Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Izbira osebnega urologa ter standardizacija terapij glede na stopnjo raka prostate

2754 OGLEDOV 4 KOMENTARJI

Predlagam:

1.)Da se pravice moških do izbire osebnega urologa izenačijo s pravicami žensk do osebnega ginekolga ter da se uvedejo obdobni preventivni pregledi po 50 letu starosti, pri moških z družinsko incidenco raka na prostati pa po 40 letu starosti.

2.)Da se postavijo jasni standardi zdravljenja raka prostate glede na razširjenost bolezni in rizičnost. Standarde bi morale upoštevati vsi javni zavodi (bolnice) v Sloveniji.

Obrazložitev predlogov:

1.)Ženske si izberemo svojega ginekologa tako kot imamo izbranega osebnega zdravnika. Za pregled pri ginekologu ne potrebujemo napotnice osebnega zdravnika, pač pa s k njemu enostavno naročimo po potrebi, prav tako imamo obdobne prevntivne preglede.Vsega tega moški v primeru urologa nimajo, kar je nedopustno, saj je rak prostate eden najpogostejši oblik raka pri moških. Ker v večini primerov napreduje počasi, bi obdobni pregledi odkrili veliko večino problemov pravočasno. Naravnost nedopustno se mi zdi, da moški umirajo za rakom prostate, ki je v veliki večini počasi rastoč in bi ga ustrezno diagnosticiranje in zdravljenje v celoti pozdravilo ali vsaj uspešno nadzorovalo še mnoga leta.

2.)V primeru diagnosticiranega raka prostate je potrebno imeti jasne standarde zdravljenja, ki morajo veljati v vseh bolnicah. Pacientu je potrebno predstaviti različne možnosti zdravljenja, ne pa sprejeti odločitev brez vsakršne predstavitve dejstev in možnosti. Nedopustno je na primer, da v primeru srednje rizičnega raka, ena bolnica predlaga enostavno terapijo s Casodexom 50mg in in zgolj letno kontrolo, druga pa naravnost pove, da je tako dejanje enostavno hazardiranje, saj letna kontrola zadostuje zgolj za nizkorizično stopnjo raka. Treba je jasno postaviti kriterije, predstaviti možnosti pacientu in svojcem in nato skupaj izbrati terapijo.

12 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J JazPravim 46 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


16. 4. 2018

Odziv Ministrstva za zdravje

Razširjeni strokovni kolegij za urologijo (RSK) se ne strinja z uvedbo osebnega urologa po vzoru osebnega ginekologa, ker bolezenska stanja, ki jih obravnavata obe specialnosti niso primerljiva po pojavnosti in starostni strukturi obolelih. Tako pri ženskah osebni ginekolog obravnava mlajše ženske pri predpisu kontracepcije, ženske v rodnem obdobju pri zanositvi in porodu, starejše ženske pa ob nastopu menopavze in ob pojavi malignih in benignih obolenj. Redni pregledi zdravih moških pri urologu niso potrebni. Obdobni preventivni pregledi celotne populacije moških po določeni starosti pomenijo presejanje raka prostate, ki po smernicah Evropskega združenja urologov za enkrat ni utemeljeno in ga ne priporočajo, s čimer se strinja tudi RSK za urologijo.

RSK za urologijo ob tem ugotavlja, da so standardi zdravljenja uroloških bolezni jasno postavljeni v smernicah Evropskega združenja urologov, katerih uporabo je RSK za urologijo priporočil na svoji prvi seji v februarju 2018. RSK ugotavlja, da urološke ustanove v Sloveniji te smernice poznajo in v okviru svojih zmožnosti tudi izvajajo.

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 12. 1. 2018 | 21:19:25

Izbira osebnega urologa ter standardizacija terapij glede na stopnjo raka prostate

Predlagam: 1.) Da se pravice moških do izbire osebnega urologa izenačijo s pravicami žensk do osebnega urologa ter da se uvedejo obdobni preventivni pregledi po 50 letu starosti, pri moških z družinsko incidenco raka na prostati pa po 40 letu starosti. 2.) Da se postavijo jasni standardi zdravljenja raka prostate glede na razširjenost bolezni in rizičnost. Standarde bi morale upoštevati vsi javni zavodi (bolnice) v Sloveniji. Obrazložitev predlogov: 1.) Ženske si izberemo svojega ginekologa tako kot imamo izbranega osebnega zdravnika. Za pregled pri ginekologu ne potrebujemo napotnice osebnega zdravnika, pač pa s k njemu enostavno naročimo po potrebi, prav tako imamo obdobne prevntivne preglede. Vsega tega moški v primeru urologa nimajo, kar je nedopustno, saj je rak prostate eden najpogostejši oblik raka pri moških. Ker v večini primerov napreduje počasi, bi obdobni pregledi odkrili veliko večino problemov pravočasno. Naravnost nedopustno se mi zdi, da moški umirajo za rakom prostate, ki je v veliki večini počasi rastoč in bi ga ustrezno diagnosticiranje in zdravljenje v celoti pozdravilo ali vsaj uspešno nadzorovalo še mnoga leta. 2.) V primeru diagnosticiranega raka prostate je potrebno imeti jasne standarde zdravljenja, ki morajo veljati v vseh bolnicah. Pacientu je potrebno predstaviti različne možnosti zdravljenja, ne pa sprejeti odločitev brez vsakršne predstavitve dejstev in možnosti. Nedopustno je na primer, da v primeru srednje rizičnega raka, ena bolnica predlaga enostavno terapijo s Casodexom 50mg in in zgolj letno kontrolo, druga pa naravnost pove, da je tako dejanje enostavno hazardiranje, saj letna kontrola zadostuje zgolj za nizkorizično stopnjo raka. Treba je jasno postaviti kriterije, predstaviti možnosti pacientu in svojcem in nato skupaj izbrati terapijo.

Komentarji