Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Odvzem poslanskega mandata

3362 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Predlagam, da če nekdo v parlamentu izstopi iz neke poslanske skupine, se mu poslanski mandat odvzame, saj nihče ni volil nepovezane poslance, ampak točno določeno poslansko skupino. Če nekdo izstopi, ga nadomesti nekdo drug iz tiste poslanske skupine.

23 glasov

10 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR K kolibri1973 4 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


2. 10. 2017

Odziv Ministrstva za javno upravo

V zvezi s posredovanim predlogom pojasnjujemo, da je ministrstvo del izvršilne veje oblasti, ki je ločena od zakonodajne veje in zato nima pristojnosti, da bi kakorkoli posegala v pravice in obveznosti poslancev oziroma da bi se opredeljevala glede morebitnega odvzema poslanskega mandata.

Pravice in obveznosti poslancev so urejene z Zakonom o poslancih (Uradni list RS, št. 112/05 -upb2, 20/06, 109/08, 39/11, 48/12), ki v 9. členu ureja primere, ko poslancu preneha mandat.

Priloge:

Komentarji




  • o opazovalka

    PRIČAKOVAN ODGOVOR! Zakaj pa ne spremenite zakonodaje? Bo treba v tujino povprašat za mnenje o tako "izvoljenih" poslancih?

  • a andreo

    Jaz pa predlagam, da se poslanski mandat vzame tistim, ki tam nič ne delajo in jih stranka pokliče v Ljubljano samo takrat, ko je treba pritisnit na gumb za glasovanje, seveda da glasuje po navodilu stranke!

  • D DavidS

    V našem volilnem sistemu imate možnost oddati glas tako listi kot posamezniku. "Janez Poslanec" je bil izvoljen na podlagi kombinacije obeh - glasov stranki in glasov njemu osebno.

     

    Prav tako je Janez Poslanec pripomogel k številu glasov, ki jih je dobila lista, na kateri je kandidiral.

     

    Za konec pa - vsak poslanec bi moral v prvi vrsti glasovati po svoji vesti in presoji, šele nato bi naj prišla na vrsto strankarska navodila. S tega vidika je vseeno, če nastopa kot nepovezan poslanec ali kot član poslanske skupine.

     

    V praksi pa je seveda pri nas drugače - ampak potem lahko poslance kar ukinemo. V parlament pošljemo samo po enega predstavnika vsake liste, ki ima toliko glasov kot bi sicer bilo poslancev - nima smisla da tam sedi (in dobiva plačo) 90 ljudi, če se mora vse narediti po direktivi stranke.

    • o opazovalka

      Ja, lepo ste napisali. Zanima me pa, ZAKAJ je potrebno določeno število glasov, da lahko stranka sploh pride v parlament in potem na podlagi tega dobi število sedežev? Zakaj volimo na volitvah po strankah in potem se izvoljeni selijo iz ene skupine v drugo ali so preprosto nepovezani? Volili smo jih na podlagi programov, ki so jih predstavljali (pustimo ob strani, da je eno kar so predstavljali in drugo kar so potem realizirali).

    • D DavidS

      Meni osebno volilni sistem itak ni všeč, in sem velik zagovornik večinskega sistema.

       

      Tudi pravega smisla volilnega praga v obstoječem sistemu ne vidim. Če stranka osvoji dovolj glasov za 1 poslanski sedež, naj pač ima enega poslanca.