Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Postavitev spomenika slavnemu arhitektu Jožetu Plečniku

4230 OGLEDOV 13 KOMENTARJEV

V Sloveniji, posebno v Ljubljani, bi težko našli koga, ki ne bi vedel, kdo je arhitekt Jože Plečnik. Zaradi njegovih veličastnih stvaritev, seveda, od Tromostovja, Narodne in univerzitetne knjižnice pa vse do cerkve sv. Mihaela na Barju.

Da bi ga še nekoliko bolj približali turistom in meščanom, predlagam, da se ob 145. obletnici njegovega rojstva in 60. obletnici smrti, v Ljubljani postavi kip tega znamenitega ljubljanskega arhitekta.

11 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F Ferenc 156 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


14. 8. 2017

Odziv Ministrstva za kulturo

Obe za nov spomenik predlagani obletnici sta že minili. Arhitekt je bil rojen 23. januarja 1872, umrl pa je 7. januarja 1957. Ministrstvo za kulturo se je ob obletnicah poklonilo spominu arhitekta s položitvijo venca na njegov grob. Strokovne organizacije pa so pripravile vrsto razstav v Sloveniji in tujini. Založbe so izdale več knjig o Plečniku in njegovem delu.

Arhitekt Jože Plečnik je v Ljubljani ustvaril več kot 120 arhitektur, spomenikov, ureditev v javnem prostoru, vključno z okoli 40 nagrobniki na ljubljanskih pokopališčih. Njegovo lastno delo je njegov najboljši spomin.

Umetnik Plečnik ima v rojstnem mestu že blizu deset javnih spomenikov, portretov in drugih spominskih znamenj na javno dostopnih ali delno dostopnih lokacijah. Najpomembnejši spominski objekt je njegova v muzej prenovljena hiša v Trnovem. V hiši hranijo tudi arhitektov kiparski portret Vladimire Bratož. Po pričevanjih je bil to njegov najljubši portret.

Slavko Pengov je Plečnika upodobil na okrasu južnega pročelja nekdanje mizarske delavnice na Žalah, ki jo je projektiral arhitekt sam. Plečnikova portretna glava je še na Koroščevem križu v Frančiškanski cerkvi v Ljubljani. Arhitekt je zasnoval ta križ. Njegov učenec Edvard Ravnikar je s spominskim stebrom označil lokacijo Plečnikove rojstne hiše v Gradišču. Plečnik pa je sam oblikoval nagrobnik tudi za lastni grob na Žalah. Po Plečniku so v Ljubljani poimenovani trg, gimnazija, gostinski lokal in posebna nagrada za arhitekte.

Druga figuralna poprsja, portretne glave in reliefne podobe so postavljene večinoma v ožjem jedru mesta. Arhitektu so se kmalu po smrti oddolžili s kamnito portretno glavo, postavljeno v preddverju Križank. Izklesana je po modelu Vladimire Bratuž. Odlitek tega portreta je postavljen še na Praškem gradu.

Pred Rektoratom univerze na Kongresnem trgu v Ljubljani zre v nas bronasta spominska herma, delo Petra Černeta. V vhodno vežo Gimnazije Jožeta Plečnika so postavili Begićev portret. Ostali portreti so še na vhodnem pročelju Trnovske cerkve, v vhodni veži Fakultete za arhitekturo, v preurejeni kleti Narodne in univerzitetne knjižnice in v rekonstruirani Plečnikovi Lectariji v Slovenskem etnografskem muzeju. Zadnji, nekoliko samosvoje oblikovan portret je bil postavljen ob Eipprovi ulici v preteklem letu. Najbolj radovedni se lahko sprehodijo še do Narodne galerija, ki ima v stalni zbirki Savinškov model za Plečnikov spomenik.

Podvajanje in podeseterjenje spomenikov isti osebi v Ljubljani ne bi bilo smiselno in bi celo odvračalo pozornost obiskovalcev od Plečnikovih lastnih del. Zato ideje poslane Vladi RS za še en spomenik v Ljubljani ne podpiramo.

Spodbujamo pa prenovo posameznih poškodovanih Plečnikovih del, npr.: nadomestitev ukradenega Šlajmerjevega bronastega portreta na spomeniku ob Zaloški ali za pritrditev odlitka odlomljenega angelčka na njegov spomenik v spomin demonstracijam v parku Zvezda v jedru mesta.

Priloge:

Komentarji