Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Sive plombe ven, bele not - brezplačna zamenjava brez doplačila

6503 OGLEDOV 34 KOMENTARJEV

Sive plombe ven, bele not in to povsem brezplačno, če imaš urejeno zdravstveno zavarovanje osnovno in dopolnilno brez doplačila.

Dokazano je, da sive plombe škodujejo zdravju, bele manj.

54 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR V verso verso 453 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


12. 1. 2018

Odziv Ministrstva za zdravje

Skladno z Uredbo (EU) 2017/852 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 17. 5. 2017 o živem srebru in razveljavitvi Uredbe (ES) št. 1102/2008 naj bi države članice EU postopno opustile uporabo zobnega amalgama. ZZZS v zvezi z omenjeno Uredbo (EU) 2017/852 Evropskega parlamenta in Sveta že pripravlja ustrezno spremembo Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki se nanaša na otroke, nosečnice in doječe matere. V tem delu stopi Uredba v veljavo 1. 7. 2018. Novelo Pravil bo Upravni odbor ZZZS predvidoma obravnaval januarja 2018, nato bo sledila javna razprava.

Kar zadeva ostale ukrepe za postopno opustitev uporabe zobnega amalgama, ki morajo biti pripravljeni skladno z Uredbo (EU) 2017/852, pa bo pri oblikovanju potrebno upoštevati razvoj in strokovno mnenje stomatološke stroke ob hkratnem upoštevanju finančnih zmožnosti v kontekstu zobozdravstvenega varstva.

V zvezi z uporabo amalgama velja izpostaviti dosedanje izhodišče slovenske stomatološke stroke, da so zobni amalgami, če so uporabljeni po načelih dobre klinične prakse, varni, cenovno ugodni in kakovosten material, ki ostaja kot ena od možnosti reparacije okvarjenih zobnih ploskev.

V zvezi z varnostjo amalgamskih zobnih zalivk in zobnih zalivk iz drugih materialov pa izpostavljamo tudi mnenje, ki ga je v aprilu 2015 sprejel Neodvisni znanstveni odbor Evropske komisije za nastajajoča in na novo ugotovljena zdravstvena tveganja - dokument »The safety of dental amalgam and alternative dental restoration

Komentarji




  • Ikona uporabnika anekdota anekdota

    Odgovor vladi:

     

    Koliko let bo spet trajalo preden se bo sestalo mnogo komisij itn, preden se bo v celoti odpravilo amalgamske zalivke. Naj vas spomnim, kaj ste odgovorili na podoben predlog vladi leta 2014: predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/5919

     

    Povezava, ki ste jo navedli v odgovoru na ta predlog nima direktne povezave na mnenje EU komisije in je potrebno dodatno iskanje na to poročilo: ec.europa.eu/health/sites/health/files/scientific_committees/emerging/docs/scenihr_o_046.pdf

    - Glede na to poročilo se očitno nekatera mnenja EU razlikujejo od mnenj drugih zdravstvenih in zobozdravstvenih organizacij po svetu. Stroka še zdaleč ni enotna. Koga bo poslušala naša stroka je verjetno stvar ohranjanja pozicije privilegijev in interesov nekaterih.

     

    POHVALA pa za to, da ste končno ratificirali pogodbo Minamata konvencije, ki zavezuje odpravi živega srebra oz. posledično tudi amalgama v zobozdravstvu. www.mercuryconvention.org/Countries

    Upam na čimhitrejšo implementacijo pogobe in čimmanj izogovorov v njeni implementaciji.

     

    Kot sem pisal pri odpravi amalgamskih zalivk ne gre zgolj za zdravje posameznika, temveč za nepravičnost v kateri si revni belih zalivk ne morejo privoščiti in so prisiljeni nositi škodljive amalgamske. Obenem pa so z škodljivim vplivom amalgama zelo izpostavljeni tudi zobozdravniki. Obenem pa ima tudi negativen vpliv na okolje doma in po svetu.

