Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z nezadostno podporo

Kako učinkovito UKINITI čakalne dobe v zdravstvu

7585 OGLEDOV 28 KOMENTARJEV

Eden najbolj perečih problemov v slovenskem zdravstvu so čakalne dobe in naloga vlade je (seveda, če je to sploh komu v interesu), da se ta problem v dobro državljanov razreši. Glede na dejstvo, da čakalnim dobam v večini primerov ne botruje pomanjkanje kapacitet v bolnišnicah, marveč kvote, ki jih odobrijo in izplačajo zavarovalnice, trdim, da problema v resnici sploh ni in je v celoti rešljiv v roku ENEGA DO DVEH MESECEV. Zamislil sem si sistem, kjer bi pacienti z lastno MINIMALNO PARTICIPACIJO lahko prišli za vsak poseg praktično takoj na vrsto. Kako sistem deluje? Recimo, da je za operacijo na srcu na seznamu 150 bolnikov, vendar v letošnjem letu zavarovalnica pokrije stroške le za operacijo prvih sto, 50 pa jih pade v kvoto za naslednje leto. Torej, denar za operacijo preostalih 50 dejansko bo na voljo, vendar šele v prihodnjem letu - zato čakalna doba. Predlagam uvedbo sistema, kjer bi bolnik lahko plačal operacijo sam, oziroma bi denar zanjo "založil". Ko bi sicer prišel na vrsto po razporedu, pa bi zavarovalnica denar vrnila pacientu in ne bolnišnici. Torej, nihče ni na izgubi, bolnišnica denar dobi, zavarovalnica pa ga sprosti po planu. Pri financiranju bolnikov lahko vstopijo banke z novim produktom - zdravstvenim posojilom. Ob predložitvi potrdila o zavarovanju in napotnice ter predračuna, ki ga izda zdravstvena ustanova, banka pacientu izda kratkoročni kredit in ga nakaže direktno bolnišnici. Ko pride pacient "na vrsto" pri zavarovalnici, pa zavarovalnica denar nakaže banki namesto bolnišnici. Stroške financiranja kredita nosi pacient, vendar je to minimalno v primerjavi s celotno vrednostjo posega - nekje okrog 5%. Na ta način se odpre še ena nova veja bančništva, kar bi imelo dodatne pozitivne učinke na gospodarstvo, čakalne dobe pa bi lahko praktično izginile. Ta sistem je popolnoma neproblematičen in prostovoljen za bolnike, razreši pa najtežji problem slovenskega zdravstva. Vprašanje je le, če je politiki dejansko do tega, da se stvari uredijo.

5 glasov

8 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR L LexLuthor 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE

Komentarji




  • P PVM

    TO JE SUPER IDEJA... TAKO BI POLEG ZAVAROVALNIC DODALI ŠE EN MOLZNI STROJ-BANKE .......E IO PAGO

  • B Boyzl

    navidez delujoča finta - vendar... prebivalstvo (malenkost) narašča, povprečna starost se (precej) zvišuje, kar pomeni, da bo verjetno za dani primer naslednje leto 160 kandidatov, zavarovalnica bo odobrila in plačala 100 od tega 50 za nazaj....in ostane že naslednje leto 110 takih, ki morajo vzeti kredit. doba, s tem obresti in stroški bi hitro presegla razumen meje.

    že tako je problem v solidni meri pogojen s tem, da plačevanje upravlja profitabilni organ (zavarovalnica) in če vmešamo k temu še en dodaten profitabilni organ (banko) bo končno stanje samo še slabše.

  • J Janja

    Proti

     

    sistem sam mora omogočati dokaj normalno ureditev čakalnih vrst. ZATO plačujemo davke!

    • L LexLuthor

      A še nistmo vsi skupaj ugotovili, da davki pač ne delujejo? Če se bomo na to zanašali, ne bomo nič dosegli.

       

      Meni se zdi samoplačniški sistem s povračilom čisto ok rešitev, ker boljše ni in je pa tudi NE BO.

