Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sprememba starostne omejitve pri vazektomiji in sterilizaciji

5708 OGLEDOV 14 KOMENTARJEV

Spoštovani.

Predlagam da se spremeni zakon iz leta 1977, kjer je zapisano, da vazektomija ni možna pred 35. letom in se spremeni/zniža starostna omejitev. Glede na to, da z 18. letom pridobimo volilno pravico, bi lahko tudi sami bolj svobodno odločali o reprodukciji, sploh ko že enkrat imaš otroke in se skupaj s partnerjem odločiš da ne bosta imela več otrok, ter si želiš s partnerjem uživati brez kemije in brez čakanja do 35. leta za to odločitev o vazektomiji.

Prijazen pozdrav

Aleksander Kozlar

22 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Aleksander Kozlar 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


17. 12. 2019

Odziv Ministrstva za zdravje

Zakon o zdravstvenih ukrepih pri uresničevanju pravice do svobodnega odločanja o rojstvu otrok v 6. do 16. členu določa, pod katerimi pogoji se lahko sterilizacija odobri. Zakon v 10. členu določa, da se sterilizacija ne sme opraviti osebi, ki še ni dopolnila 35 let, in osebi, ki je nerazsodna.

Poseg je zakonsko reguliran, ker gre za medicinski poseg, ki ima za posledico trajno preprečitev zanositve. S sterilizacijo pri ženski povzročimo neprehodnost jajcevodov ter tako preprečimo stik jajčne celice s semenčico. S sterilizacijo pri moškem (vazektomija) pa prekinemo semenovoda, tako da semenčice po posegu niso več prisotne v izlivu.

Ker gre v obeh primerih za poseg s trajnimi posledicami, je potrebna premišljena odločitev. Zakon zato določa, da se sterilizacija lahko opravi samo na zahtevo osebe, ki naj bi bila sterilizirana. Z zakonom je tudi določeno, da se zahteva za sterilizacijo vloži pri komisiji prve stopnje za umetno prekinitev nosečnosti. Po zakonu se poseg odobri le razsodnim osebam, starejšim od 35 let, in le izjemoma mlajšim, kadar za to obstajajo zdravstveni razlogi. Po določbah zakona se poseg opravi šele, ko poteče šest mesecev od njene dovolitve, razen v primerih, ko je sterilizacija potrebna iz zdravstvenih razlogov.

Zakonodajalec je torej pogoje za opravljanje sterilizacije določil v zakonu. Pogoji so jasno in nedvoumno zapisani, vključno s pogojem, da se sterilizacija odobri le razsodnim osebam, starejšim od 35 let. Strinjamo se, da je z 18. letom dosežena polnoletnost, vendar pa so to leta, ko v večini primerov ljudje še ne razmišljajo o reprodukciji in še niso dokončno odločeni, kakšno družino in koliko otrok si želijo. Danes se ženske odločajo za materinstvo v zrelejših letih kot so se nekoč, zato je po našem mnenju starostna omejitev za sterilizacijo 35 let primerna.

V izrednih primerih, kadar je sterilizacija potrebna iz zdravstvenih razlogov, pa zakon sterilizacijo dovoljuje tudi pred 35 letom ali brez 6 mesečnega čakalnega obdobja. Torej zakon s svojimi določbami ne ogroža oseb, ki sterilizacijo potrebujejo iz zdravstvenih razlogov že pred 35. letom.

Po našem mnenju trenutno veljavna zakonodaja ureja ustrezno področje sterilizacije, kakršna koli sprememba pa bi terjala predhoden splošen družbeni konsenz.

Komentarji