     

     

    ---

    Nekaj dodatnih mnenj, poročil in priporočil:

     

    * WHO Executive Board adopts resolution on mercury ‐

    www.mercuryconvention.org/News/WHOadoptsresolutiononmercury/tabid/3604/Default.aspx

    "Izvršni odpor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) pozdravlja uradno sprejetje sklepe konvencije Minamata, ki so se Minamata konvencije o živem srebru oktobra 2013 udeležile, in spodbuja države članice (in ustrezne regionalne organizacije za gospodarsko povezovanje), da sprejmejo potrebne notranje ukrepe, da ČIM PREJ podpišejo, ratificirajo in IZVAJAJO Minamata konvencijo o živem srebru, ter aktivno sodelujejo v nacionalnih, regionalnih in mednarodnih prizadevanj za izvajanje Minamata konvencije o živem srebru."

     

    Članek International Academy of Oral Medicine and Toxicology

    - Članek: "The Scientific Case Against Amalgam": iaomt.org/scientific&

    V članku prikaže tabelo, ki prikazuje statistiko zmanjšanja ali odprave zelo različnih zdravstvenih težav pri 1569 pacientih.

    Citiram: "But let us at least minimize that risk where the science is firm. Amalgam has got to go. And if the mercury–Alzheimer’s disease connection holds up, our profession is going to need some heavy rain gear."

     

    ** WHO - Mercury in Health Care - www.who.int/water_sanitation_health/medicalwaste/mercurypolpap230506.pdf

    citiram:

    "According to a report submitted to the OSPAR Commi ssion (cooperation on the protection of the marine environment of the North-East Atlantic), in the United Kingdom, annually 7.41 tonnes of mercury from dental amalgam are discharged to the sewer, atmosphere or land, with another 11.5 tonnes sent for recycling or disposed with the clinical waste stream. Together, mercury contained in dental amalgam and in laboratory and medical devices, account for about 53% of the total mercury emissions"

     

    ** Scientific Committee on Health and Environmental Risks SCHER

    Opinion on the environmental risks and indirect health effects of mercury in dental amalgam

    ec.europa.eu/health/archive/ph_risk/committees/04_scher/docs/scher_o_089.pdf

     

    ** Concise International Chemical Assessment Document 50

    ELEMENTAL MERCURY AND INORGANIC MERCURY COMPOUNDS:

    HUMAN HEALTH ASPECTS, WHO 2003

    www.who.int/ipcs/publications/cicad/en/cicad50.pdf

     

    ** Study on the potential for reducing mercury pollution from dental amalgam and batteries

    Final report, European Commission – DG ENV, 11 July 2012

    - publications.europa.eu/en/publication&

    - iaomt.org

    - www.zeromercury.org/phocadownload/Developments_at_EU_level/110930_EEB_initial_input_BIOS_Dental&

     

    ** ehp.niehs.nih.gov/search&

     

    ** www.mercuryconvention.org/Home/Video/tabid/3455/Default.aspx

     

    ** www.youtube.com/watch

     

    ** www.zazdravje.net/razkrivamo.asp

     

     

  • Z Zdenc

    Predlog je všečen, vendar kot ponavadi manjka bistvena sestavina. Od kod denar za to. Če kdo misli, da je v sedanji organizaciji zdravstva denarja dovolj, pa se naj vpraša zakaj se na operacijo raka prostate čaka 6 mesecev. Ali so bele plombe bolj pomembne od tega?

     

  • M Maj

    Strinjam se s tem, da bi vse nove plombe morale biti brezplačno bele.

     

    Tudi inlaji/onlaji, bi morali biti brezplačni, če plačuješ osnovno in dodatno zavarovanje.

    Ne pa, da te onlaj za en zob stane 300 evrov.

     

    Stare plombe bi se pa pač menjale po potrebi, ne pa kar avtomatično, ker to bi bil pa res nesmiseln strošek.

  • A Anđela Krajinović

    Popolnoma podpiram ta predlog, saj se nanaša na človekovo zdravje, ki je najbolj pomembna stvar v življenju. Sive plombe so škodljive za telo, povzročajo bolezni živčnega sistema, črevesne bolezni. Glede na to da smo zdravstveno zavarovani, menim da bi bele plombe morale biti brezplačne.