  • I Ine

    Banke bi bile nad takšno ureditvijo nedvomno navdušene ...

  • s sekioli

    jaz bi pa raje opozoril na to,da je ljudi v Sloveniji že dolgo časa nekje dva miljona ljudi.in če je bila pred leti taka gužva pri zdravnikih naj me kokla brcne.dejstvo je da se mora zdravstvo prilagajat strukturi prebivalstva.če je sedaj več penzjonistov kot pred leti valda da so gužve.mal v tej smeri bi šal jaz.

  • p pika007

    Se ne strinjam. Potrebno bi bilo pogledati, če se različne kvote "skladajo" z zdrav. stanjem prebivalstva upoštevajoč tudi regije. Zadnji čas pa je, da se naredi nacionalna lista za čakojoče vrste , ki bi se npr. tedensko obnavljala. Če npr. v tvoji lokalnci bolnici čakaš na poseg, pregled 4 mesece ali 1 leto, bi v 60 km stran prišel mogoče na vrsto že čez 14 dni.

    Večja preglednost bi tudi zmanjšala čakalne dobe.

  • B Boris V

    Hm. S predlogom se načeloma strinjam, a mislim, da bi bilo pametneje, da vmes poseže država - precej bolje, kot banka. Država bi torej plačala bolnici, zavarovalnica pa kasneje državi :). Mislim, da državi ni tako zelo pomemben zamik... rešilo pa bi se na ta račun verjetno veliko življenj :)

  • Lepo z bistveno mini napako. To bi zadevo rešilo v rimeru, da v naslednjem letu ni novo prijavljenih oziroma jih je prijavljenih manj. Drugo je dejstvo,ki ga ne upošteva ta predlog, da denarja pa čeprav le za začasno kritje stroškov večina nima in zopet so tu priviligirani premožni. Težava je v tem, da vse rešitve snujejo taki in podobni ljudje, ki si niti ne predstavljajo kako lahko naprimer delavec ali upokojenec ob dohodku cca 400 EURov zbere denar za operacijo ki gre v krepke tisočake. Tudi kredita ne dobi, ker po kriterijih bank ni kreditno sposoben. Zato lepo prosim, da predlagatelji, ki nimajo pojma o pojmo kako živi in s čim 2/3 prebivalcev malo razmisli preden poda tako globokoumne predloge, ki dodatno ponižajo reveža - ga razvrednotijo.

  • A Alchemist

    Sliši se lepo, ampak mislim da bi dolgoročno prišlo do velikih zamikov pri izplačilih. Recimo da bi bili potemtakem zdravniki zelo pridni in učinkoviti in bi lahko operirali v enem letu 300 pacientov. Prvih 100 bi se jih pokrilo tisto leto, drugih 100 v naslednjem, tretji pa bi morali na povračilo čakat 2 leti. Malo ekstremen primer je, ampak mislim da sm razložil bistvo. S časom bi se pač plačila zamikala zmeraj dlje v prihodnost. Namesto čakalnih dob za operacije, bi dobili čakalne dobe za izplačila. Mislim da trajna rešitev za čakalne dobe je pač samo v tem da bi zavarovalnica imela več denarja, to pa je težko doseči.

     

  • H Honor

    Ta predlog temelji na manipulaciji. Cifra čakajočih se iz leta v leto povečuje, sicer je pa slovence mogoče opetnajstiti na tisoč in en način, tako, da je predlog prej nekaj vsakdanjega kot pa resen.

     

    Bolj me moti pomanjkanje nadzora nad financami v zdravstvu, oziroma nadzora, ki bi bil potreben, v primerjavi z dejanskim stanjem, sploh ni. Imam osebno izkušnjo, pa ne samo eno.

