Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Odločba ustavnega sodišča o dostopnosti volišč

3755 OGLEDOV 9 KOMENTARJEV

Državni zbor je le deloma uresničil odločbo ustavnega sodišča o dostopnosti volišč in prilagojenih glasovnic za invalide.

Predlagam, da državna volilna komisija sledi odločbi v celoti in omogoči dostopnost ter tajno in osebno glasovanje vsem invalidom.

Če zaradi finančnih ali drugih razlogov ne bo uresničena odločba v celoti, naj zakon omogoči invalidom, da tajno glasujejo po pošti. Če tajnega glasovanja po pošti ni možno izvesti, naj bo sprejet vsaj zakon, ki bo omogočil volivcu invalidu pooblastiti drugo osebo in ta oseba naj ima s tem pravico voliti namesto njega. Pooblastilo naj se izda na upravni enoti, kjer oba volivca izpolnita vlogo za izdajo pooblastila. Pooblastilo naj velja do preklica.

12 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR dan 51 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 3. 2018

Odziv Ministrstva za javno upravo

Volivci, ki so vpisani v volilni imenik, praviloma glasujejo na volišču v kraju stalnega prebivališča. Poleg tega so po zakonu invalidom in volivcem, ki zaradi invalidnosti, bolezni ali posebnih potreb ne morejo glasovati na volišču, na voljo tudi že drugi načini glasovanja. Od maja 2017 namreč lahko invalidi na podlagi zakonodaje na volitvah kot tudi na referendumih glasujejo po pošti. Zakon o volitvah v državni zbor (v nadaljnjem besedilu: ZVDZ) omogoča več različnih načinov glasovanja za invalide oziroma osebe s posebnimi potrebami:

  • glasovanje po pošti (enkratno ali stalno) (81. člen ZVDZ) - novost od maja 2017:

Po pošti lahko glasujejo invalidi, če to sporočijo okrajni volilni komisiji najkasneje 10 dni pred dnem glasovanja in predložijo odločbo pristojnega organa o priznanju statusa invalida. Če želi invalid na tak način glasovati stalno, takšno sporočilo z odločbo enkrat posreduje Državni volilni komisiji (najkasneje 10 dni pred dnem glasovanja).

OBVESTILO o stalnem glasovanju po pošti na območju RS – INVALIDI (posredovati na DVK):

  • glasovanje na domu pred volilnim odborom (83. člen ZVDZ) za osebe, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču, kjer so vpisani v volilni imenik. To morajo sporočiti okrajni volilni komisiji najpozneje 3 dni pred dnevom glasovanja;

 

  • glasovanje s pomočjo druge osebe (79. člena ZVDZ) - volivec ima pravico pripeljati s seboj osebo, ki mu pomaga izpolniti ali oddati glasovnico, če to zaradi telesne hibe ali nepismenosti ne more storiti sam.

Več informacij tudi na spletni strani Državne volilne komisije.

Glede na navedeno ugotavljamo, da je predlog večinoma že realiziran, hkrati pa ministrstvo podpira tudi prizadevanja Državne volilne komisije in pri njih tudi v veliki meri sodeluje, z namenom, da se odločba ustavnega sodišča o dostopnosti volišč za invalide uresniči čimprej in v celoti.

Priloge:

Komentarji