  • T Teja_J

    S predlogom se popolnoma strinjam. Vemo, da je že veliko raziskav bilo izvedenih, ki dokazujejo škodljivost sivih plomb. Če že plačujemo zdravstveno in dodatno zavarovanje vsak mesec, bi bilo normalno, da so take storitve brezplačne. Škodljivo je namreč živo srebro, ki ga vsebuje siva plomba in lahko resno ogrozi naše zdravje. Res je, da so cenejše in zdržijo dvakrat dlje, vendar v tem primeru gre za ogroženo zdravje, zato bi bilo pravilno, da država poskrbi za svoje državljane in naredi reformo v zdravstvu vsaj na tem področju. Bele plombe so zelo drage in si jih vsakdo žal ne more prioščiti.

     

  • V Vesna Sandic

    S predlogom se definitivno strinjam, saj mnoge raziskave kažejo, da so sive plombe oz. zalivke dejansko škodljive za telo. Kljub temu, da jih danes skoraj večina stomatologov uporablja in, da takšne plombe lahko zdržijo celo dvakrat dlje kot bele, pa te predstavljajo veliko nevarnost za pojav nevarnih bolezni. Sive plombe vsebujejo zelo veliko odstotek živega srebra (50%) in amalgama, ki lahko vpliva na pojav različnih bolezni, kot so rak, multipla skleroza, depresija,… Državi kot sta Norveška in Švedska sta uporabo amalgamske zalivke že umaknile, saj zagovarjata raziskave, ki menijo, da je uporaba takšnih zalivk škodljiva. Menim, da bi morala tudi Slovenija prenehati z uporabo takšnih zalivk, saj je več kot očitno, da imajo sive zalivke slab vpliv na nosečnice in bolnike. Poleg tega pa bi država morala omogočiti brezplačno uporabo belih plomb, če ima posameznik urejeno zdravstveno zavarovanje osnovno in dopolnilno brez doplačila. vizita.si/clanek/zdravozivljenje/ali&

  • m maja novak

    Strinjam se, da bi sive plombe brezplačno zamenjali za bele. Sive so veliko bolj škodljive za zdravje in tudi estetsko so bele lepše od sivih. So tudi bolj obstojne, in bi imeli manj dela z popravili kot s sivimi. Če imaš urejeno zdravstveno zavarovanje, bi morali bele plombe dobiti brezplačno.

  • K Katja9

    Ta predlog je zelo dober! Vsekakor lahko trdim, da bele plombe estetsko bolje izgledajo in so vizualno povsem ne moteče. Predvsem pa je potrebno dati velik povdarek tudi na naše zdravje. Če tudi so sive plombe cenejše, so pa vsekakor bolj škodljive od belih. Sive plombe povzročajo zastrupljenost z živim srebrom, kar pa povzroča veliko bolezni, kot so bolezni živčnega sistema, avtoimunske bolezni in bolezni imunskega sistema, črevesne bolezni, itd. Kar okoli 80 odstotkov živega srebra, ki izhlapi iz amalgamskih zalivk, se naloži nekje v telesu. Ta odstotek je zaskrbljujoč, zato bi lahko rekli, da na zdravju res ne bi smeli vrčevati!

    (Vir: www.razstrupi&;

  • S Selena Kolli

    Predlog se mi zdi, praktičen in se strinjam z njim, saj poznam veliko, ljudi, ki morajo "pod prisilo" , ker nimajo denarja nositi sive plombe, in z nijimi niso zadovoljni, ker ne zgledajo tako lepo in vpliva na njihovo samozavest. Tudi glede iz vidika zdravja pa, članek na spletni strani vizita.si, zagovarja dejstvo, da so črne plombe škodljive za zdravje ljud (kot so zastrupitve in podobno)i, čeprav se s tem ne strinjajo vsi strokovnjaki s tega področja.

