17. 9. 2018
Odziv Ministrstva za zdravje
Zakon o zdravstvenih ukrepih pri uresničevanju pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok v 6. do 16. členu določa pod katerimi pogoji se lahko sterilizacija odobri. Zakon v 10. členu določa, da se sterilizacija ne sme opraviti osebi, ki še ni dopolnila 35 let, in osebi, ki je nerazsodna.
Poseg je zakonsko reguliran, ker gre za medicinski poseg, ki ima za posledico trajno preprečitev zanositve. S posegom povzročimo neprehodnost jajcevodov ter tako preprečimo stik jajčne celice s semenčico.
Ker gre za poseg s trajnimi posledicami je potrebna premišljena odločitev. Zakon zato določa, da se sterilizacija lahko opravi samo na zahtevo osebe, ki naj bi bila sterilizirana. Z zakonom je tudi določeno, da se zahteva za sterilizacijo vloži pri komisiji prve stopnje za umetno prekinitev nosečnosti. Po zakonu se poseg odobri le razsodnim osebam, starejšim od 35 let, in le izjemoma mlajšim, kadar za to obstajajo zdravstveni razlogi. Po določbah zakona se poseg opravi šele, ko poteče šest mesecev od njene dovolitve, razen v primerih, ko je sterilizacija potrebna iz zdravstvenih razlogov.
Zakonodajealec je torej pogoje za opravljanje sterilizacije določil v zakonu. Pogoji so jasno in nedvoumno zapisani, vključno s pogojem, da se sterilizacija odobri le razsodnim osebam, starejšim od 35 let. Strinjamo se, da je z 18. letom dosežena polnoletnost, vendar pa so to leta, ko v večini primerov ljudje še ne razmišljajo o reprodukciji in še niso dokončno odločeni, kakšno družino in koliko otrok si želijo. Danes se ženske odločajo za materinstvo v zrelejših letih, kot so se nekoč, zato je po našem mnenju starostna omejitev za sterilizacijo 35 let primerna.
V izrednih primerih, kadar je sterilizacija potrebna iz zdravstvenih razlogov, pa zakon sterilizacijo dovoljuje tudi pred 35 letom ali brez 6 mesečnega čakalnega obdobja. Torej zakon s svojimi določbami ne ogroža oseb, ki sterilizacijo potrebujejo iz zdravstvenih razlogov že pred 35. letom.
Še nekaj statističnih podatkov. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo v letu 2016 opravljenih 1.454 sterilizacij. Za poseg se v večjem številu odločajo ženske. Letna stopnja sterilizacij pri ženskah znaša 2,7, pri moških pa 0,6 na 1.000 prebivalcev starih 15–49 let.
Po našem mnenju trenutno veljavna zakonodaja ureja področje sterilizacije povsem ustrezno. Če pa bi se izkazalo, da so potrebne spremembe, bi bilo potrebo pred kakršno koli spremembo doseči splošen družbeni konsenz.