     

    Če omenim, da sem pred leti bil resno bolan. Čimprej sem rabil pregled. V Lj. bi čakal 6 mesecev, privat sem bil na vrsti v nekaj dneh. Plačal sem 15.000 Sit. Kot po tekočem traku, prejel le "nek" listek kot potrdilo za plačilo. Specialist na tem privat pregledu me je čez teden dni naročil na pregled v Polikliniki Ljubljana - pri njemu. Začuda, popolnoma enak eno do dve minutni pregled, nato pa izvidi. Seveda jih pri privat pregledu nisem dobil, uporabljena pa je bila moja napotnica v tem drugem primeru. Torej me je prvič (privat) samo ogoljufal za 15.000 Sit. Po mojem je bil to pogoj, da sem bil na Polikliniki takoj na vrsti. Žal sem nujno rabil pomoč in sem se bil goljufu primoran ukloniti. Goljuf na polikliniki še dela, vendar pa je dejanje žal zastarano, jaz sem imel pa srečo in ozdravel.

     

    Vse sem preveril in ugotovil, da s tem podeljevanjem zasebnih koncesij, da bi se zmanjšale vrste, sploh ni dosežen namen. Mnogo, zares mnogo je podobnih primerov kot je bil moj, nadzora seveda ni, to je le dodatno molzenje ljudi, ki se temu seveda ne morejo upreti, saj bi vsak bolan (kot jaz takrat) dal vse, da si pomaga ter niti pomisliš ne, da bi ga prijavil, saj razmišljaš, da bi si podpisal obsodbo in ne zdravljenje.

    Kar nekaj identičnih primerov sem zaznal, ko sem iskal pomoč zaradi zdravja od enega do drugega naslova.

    Mislim, da zdravstvena inšpekcija dela vse kaj drugega kot pa korist državljanom, kaj šele da bi obstajal kak učinkovit nadzor nad porabo sredstev ali resen pristop. Zdaj razmišljam, da bo zdravstvo urejeno šele, ko bomo uspeli iznad zdravniških glav odstraniti svetniški sij, to pa bo trajalo ne leta, ampak desetletja. Torej, če bomo uspeli ustaviti kriminalce v belih haljah, ki pa vsi to niso. Brez zamere, tako mislim, ker sem to doživel, pa ne enkrat.

  • d drejko78

    Predlog žal ni dober, ker se bi sesul kot hiša iz kart. Problem je, da bi v nekaj letih zadolžili državo in zdravstveno blagajno za desetletje naprej. Res pa je, da če bi kako zadevo hitreje naredili, bi bilo na koncu manj zdravstvenih komplikacij, ki nastajajo prav zaradi dolgega čakanja (če rabiš operacijo srca 1 leto, je možno da te takrat več ne bo med živimi). Problem je spet, da nekateri ne morejo sofinancirati niti procenta kaj šele 5. Sofinanciranje pa ne bi pomagalo pri finančnem kolapsu.

     

    Zagotovo pa bi bilo bolj smiselno, da se reorganizira delo zdravnikov in zdravstvenih ustanov, da bi se tam privarčevalo več denarja, ki bi se pa na koncu porabil za večje kvote zdravljenja. Biti zdravnik je časten poklic, vendar pa to še ne pomeni, da je to podjetniški poklic, kot to na koncu izpade. Dejstvo je, da nekateri hodijo k zdravniku, ko posegov ne potrebujejo in to je potrebno omejiti.

     

    Sicer pa je sistem zdravstvenega zavarovanja prešel pred leti na dopolnilno zdravstveno zavarovanje in sofinanciranje pomeni še eno dodatno obliko odžiranja denarja. Danes je dodatno zdravstveno zavarovanje že nuja, ker ti osnovno ne krije skoraj ničesar. Da bi pa morali še dodatno plačati, da bi te vzeli "naprej" je nedopustno. Jaz sem PROTI predlogu!

    • L LexLuthor

      drejko, mislim, da morda nisi dobro interpretiral mojega predloga. Ne bo se zadolžila država, ampak bolnik. Vendar samo za obdobje čakalne dobe (npr. nekaj mesecev do enega leta). Potem denar vrne zavarovalnica.

       

      Sistem je popolnoma enak sedanjemu, le banke bi odobravale neke vrste "premostitvene kredite". V javni blagajni se ne bi poznalo niti 1 EUR, zavarovalniški in ostali lobiji pa tudi ne morejo oporekati, ker nič ne izgubijo.

