3. 2. 2020
Odziv Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport
V skladu z veljavno plačno zakonodajo je plača javnega uslužbenca sestavljena iz osnovne plače, dela plače za delovno uspešnost in dodatkov. Del plače za delovno uspešnost je tisti del plače, ki ga lahko prejme javni uslužbenec za nadpovprečno uspešno opravljeno delo v določenem obdobju.
Uredba o plačah direktorjev v javnem sektorju določa pogoje in postopke za določitev in izplačilo delovne uspešnosti direktorjev, ki so podrobneje opredeljeni v Pravilniku o merilih za ugotavljanje delovne uspešnosti direktorjev s področja šolstva.
V skladu z navedenim pravilnikom je višina dela plače za delovno uspešnost ravnatelja oziroma direktorja javnega zavoda s področja vzgoje in izobraževanja odvisna od izpolnitve letnega programa zavoda in zagotavljanja dodatnih materialnih sredstev za delo zavoda, pri čemer se upoštevajo naslednji elementi: realizacija obsega programa, kakovost izvedbe programa, razvojna naravnanost zavoda in zagotavljanje materialnih pogojev.
Ne glede na navedeno ravnatelji oziroma direktorji od leta 2010 zaradi sprejetja interventnih predpisov ne prejemajo redne delovne uspešnosti. V skladu z Dogovorom o plačah in drugih stroških dela v javnem sektorju so se Vlada Republike Slovenije in reprezentativni sindikati javnega sektorja dogovorili, da se redna delovna upešnost do 30. junija 2020 ne izplačuje. Stranke tega dogovora so se zavezale, da bodo v letu 2019 proučile določbe ZSPJS in Kolektivne pogodbe za javni sektor, ki se nanašajo na ureditev redne delovne uspešnosti in v soglasju skušale oblikovati objektivne kriterije, ki bi po eni strani poenostavili postopek nagrajevanja delovne uspešnosti, po drugi strani pa v večji meri dosegli namen, da so iz naslova delovne uspešnosti nagrajeni javni uslužbenci, ki dosegajo nadpovprečne delovne rezultate.
Ne glede na navedeno, je postopek ugotavljanja delovne uspešnosti direktorjev in ravnateljev treba izvesti v skladu s pravilnikom ob upoštevanju Uredbe o napredovanju javnih uslužbencev v plačne razrede, v skladu s katero morajo biti tudi javni uslužbenci plačne skupine B seznanjeni z uspešnostjo svojega dela oziroma oceno delovne uspešnosti, ker so tako dobljene ocene pomembne pri določanju plače po prenehanju mandata in morda tudi pri odločanju o obsegu pravic ravnatelja, npr. število dni letnega dopusta.
Za vašo pobudo se vam zahvaljujemo, o tem bo vsekakor ponovno veliko govora, ko se bodo obravnavali različni predlogi v zvezi s plačno zakonodajo.