17. 12. 2019
Odziv Ministrstva za zdravje
Zakon o zdravstvenih ukrepih pri uresničevanju pravice do svobodnega o... v 6. do 16. členu določa, pod katerimi pogoji se lahko sterilizacija odobri. Zakon v 10. členu določa, da se sterilizacija ne sme opraviti osebi, ki še ni dopolnila 35 let, in osebi, ki je nerazsodna.
Poseg je zakonsko reguliran, ker gre za medicinski poseg, ki ima za posledico trajno preprečitev zanositve. S sterilizacijo pri ženski povzročimo neprehodnost jajcevodov ter tako preprečimo stik jajčne celice s semenčico. S sterilizacijo pri moškem (vazektomija) pa prekinemo semenovoda, tako da semenčice po posegu niso več prisotne v izlivu.
Ker gre v obeh primerih za poseg s trajnimi posledicami, je potrebna premišljena odločitev. Zakon zato določa, da se sterilizacija lahko opravi samo na zahtevo osebe, ki naj bi bila sterilizirana. Z zakonom je tudi določeno, da se zahteva za sterilizacijo vloži pri komisiji prve stopnje za umetno prekinitev nosečnosti. Po zakonu se poseg odobri le razsodnim osebam, starejšim od 35 let, in le izjemoma mlajšim, kadar za to obstajajo zdravstveni razlogi. Po določbah zakona se poseg opravi šele, ko poteče šest mesecev od njene dovolitve, razen v primerih, ko je sterilizacija potrebna iz zdravstvenih razlogov.
Zakonodajalec je torej pogoje za opravljanje sterilizacije določil v zakonu. Pogoji so jasno in nedvoumno zapisani, vključno s pogojem, da se sterilizacija odobri le razsodnim osebam, starejšim od 35 let. Strinjamo se, da je z 18. letom dosežena polnoletnost, vendar pa so to leta, ko v večini primerov ljudje še ne razmišljajo o reprodukciji in še niso dokončno odločeni, kakšno družino in koliko otrok si želijo. Danes se ženske odločajo za materinstvo v zrelejših letih kot so se nekoč, zato je po našem mnenju starostna omejitev za sterilizacijo 35 let primerna.
V izrednih primerih, kadar je sterilizacija potrebna iz zdravstvenih razlogov, pa zakon sterilizacijo dovoljuje tudi pred 35 letom ali brez 6 mesečnega čakalnega obdobja. Torej zakon s svojimi določbami ne ogroža oseb, ki sterilizacijo potrebujejo iz zdravstvenih razlogov že pred 35. letom.
Po našem mnenju trenutno veljavna zakonodaja ureja ustrezno področje sterilizacije, kakršna koli sprememba pa bi terjala predhoden splošen družbeni konsenz.
S predlogom se popolnoma strinjam. Ta starostna omejitev je naravnost smešna! Tu je še predlog za spremenitev starosti ženske sterilizacije. predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/9213
Uvoz sirot iz tujine je POGOSTO nemogoč, problem pa ni v Sloveniji, ampak v državi, od koder izvira sirota. Če ta ne dovoli, da gre v posvojitev v tujino, pač ne dovoli. In če postavi neke nemogoče pogoje, pač postavi take pogoje. Slovenija nima tu kaj storiti.
Jaz bi uvedla obvezno sterilizacijo po drugem otroku...
ker nas je enostavno preveč...
Za tretjega otroka pa gromozanske davke in nikakršnega otroškega dodatka.
Rodnost v sloveniji je precej nizka, in slovenija ni problematična glede številka otrok.
MilenaM strinjam.
Burek Man: na svetu je ogromno otrok sirot, ki potrebujejo starše.
Ogromno je tudi staršev, ki je morejo imeti otrok. Tisti, ki jih imajo lahko, pa če hočejo, naj naštancajo tistega 2.5 ali kolikor že otrok rabimo povprečno, da se ohranjamo.
Obvezno sterilizacijo??? A veš kdo je počel take in podobne stvari? Recimo Hitler. Naslednji korak je pa evtanazija invalidov in prizadetih, pa seveda Židov in političnih nasprotnikov?
Pa tudi ne vem kje ti vidiš preveč Slovencev ali pa prebivalcev Slovenije, če te že moti omenjanje narodnosti. Statistika kaže povsem drugačno sliko in hudo grožnjo za naš solidarnostni pokojninski sistem. Prekomerno razmnoževanje v podsaharski Afriki in Albaniji pa tega problema no bo zmanjšalo, kvečjemu povečalo.
Sicer pa se pri tem predlogu že od daleč vidi popolno nepoznavanje problematike; namreč za obnavljanje populacije ni dovolj dve rojstvi na žensko, pač pa 2,1, ker se rodi več fantkov, kot punčk. Potem so tu še neplodne ženske in tiste, ki zaradi nezdravstvenih razlogov nimajo otrok. MilenaM bi pa prisilno sterilizirala po drugem otroku...
Anekdota: na svetu je ogromno sirot, ki potrebujejo starše, ampak "uvoz" take sirote je pogosto nemogoč in Slovenija tu nima kaj storiti. Malo povprašaj pare, ki ne morejo imeti otrok, kako v praksi izgleda posvojitev otroka iz neke druge države.
Da bi bil uvoz sirot iz tujine nemogoče, ne drži, je pa res, da je postopek težko izpeljati, je časovno zamuden in drag. Zato je treba takšne postopke narediti lažje, bolj smiselne, transparentne, kar mora storiti država, ne posameznik, ki hoče posvojiti otroka iz tujine.
Vazektomija je nevarna. Znanstveniki so dokazali, da zaradi vazektomije hitreje pride do demence.
Se strinjam z predlogom, ker obstajajo pari, ki si ne želijo otrok in bi radi uživali v dvoje.
Ja, v redu. Pri 18-ih bi tip naredil vezektomijo, pri 30-ih bi rad, da se na javne stroške poskusi zadevo operativno popraviti, ker se je ta par spomnil, da bi vendarle rad otroka. Pa ko to ne bo uspešno, se poskusi še z oploditvijo z biomedicinsko pomočjo. Nazadnje pa ta par stopi v vrsto za posvojitev, skupaj s tistimi pari, ki zaradi objektivnih zdravstvenih težav ne morejo imeti otrok.
Pa naredimo poseg samoplačniški, pa je. Pa odpravo/popravilo posega nazaj tudi.
Če je nekomu pri 18-ih največja želja to, da ga sterilizirajo, bo že našel kliniko v tujini, ki bo to naredila. Je pa to skrajno neumno, ker si ljudje glede otrok pogosto premislijo, ko so malo starejši, posegi za vzpostavitev plodnosti po opravljeni sterilizaciji so pa neprimerno bolj komplicirani (kadar so sploh možni), kot skrb za kontracepcijo.