       

      Strinjam se, da bi bilo najbolje popolnoma prenoviti sistem, samo sem mnenja, da bo prej meja na Mirni, kot da se premakne tega zdravstvenega mastodonta.

       

      Moj interes je predvse najti HITRO in UČINKOVITO rešitev za čakalne vrste....

    • Ikona uporabnika Jernej Fürst Jernej Fürst

      Ampak zakaj so sploh uvedene kvote. Pri zzzs zaradi pomankanja denarja. In sigurno si tudi zavarovalnice ne želijo učinkovitejšega sistema. In ker je problem pomankanja denarja pomeni da bo zzzs izplačal denar, ki ga je imel namen izplačati v naslednjih letih, s tem ko se v taistih naslednjih letih nabira. Tu ga je pa izplačal ne pa tudi nabral. In sistem finančno ni vzdržen. In ja zadolžil se bo bolnik, ki plačuje zavarovanje. In nekdo bo preskočil v vrsti tistega, ki je povsem brez denarja.

    • L LexLuthor

      denar je izplačan, ko se nabere. Za zavarovalnico ni sprememb. Banka je tista, ki krije denar za vmesno obdobje...

    • Ikona uporabnika Jernej Fürst Jernej Fürst

      kredit plačuje pa bolnik. In iz leta v leto bo banka dlje čakala na vračilo kredita in bolnik plačeval večji kredit.

    • L LexLuthor

      Vsak se odloči, če bo izkoristil to možnost. Nikomur ni potrebno jemati kredita. Gre samo za izboljšanje sistema za tiste, ki se odločijo za samoplačništvo.

    • L LexLuthor

      no, po mojem sistemu bi dobil vsaj teh 15.000 povrnjenih. Glede globljih problemov pa se strinjam -so skoraj neresljivi. Vendar njihovo resevanje ni bil moj namen. Bolniki smo sicer za zdravstvo le stranke - vec ko jih je, vec denarja se zasluzi.

  • Ikona uporabnika Jernej Fürst Jernej Fürst

    Pozdravljeni!

     

    S predlaganim se nikakor ne morem strinjati. Rešitev je zelo slaba.

    Državljani bi imeli dodatne stroške, zaradi slabega obstoječega sistema, ki bi ga reševali na slab način. Dejansko bi lajšali samo simptome, ne pa odpravljali vzroka. Državljani že plačujejo zdravstvena zavarovanja in zato upravičeno pričakujejo, da jih nadaljnji procesi ne zanimajo in da so v primeru bolezni obravnavani tako, kot je najbolje za njihovo zdravje. Se pravi realno - časovni pregledi in zdravljenja. Tukaj pa bi zaradi slabe rešitve spet nekdo tretji zaslužil. Konkretno banke, sam zdravstveni sistem pa ne bi imel nič od tega. Državo in zavod za zdavstvo bi rešitev peljala v še večjo finančno krizo. Takšna rešitev bi pomenila zadolževanje za več in več let vnaprej.

    Drug razlog zakaj je to nesprejemljivo, je ta, da se poruši nacionalna čakalna vrsta za določene posege. Spet bi si posege lažje omogočili ljudje z višjimi dohodki. Tako bi ljudje s nizkim standardom bili marginalizirani in dlje čakali na posege. Vsekakor to ne bi bil socialni ukrep. Banke po tej logiki naših zdravstvenih zavarovalnic tudi ne bi bile pripravljene dajati ugodnih kreditov, ker vedo, da bi bile potem one v vrsti za vračilo dolga. Saj pa že vrabčki čivkajo o denarju v zdravstvu. Zavarovalnice v tem primeru veliko raje pobirajo, kot pa plačujejo. In da so se državljani pripravljeni zakreditirati za avtomobil, za zdravje pa ne; razumem očitek, dejstvo je pa to, da za zdravje že plačujejo vsak mesec in pač ne bodo plačevali še enkrat.

