Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Uvedba sistema subvencionirane prehrane za upokojence,

4578 OGLEDOV 15 KOMENTARJEV

Povprečna slovenska pokojnina pri nas zadostuje komaj za preživetje.

Večina slovenskih upokojencev ne živi na veliki nogi in v prihodnje bo še slabše. Če menite, da ne boste med tremi odstotki srečnežev, ki bodo na najdaljšem dopustu v življenju prejemali več kot 1.500 evrov pokojnine, potem boste zelo verjetno preštevali vsak evro, da boste sploh preživeli skozi mesec. Statistika Zpiza ne pozna milosti.

Povprečna starostna slovenska pokojnina namreč znaša 612,54 evra, prejema jo 16 odstotkov upokojencev, še večji pa je delež tistih, ki se skozi mesec prebijejo z manj kot 600 evri. Takšnih je skoraj polovica od skupaj 613.875 prejemnikov pokojnin, vsega 12 odstotkov upokojencev pa na mesec prejme znesek v višini povprečne neto slovenske plače - tisoč evrov ali več.

Življenje s slovensko pokojnino je tako prava umetnost, z njo se pri nas ne da dobro živeti, včasih niti preživeti.

Predlagam uvedbo sistema subvencionirane prehrane za upokojence, enako kot jo imajo študentje.

15 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR F Ferenc 156 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


26. 2. 2018

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Na ministrstvu se zavedamo posebnega položaja posameznih skupin prebivalstva, med katerimi starejši nedvomno zahtevajo posebno pozornost. Večina starejših ima svoj vir dohodka, saj so prejemniki različnih vrst pokojnin, kot npr. starostne, vdovske, družinske, invalidske, ali pa tudi socialnih transferjev.

Socialno ogroženi starejši, ki nimajo pokojnine, oz. katerih pokojnine ali drugi prejemki ne zadoščajo za zadovoljevanje minimalnih življenjskih potreb, imajo zato iz sistema socialnega varstva pravico do več ugodnosti, od katerih omenjamo najpomembnejše: pravica do denarne socialne pomoči in izredne denarne socialne pomoči, pravico do subvencije najemnine in kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev. Prejemniki denarne socialne pomoči lahko tudi uveljavljajo pravico do oprostitve plačila RTV naročnine.

Nekateri starejši so upravičeni tudi do varstvenega dodatka, ki za razliko od denarne socialne pomoči, ki zagotavlja preživetje v krajšem časovnem obdobju, zagotavlja sredstva za kritje življenjskih stroškov, ki nastanejo v daljšem časovnem obdobju (npr. stroški z vzdrževanjem stanovanja, nadomeščanjem trajnih potrošnih dobrin). Varstveni dodatek je namenjen osebam, ki si materialne varnosti ne morejo zagotoviti zaradi okoliščin, na katere sami ne morejo vplivati. Meja, ki je posameznik z dohodki za upravičenost do varstvenega dodatka ne sme preseči, trenutno znaša 484,97 EUR mesečno.

Poleg vsega naštetega lahko starejši ljudje, ki se znajdejo v stiski, zaprosijo pri Rdečem križu Slovenije ali Slovenski Karitas za pomoč v hrani (osnovna živila kot so testenine, moka, riž, mleko in podobno). Projekt pomoči v hrani se v sodelovanju z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, financira iz sredstev Evropskega socialnega sklada.

Osebe. ki niso samostojne pri opravljanju dnevnih opravil in potrebujejo pri tem trajno pomoč ter so prejemniki denarne socialne pomoči, ali ene od pokojnin oziroma varstvenega dodatka, so lahko upravičene tudi do dodatka za tujo nego in pomoč.

Zaradi navedenega se položaj starejših razlikuje od položaja študentov, kot ga navajate, saj slednji praviloma nimajo lastnega vira dohodka, ali pa je ta zelo skromen.

Ministrstvo zaradi tega ne načrtuje uvedbe sistema subvencionirane prehrane za starejše.

Priloge:

Komentarji