Zakon o soupravljanju delavcev in obvezni delitvi dobička
Vladi predlagam, da oblikuje
zakon, s katerim bo družba država, ki je po 3. členu Ustave RS v enaki in neprenosljivi lasti vseh državljanov, za upravljanje svoje tihe naložbe v vsakem podjetju, na osnovi katere pobira lastniško dividendo v obliki davka na dobiček, pooblastila delavce vsakega konkretnega podjetja.
Delež države upravljajo delavci po demokratičnem načelu en delavec - en glas, ne glede na to, kakšno pogodbo o zaposlitvi imajo, kakšno delo opravljajo in kakšno konkretno plačo prejemajo, za to pa dobivajo mesečno nagrado v višini 20% izračunanega davka na dobiček v konkretnem podjetju, vsi v enakih zneskih.
Če in dokler posluje podjetje z izgubo, te nagrade ni.
Skupna letna nagrada za soupravljanje na delavca ne sme presegati povprećne neto plače v državi, nagrada pa ni obdavčena, niti se od nje ne odvajajo prispevki, knjiži se pa v breme davka na dobiček kot davčna olajšava.
Delež države, s katerim upravljajo delavci, predstavlja v organih upravljanja vsake kapitalske družbe enak odstotek, kot znaša v državi odstotek davka na dobiček,
Obrazložitev : ta stalna naložba dela davka na dobiček bo predstavljala za državo najboljšo naložbo v motivacijo zaposlenih delavcev in lastnikov podjetij, saj bodo dobili oboji skupni motiv za čim boljše gospodarjenje vsakega podjetja, tudi tistega, ki je v večinski lasti države.
Spoštovani predlagatelj Stane!
Da seveda je to ta pravo. Z vašim predlogom se gre v celoti strinjati, saj taka rešitev ne le da bi bila pravična v ekonomskem smislu, gre tudi za občutek neke osebne vrednosti pri državljanih. Na tak način se lahko začne tudi tako imenovana domovinska vzgoja, ko državljan ne bo pri vsaki kupljeni žemljici plačeval le davka, ampak bo od t.i. domovine tudi nekaj dobil.
Sindikati v odnosu do vašega predloga? Zanesljivo se bodo strinjali, vendar pa nad njimi visi ogromno breme vladnih semaforjev in ostalih problemov v zvezi z vsestransko krizo, tako da so verjetno bolj s tistim preokupirani. Saj vidite, da so nazadnje za vse probleme krivi sindikati, pa čeprav delujejo le v okviru izprijene proti delavske zakonodaje, katero vemo kdo sprejema. Dobro sedaj bo verjetno ministrica za gospodarstvo ga. Darja Radič, katera meni se zdi te stvari kar dobro razume.
Poglavitno se mi torej seveda zdi, da bi nekdo kaj več naredil v tej vladi za tiste, katere g. Franko Juri imenuje "najšibkejši člen", ne tako kot se dogaja po licenci oddaje z enakim imenom, katero je vodila ga. Violeta Tomič na TV: " STE NAJŠIBKEJŠI ČLEN, ADIJO!" Na borzo seveda.
Škoda, da predlog ni bil sprejet. Po moji presoji bi delavci morali biti udeleženi pri delitvi dobička. S tem bi povečali motiviranost in pripadnost podjetnju delavcev.
se popolnoma strinjam, zelo obžalujem, da zakon o udeležbi delavcev na dobičku ni prejel dovolj podpore v parlamentu
Če bi bil zakon pripravljen v obliki, ki jo predlagam, bi bil gotovo sprejet pod pritiskom sindikatov in delodajalcev, če bi že politiki imeli pomisleke, ker bi celoten znesek nagrad šel iz prilivov iz davka na dobiček, torej na račun proračunskih prihodkov, tako so ga pa delodajalci čisto utemeljeno blokirali.
Pa tudi, če bi bil sprejet, bi padel na ustavnem sodišču, saj za tako poseganje v privatno lastnino ni nikakršne ustavne podlage.
Pa tudi sicer mislim, da je bila obvezna delitev bolj politični manever za pridobivanje glasov za referendum o AS, kot resna namera politikov.
Obvezno delitev dobička si lahko privošči država samo na svoj račun, ne pa na račun lastnikov podjetij, kajti podjetja niso več državna.
In prava ustavna formula je samo ta, ki jo predlagam.
Bomo videli, kako bo z glasovanjem na tem portalu, na potezi so sindikati in delodajalci, če to želijo.