja za samske bi bila več kot potrebna. Le tako bi se lahko na nek način izognili problemu, ki ga pogosto zasledimo v medijih, da mladi živijo v hotelu mama. No kje pa naj živijo, če nimajo svojega stanovanja. Potrebno bi bilo, da se uredi tudi stanovanjska problematika za samske osebe, ne le za družine. Ko iščeš stnanovanje za eno osebo ga preprosto ne najdeš. Ali pa je najemnina toliko draga kot bi živel v družinskem stanovanju. Veliko pa je takih, ki živi samih in imajo kupljeno stanpovanje, kniženo je na njihovo ime , stanovanje pa je družinsko, ker so prej imeli družino. Ko se je ta osamosvojila so še naprej živeli v tem velikem stanovanju, ker so bili lastniki tega stanovanja. V primeru, da je eden od staršev umrl je ostal samo še eden. To problematiko bi bilo potrebno rešiti. Vsak pa potrebuje stanovanje za bivanje. Tako ali drugačno.

  • d dam_das

    @Katk

    to starost predlagam ravno zato, ker menim, da bi se morale čim mlajše osebe začeti čimprej osamosvajat od svojih staršev, pridobiti delovne navade in predvsem odgovornost kaj pomeni živeti sam, brez da ti starši pihajo spredi pa zadi. Kako se bo oseba razvila v odločno, samostojno in koristno, če ni sposobna skrbeti sama zase?

     

    Potem pa poslušamo razne "statistike" ala pri 35+ pa še vedno živi doma pri starših, ki po mojem sploh niso pravi pokazatelj, kako zajeten je ta problem. Pa ne mislim tukaj predalčkat kaj pomeni biti mlad ali star.

     

    Začeti bi morali neko novo tržno nišo, graditi ali obnoviti obstoječa manjša stanovanja (cca 25m2, npr.) oz. komplekse za samske osebe (bilo kdo to že so, od študenta do zaposlenega)

     

    Kot si omenil/a, druge države imajo to zelo dobro pošlihtano, sam če nihče ne ukrepa, ne bo nikoli boljše. Moramo pa se trudit da bo boljše, da se bomo bolj razvili kot družba. Vsi bi imeli korist od tega, država prva.

    • B Burek Man

      Pa saj lahko, grejo v službo, najamejo/vzamejo kredit in kupijo, pa je. Ne more država čisto vsakega posebej vodit za rokico, in ga peljat od plenic do krste.

       

      Mladi so pa seveda doma, nekaj zaradi kulture (ker so se povsod zidale bajte za po tri generacije), nekaj pa zaradi vsesplošne lenobe, kjer imajo mamini sinkoti in fotrove hčerkice raje celo plačo za nepotrebne stvari, doma pa čisto perilo, preoblečeno posteljo in skuhano kosilo.

  • S Sony Globokar

    Predlog je primeren za nadaljnjo obravnavo in potreben tehtnega razmisleka - pro et conta. Soditi na pamet in prehitro pomeni tukaj zgolj delati krivico. Nič ni črno belo, so nijanse...

    • d dam_das

      @ Burek man

       

      poznam tudi take primere, ki jih ti omenjaš razvajene do konca, ampak poznam pa tudi take, ki so popolnoma samostojni in sami zase skrbijo, le da doma živijo. Pa ne mi o tronadstropnih bajtah, ker ne živijo vsi v hišah. Pa zakaj zaboga bi si nekdo nakopal kredit na glavo, če še za mesečno najemnino nima? Ne vidiš poante, res. Subvencije naj se uvedejo in najdejo primerna stanovanja, to je to, pika.

  • t toxico

    zakaj vedno stanovanja marsikje dobiš za pol denarja tudi hišo

  • K Katk

    predlog podpiram, le starost bi morala biti občutno višja, in sicer dan danes je zaradi različnih razlogov vse več samskih oseb v starosti od 30+, kateri so prepuščeni sami sebi in ne pašejo v nobeno kategorijo stanovanjskih težav.

     

    Potrebno je takojšnje ureditev stanovanjske problematike, kot jo imajo v sosednji Avstriji in skandinavski državah (Švedska, Danska..). Najemnina in stroški, ki jo nosijo v celoti samske osebe predstavljajo večji del plače, kar je nedopustno.

     

  • t toxico

    Stanovanje ne moreš kar tako dobiti moraš trdo delat od 22leta naprej in verčevat nekaj let.

    • B Burek Man

      Saj veš, kako je... vsi bi, da da država vsakemu zastonj stanovanje, če bi šlo. Pozabijo pa, da mora ta ista država vsakemu pobrat za dodatno stanovanje davkov, da lahko kaj takega naredi, pa če ti že poberejo toliko davka, bi bilo fajn, da si vsaj sam izbereš stanovanje, ne pa da dobiš, kar dajo, "taboljša" pa seveda dobijo določeni priviligiranci.