     

  • g golobtjasa

    Sem enakega mnenja kot večina, veliko bolje in lepše bi bilo če bi dobili nove plombe v beli barvi.Velikokrat je bilo že omenjeno da sive plombe škodujejo zdravju. Glede na to da sedaj ko nemoremo imeti več brezplačnega zobozdravstva, se strinjam da plačujemo zato da imamo urejene zobe. Bele plombe bi lepo nadomestile sivino, kar se strinjam da je umik sivih zob. Zanimivost: www.lepnasmeh.si/bele&

     

  • U Ursam

    S tem predlogom se strinjam, saj je bilo znanstveno dokazano, da so sive plombe škodljive, škodujejo našemu zdravju poleg tega pa se belih plomb skoraj ne opazi, kar je prav tako velik plus. Zamenjava plomb pa bi potekala brezplačno, seveda če imaš urejeno zdravsteno zavarovanje .

  • b bojanal_

    S predlogom se delno strinjam, kot so že drugi navedli, brezvezna zamenjava sivih plomb za bele je škodljiva, tako da se mi zdi ustrezno, da bi bila zamenjava brezplačna v kolikor bi bila menjava sive plombe res potrebna (npr. po 10 letih, saj je 10 let predvidena doba trajanja sive plombe, ali pa če bi plomba padla ven), in pa, da bi sprejeli zakon, da se sive plombe umaknejo iz uporabe, ter da se v prihodnje uporabljajo samo bele, ki so manj škodljive tako za pacijente kot tudi za zdravnike. Torej, da bi bele plombe nadomestile sive, in bi bile brezplačne. Bele plombe so tudi bolj funkcionalne, kot so zapisali na spletni strani zobozdravstva Benedek: "Bela plomba se kemično veže na zobne strukture, s tem pa poveže in drži skupaj vse zobne ploskve. Amalgamska plomba zgolj zapolnjuje prostor, kot kovina pa se razteza, s čimer pripomore k odlomu delcev zobne krone in nastanku fraktur v zobni strukturi".

  • C CM

    Menim, da je predlog zelo dober in se z njim seveda strinjam, saj so sive plombe veliko bolj škodljive za zdravje, zaradi vsebovanega živega srebra. Ta seveda povzroča raka in druge bolezni. Bele plombe pa so na drugi strani manj škodljive in estetske.

  • j ju46

    S predlogom se strinjam, saj je že veliko raziskav pokazalo, da so bele plombe bolj zdrave in bolj funkcionalne saj se kemično veže na zobne strukture, s tem pa poveže in drži skupaj vse zobne ploskve, siva plomba pa zgolj zapolnjuje prostor, kot kovina pa se razteza, s čimer pripomore k odlomu delcev zobne krone in nastanku fraktur v zobni strukturi. Mnenja sem tudi, da bi lahko bila menjava sivih plob za bele brezplačna, saj bi s tem pripomobli k izboljšanju kakovosti zobne sklenine.

    www.benedek.si/2013&

  • l lea123

    Definitivno sem za predlog. V zadnjem času smo lahko spremljali veliko razprav o škodljivosti sivih plomb. V tujini jih že nekaj časa ne uporabljajo, sploh pa ne za otroke in nosečnice. Sive plombe vsebujejo težke kovine-živo srebro, ki povzroča bolezni živčnega sistema (od čustvene labilnosti in težav s spominom do depresije, anksioznosti, multiple skleroze… ), avtoimunske bolezni in bolezni imunskega sistema, črevesne bolezni in druge bolezni, kot je kronična utrujenost, ženske bolezni, neplodnost. Še več posledic si lahko pogledate na spodnji spletni strani.

    www.razstrupi&

    Če je zadeva škodljiva zdravju, bi moralo zdravstvo pri tem absolutno ukrepati.

     

  • d db1996

    Menim, da bi bil predlog bolj ustrezen, če bi bil zastavljen v drugi smeri. V kolikor se govori o tem, da bi bile vse nove plombe bele, se s predlogom strinjam. Kakorkoli pa menim, da ni nobene potrebe, da bi iz zdravstvenega zavarovanja plačali menjavo že vstavljenih sivih plomb z belimi.