    Rešitev temelji na nadaljevanju slabega obstoječega sistema. To da imamo kvote je zame nesprejemljivo in nerazumno. Kvote bi bilo treba ukiniti. Sam sistem pa naravnati tako, kakršna je praksa na vseh drugih normalnih področjih. Zavarovalnice ne bi smele plačevati vnaprej določeno število posegov, temveč za nazaj vsak opravljen poseg na podlagi računa, ki ga zdravstvena ustanova izstavi v zvezi z konkretnim postopkom zdravljenja ali diagnosticiranja za posameznega pacienta. Kot da peljemo avtomobil k avtomehaniku in nam izda račun in specifikacijo za opravljene storitve.

    Nazadnje še to. Denarja v zdravstvu je dovolj! Kje torej tiči zajec. V nepravilni razdeljenosti. Predpostavka na kateri podajam hipotezo. Imamo zavod za zdravstveno zavarovanje ter zdravstvene zavarovalnice, ki niso javne oz državne ustanove oz njihov del. Torej, zavarovalnice zasebnega lastništva imajo dobiček iz naslova zdravstvenega zavarovanja. Če ga ne bi imele, bi ali podražile premijo ali to ne bi bila več njihova dejavnost. Ker je razlika med vplačanimi premijami in izplačili dohodek zavarovalnic. Državni proračun in zavod za zdr. zav. plačujeta posege, zdravljenja, preglede, gradita bolnišnice, kupujeta naprave.. Zdravstvene zavarovalnice imajo pa dobiček iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Imajo ga! Rešitev tukaj je prerazporeditev denarja. Načinov je več. Imamo pač stanje, kjer eni večinoma pijejo, drugi pa večinoma plačujejo.

     

    Problem neenakomerne porazdelitve se ravno tako pojavi pri zdravilih. Podjetja, ki proizvajajo generike imajo ogromne dobičke, služijo lekarne, nasploh celotna farmacevtska branža. Bolnikom pa zdravila niso omogočena zaradi pomanjkanja denarja. Država in zavarovalnice plačujejo PREDRAGA zdravila. To je nacionalni interes! Cenejša zdravila. In tukaj bi vsekakor država morala pritisniti in ceno zdravil najmanj razpoloviti, kjer je vprašanje generikov pa sploh. Razlika v denarju bi bila ogromna.

    Da zaključim. Ves problem izhaja iz neenakomerne porazdelitve denarja. Denar je. Problem je ta, da ko pide v zasebni sektor, ga je nemogoče pričakovati nazaj. Seveda nisem za vpeljavo socializma ali za podržavljenje. Treba bo pač korenito spremeniti zadeve, če hočemo pomagati bolniku. Zavarovalnice in farmacevtska industrija bi kljub vsem spremembam še vedno zaslužili. Da pa manj, je pa nujno, če želimo imeti učinkovito zdravstvo, ki bo dostopno vsem in davčna bremena, ki ne bodo med najvišjimi na svetu.

     

    • B Boris

      vse lepo in prav... vsi se strinjamo, da je obstoječi sistem čuden... LexLuthor je podal predlog... kakšen protipredlog pa lahko daš ti, da bi se odpravile (zmanjšale) čakalne vrste?

    • L LexLuthor

      Se strinjam z napisanim. Vendar je ozadje problemov v zdravstvu veliko bolj kompleksno in ga ne bomo rešili niti v desetletju, je preveč interesov zadaj. Moj predlog je kot npr. popravek za Windowse - zakrpa luknjo v sicer slabem sistemu, vendar ta potem vsaj zadovoljivo deluje.

       

      Pa še nekaj - lepota je v tem, da nihče zaradi tega ne bo čakal dlje, kot bi sicer. Čakalna vrsta ni prava vrsta, ampak je razpored, kdaj zavarovalnica sprosti denar. To se ne spreminja. Tisti, ki bo denar za poseg sam založil, bo v bistvu samoplačnik, vendar mu po preteku čakalne dobe zavarovalnica denar vrne. To je to. Samoplačniki smo lahko že danes vsi, vendar nam denarja nihče ne vrača. Jaz pa trdim, da bi zavarovalnice to morale početi. To je vsa logika. V bistvu samo izkoreninjamo nepravično samoplačništvo!

