Spodbuda zdravemu načinu življenja
Prebivalstvo se stara, kronične bolezni so v porastu, debelost narašča in ostali kazalci kažejo da ne živimo zdravo. Vse skupaj pač ni vzdržno na dolgi rok.
Predlog da vsem, ki imajo zdrav način življenja, ne uživajo alkohola, ne kadijo, niso predebeli dodamo 3 dni dodatnega plačanega dopusta.
Vse to se lahko dokaže z rednimi zdravniškimi pregledi za zaposlitev in izračunom indexa telesne mase.
Zdravo prebivalstvo ne bo na bolniški, njihova dodana vrednost v gospodarstvu bo višja, prav tako pa bo imelo pozitiven vpliv na izdatke zdravstvene blagajne.
Pozitiven učinek na zdravstveno blagajno je zelo vprašljiv, še posebej če ga povežemo z negativnim učinkom na pokojninsko blagajno.
Kdo državo več stane? Nezdrav človek ki umre od infarkta pri 65. letih ali zdrav človek, ki mu pri 85. letih odkrijejo raka?
To je res, država ima interes, da ljudje ne uživajo pokojnine dolgo in sistem je tako naravnan, da starejši od 80 let več ne dobijo takega zdravstvenega varstva kot bi ga dobili, če bi bili mlajši. Zdaj pa so primeri, ko dobivajo pokojnino že 56 let in več.
Meni je logično, da se v zdravje 88-letnika ne vlaga toliko kot v zdravje najstnika.
Konec koncev imamo za zdravstvo na voljo omejena sredstva, in kolikor koli bom že nezadovoljen, če bom prišel v takšno situacijo mi je vseeno jasno, da lahko recimo z denarjem, s katerim bi mi dodali leto dni precej nekakovostnega življenja (recimo s kupom kemoterapij in obsevanj) za celo leto zaposlimo recimo dodatnega kakovostnega otroškega srčnega kirurga, ki lahko več desetim osebam podaljša in/ali izboljša življenje za nekaj desetletij.
Tudi če sredstva niso omejena, je zdravljenje kakega počasnega raka (tam, kjer ti recimo odmerijo še deset let življenja) pri 86 letniku nesmiselno, sploh, ker bi pri njem kemoterapija in obsevanja povzročili odpoved drugih organov, ki danes še dovolj dobro delujejo.
V ZDA resno razmišljajo o opustitvi presejalnih programov za raka prostate pri starejših ravno iz tega razloga - večina rakov prostate je tako počasnih, da bi tudi brez zdravljenja večina umrla iz drugih razlogov - ob ugotovljenem raku pa se takoj začne zdravljenje z vsemi negativnimi stranskimi učinki...
meni je logično, da se vlaga v zdravje bolnega človeka ...
Zdrav način življenja je treba spodbuditi na drugačen način. Dodaten dopust bi le redke spodbudil k temu.
Z zdravniškimi pregledi bi se dokazalo le trenutno zdravstveno stanje, ne pa načina življenja. So ljudje, ki kadijo, vsak dan pijejo alkohol in jedo zelo kalorično hrano pa so popolnoma zdravi. Nekateri pa se celo življenje prehranjujejo 'zdravo', ukvarjajo s športom in niso tako zdravi. Vse je odvisno od posameznika. (In še nekaj: indeks telesne mase ne pokaže koliko je človek pretežak, temveč le razmerje med težo in velikostjo. Močan, vitek moški ima lahko višji indeks kot predebel šibek moški)
Na desni strani imaš opcijo oddaj Nov predlog in napiši kaj pametnega. Z veseljem te podprem. Lahko pa negiraš vse kar je drugače kot razmišljaš...mimo grede nebi bili prva država na svetu ki je uvedla takšen predlog če ti to kaj pove.
Res? V kateri državi je delodajalec obvezan dati zaposlenemu dodaten dopust, če zdravo živi, in ima nizek ITM?