  • M Marija Novak

    Predlog mi je všeč in menim, da so bele plombe manj škodljive in tudi manj so vidne. Moje mnenje je, da bi bele plombe morale biti brezplačne za vse ob dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju.

  • A Anči

    Sem za, da se sive plombe "nadomestijo" z belimi, saj mi je sam zobozdravnik povedal, da naj bi sive plombe škodile zdravju. ZZZS zobozdravnikom koncesionarjem prispeva 30 € za zalivko na treh ploskvah, torej bi lahko bila bela plomba plačana iz sredstev ZZZS.

  • g ga

    S predlogom se strinjam, kot večina predhodnih uporabnikov prav zaradi škodljivosti samih sivih plomb. Zdravstvo nas bi moralo v prvi vrsti zdraviti in poskrbeti, da nas zdravi s stvarmi, ki so najmanj škodljive.

  • j jgombac

    Bele plombe: manj škodljive, -dražje, -težji nanos, močnejše, estetske

    Tukaj gre le za preudarek med plusi ter minusi, vendar pa sem mnenja, da bi morale biti bele plombe brezplačne vsaj do petic in ne le za sprednje zobe in brezplačne za vse ob dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju.

    Glede predloga pa ne bi menjal starih sivih, saj bi velik naval preveč zasedel abulante, vendar pa bi ob novih nanostih upošteval ta predlog. Vredno branja: www.24ur.com/novice/slovenija/zobar.html

  • A AKM

    Strinjam se z predlogom, ker je kot je bilo že omenjeno na podlagi raaziskav in študij dokazano, da sive plombe vsebujejo visoke vrednosti zdravju škodljivih snovi. Dandanes, bi lahko zdravstvo krilo brezplačne bele plombe ali pa vsaj stopili v to smer, da malo zmajšajo cene za vstavitev belih plomb, ker morda si jih vsakdo ne more privoščiti. Bele plombe so dokazano tudi bolj kvalitetne in tudi ne tako opazne.

  • N Nina K

    Se popolnoma strinjam s predlogom. Saj nam že sam zobozdravnik vedno reče, da so bele plombe boljše, da sive škodujejo, itd. Morda ne zamenjava plomb, ampak, da bi nam dali bele plombe brez doplačila, ko je to potrebno. Zavarovanje, ki ga vsi plačujemo, bi moralo vključevati tudi bele plombe oziroma bi sive plombe ukinili.

  • T Tilkoman

    Glede na to, da lahko bele zalivke (plombe) stanejo med 20-75 evri in, da številne razisklave kažejo, da naj bi bile sive oziroma (amalgamske) zalivke dejansko škodljive za telo, se strinjam s tem predlgom. Amalganske zalivke so sestavljene iz 50% tekočega živega srebra in iz 50% finega prahu, ki ga lahko oblikujemo. Norveška in Švedska, sta amalgamske zalivke že umaknile, saj se strinjata s teorijami različnih znasvenikov, da po določenem času iz dela zalivke, ki vsebuje žive srebro pričnejo uhajati hlapi. Le to naj bi povzročalo raka, multiplo sklerozo in številne druge. Vendar pa to dejansko ni dokazano. Seveda pride pri oblikovanju amalgamske zalivke tudi do velike količine prahu, ki jo ponavadi pogltnemo, kar zopet škoduje organizmu. Tako, sem mnenja, da naj se le te zamenjajo z belimi, saj le te manj škodujejo našemu telesu. (vir : vizita.si/clanek/zdravozivljenje/ali&;

  • m mz1233

    Menim, da je predlog zelo dober, saj obstaja vrsto raziskav, ki dokazujejo, da sive plombe škodujejo zdravju. Sive plombe vsebujejo živo srebro, ki ima različne posledice na primer hude motnje možganskega metabolizma, podobne bolezni Parkinsove bolezni, slaba mišična koordinacija, poškodbe živčnih celic, nepravilno delovanje srca,...Glede na to, da smo zdravstveno zavarovani in za to plačujem, menim, da bi se morala uvesti brezplačna bela plomba.