    • Ikona uporabnika Jernej Fürst Jernej Fürst

      Storitve se plača tako ali drugače. Prek davkov ali pa prek zavarovalnic. Ponavadi je tako, da je zasebni sektor bolj racionalen z denarjem in zatorej bolj učinkovit. Pri nas je pa napaka ta da javni sektor plačuje, zasebni pa večinoma služi. Javni v minusu, zasebni v plusu.

  • Z ZobnaŠčetka

    Sliši se pozitivno in dobro! opozoril bi samo na to, da prihaja pri tem sistemu do kopičenja pacientov katerim mora zavarovalnica vrniti denar ko pridejo na vrsto ...

     

    Če so kapacitete recimo 150 določenih storitev na leto, zavarovalnica jih plača pa le 50 pomeni, da se bo v 5 letih nabralo dolga, ki ga bo zavarovalnica povrnila šele čez 15 let ... V tem času stroški kredita že presegajo vrednost operacije ...

     

    Kjer so programi minimalno preobremenjeni bi šlo, kjer pa je razkorak med ''možnim'' in plačljivim prevelik, pa ne.

     

    Drugače pa en vem kaj gre vladi zasebništvo v nos. Poberejo davke in pacienti si zagotovijo stroitve. Da so pacienti zaradi tega an slabšem je absurd.

  • j jozze

    Ideja je zanimiva,

    če ne bi bile zavarovalnice to kar so in čakale na to, da naravna selekcija zmanjša število posegov, ki jim jih potem sploh ni potrebno nikoli plačevati.

    Ker imajo denar in ker obvladujejo pomemben del gospodarstva, se torej ne bodo strinjale z vašim ukrepom in mu bodo nasprotovale, tudi če bi prinesel olajšanje ljudem na čakalni listi. Mislim, da je potrebno narediti nekaj tehtnega premisleka in poslati nekaj inšpekcij na zavarovalnice in k zdravnikom, ter tam narediti red pri pisanju receptov in izobraževanju zdravnikov z denarjem farmacevtskih firm. Le-ta denar bi krasno pomagal zmanjševati čakalne vrste, ali z zdravljenjem v tujini ali pa z nakupom nove opreme, kjer le ta zmanjšuje operativnost ali pa za plačevanje posegov, ki jih zavarovalnice ne "morejo" več. Ker verjetno denarja na programih, kjer so predvideli več posegov, pa do njih ne pride, ne prerazporedijo naprej.

  • s seba

    Fajn. Mi je všeč.

  • m medeni

    Ne morem se strinjati z predlogom ,ker nekaterim ,ki živimo na minimalcu je 5 % za bančni kredit zelo velik denar ,ki si ga ne morejo privoščit OP. srca pa po mojih informacijah stane tudi 50000 eurov

    zato sem PROTI

    • B Boris

      opomba je sicer na mestu, vendar bi se lahko za večje (dražje operacije) ta originalni predlog lahko razširil in sicer tako, da bi pacient dobil možnost pridobitve ugodnega kredita pri banki

       

      za večino operacij je stvar vsekakor pozitivna

       

      sem absolutno ZA, ker zdravniki včasih zavrnejo majhen diagnostični pregled, ki sicer stane 8 EUR, posledice so pa lahko fatalne

    • L LexLuthor

      Zakaj proti? Kdor zeli, lahko avtomaticno ostane na obstojecem sistemu. Zadeva bi pomenila le dodatno moznost, kako priti prej na vrsto. Ne razumem pa necesa - ljudje se zadolzijo desetine tisocev Evrov za avtomobile, za lastno zdravje pa ne... Kaj je strosek nekaj sto ali tisoc €, ce imas potem cisto novo kvaliteto zivljenja in ZDRAVJE?