stroškovnik tožb na sodišču
Predlagam vladi, da se uvede javni portal o stroških postopka, da pač ne bomo izgubljali časa, če se tožiti ne izplača in so stroški nesorazmerni delu in učinkom.
Torej sporgramira se : koliko znašajo takse, s klikom vpogledi, koliko delo pooblaščencev za vsako obravnavo in kaj morajo za to plačilo narediti po posameznem postopku, koliko bo vložek stranke, koliko možnih dodatnih odbitkov za primer, če bo naredil ato ali to, in zakaj in koliko profita.
Primerno je, kot v poslu, da se odločamo ali se splača.
Višek svinjarije je, da mora celo tisti, ki ga občina razlašča vse stroške postopka ves čas nositi sam.
Občina vse stroške plačuje iz davkoplačevalskega denarja, ne glede ali uspe ali ne, tisti, ki se ga razlašča mora pa vse stroške ves čas nositi sam in jih morda na koncu dobi nekaj vrnjenih.
Torej zaradi tega dejansko tisti, ki se nas razlašča nimamo pravice do enake in poštene obrambe.
Razlašča pa se me izključno zaradi tega, da bo županov kolega potem lahko zidal.
Občina ima v lasti tri druge poti a se me razlašča še za četrto, ker bi ta županovemu kolegu prišla najbolj prav.
Ob tem pa celo sami določajo kolikšen del zazidljive in komunalno opremljene parcele mi bodo vzeli in po koliko.
Kolikor vem (popravite me, če se motim), stroške plača tisti, ki pravdo izgubi, torej predlog nima smisla, ker bo vlagatelj tudi v neznatnih primerih dobil nazaj svoje, tisti, ki tožbo izgubi, pa bo plačal vse stroške.
Če želi državljan začeti postopek pred sodiščem ali doseči izvršbo sodne odločbe, mu morajo biti na voljo informacije o stroških postopka v zadevni državi članici.
Stroški sodnih postopkov v civilnih in gospodarskih zadevah so urejeni v nacionalni zakonodaji ter niso usklajeni na ravni EU. Zato se med državami članicami razlikujejo.
Na tej strani so na voljo informacije o sodnih stroških v Sloveniji. Natančnejše podatke o stroških postopka boste našli v študijah primerov:
e&