     

     

  • J Janez Lovrencij

    Se strinjam s predlagateljem, vendar kot že rečeno iz strani Jan 31 in znalček.

     

    Prvo menim, da gre za domeno stomatologov in ekspretov na področju plomb, katera opcija naj bi bila bolj primerna in ne v domeni "nas" laikov.

     

    Drugo pa se strinjam da menjava bi bila zaradi prevelike nevarnosti in zdravstvene škodljivosti le na voljo in za plačilo tem, ki imajo zdravstveni razlog za menjavo plombe oziroma če bi se po posvetu zobozdravnika izkazalo, da je le to potrebno (estetsko ali zdravstveno).

     

    Menima pa da "na novo" vstavljanje plomb bi moralo potekati predvsem v prioriteti kompozitnih plomb(belih), ki naj bi po mnogih raziskavah bile tako boljše kakovosti, večje obstojnosti, primernosti in konec koncev tudi estetsko lepše. Le te pa bi lahko krilo zavarovanje, četudi dopolnilno - prek zavarovalnic.

     

  • š špela123

    Po mojem mnenju je bolje tako, da bi bile vse nove plombe, ki jih dajejo bele. S kritjem zdravstvenega zavarovanja. Sive plombe, ki jih že imaš pa naj ostanejo notri, saj ob menjavi (torej ob jemanju ven), spet spuščajo strupene snovi. Medtem ko so že notri v zobu ne škodujejo zdravju.

  • P Peter Battelino

    Moja želja, pričakovanje, ZAHTEVA je, da postane ČIŠČENJE zob vsaj 1x na 2 leti, brezplačna preventivna zobozdravstvena storitev. Poleg skrbi za zobovje v smislu osebne higiene bi potrebe po zobozdravstvenih storitvah na nivoju zobozdravnikov to vsaj prepolovilo.

    Tak predlog je bil v preteklih letih že nekajkrat podan – ne le z moje strani, a prezrt in nepodprt. Žal.

    • B Burek Man

      v čem je razlika, a ti sam plačaš 1x na dve leti čiščenje, ali pa da država vzame toliko denarja vsem, in jim to ponudi "brezplačno"?

  • z znalček

    Glasovati o takih strogo strokovnih temah je po moje narobe. Naslednjič bomo pa glasovali kakšno metodo srčne operacije uporabljati?

  • I Izbrisan uporabnik 2127

    Danes je amalgam dežurni krivec za vse mogoče bolezni, jutri bo to mogoče katera od sestavin iz belih plomb. Saj ne vemo, kaj vse je not.

    Jan31 in Burek Man imata prav.

  • t toxico

    Meni zdaj vedno , da bele brez kakeršnega koli doplačevenja lahko pa doplačaš za belo ki je boljše kvalitete

  • j jan31

    Menjava plomb je ekstremno nevaren proces za telo in za osebje. Tega se ljudje ne zavedajo. Povprečna življenjska doba zobozdravnika ali asistenta je komaj čez 50 let in povprečno infarkt dobi osebje pri 42 letu in to se vse pripisuje hlapom živega srebra. Res da so sive plombe škodljive vendar morajo biti za menjavo izpolnjeni zahtevni tehnični pogoji katerih pa vsaka ambulanta niti v sanjah nima.

  • b bruh

    Se strinjam z Burek Manon v primeru, ko siva plomba odstopi sama. Vendar pa je dejstvo tudi to, da nosečnicam svetujejo, naj odstranijo sive plombe in jih zamenjajo z belimi. V tem primeru se tudi strinjam, da je plačano iz zavarovanja.

  • B Burek Man

    Precej hujši vpliv na zdravje ima brezvezno jemanje plomb ven (saj pri odstranitvi spet pride v telo nekaj amalgama), pa še spet nove not, spet po nepotrebnem.

     

    Uvesti bele plombe kot privzeto možnost pri državnih zobozdravnikih se mi zdi ok. Za brezveze menjat, pa še na račun vseh, sem pa proti.