Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prepove naj se prepovedovanje slovenščine

3520 OGLEDOV 5 KOMENTARJEV

Delal sem že v treh italiajnskih podružnicah na obali, kjer se kar množijo, in v vseh treh sem doživel da je bila uporaba slovenskega jezika prepovedana v določenih oddelkih. Tudi za medsebojno komnikacijo z sodelavci. V kolikor se komunicira z italijanskimi strankami, človek še razume, ko pa ti en italijan prepove uporabo slovenskega jezika samo zato, ker on ne bo razumel, kaj se pogovarjamo med sabo, je pa to že preveč.

Da nam bojo tujci na lastni zemlji prepovedovali uporabo slovenskega jezika?

Odgovor inšpekcije je, da je zakonodaja nejasna oz. premalo specifična.

Torej - naj se dodela zakonodajo in prepove prepovedovanje slovenščine!!!!

29 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A Adamantinum 11 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


22. 1. 2018

Odziv Ministrstva za kulturo

Ne poznamo konkretnih okoliščin, ki jih je presojal inšpektorat, vendar velja, da je uradni jezik v Sloveniji slovenščina. Na območjih občin, v katerih živita italijanska ali madžarska narodna skupnost, je uradni jezik tudi italijanščina ali madžarščina, kar izhaja iz 11. člena Ustave Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 33/91-I, 42/97 – UZS68, 66/00 – UZ80, 24/03 – UZ3a, 47, 68, 69/04 – UZ14, 69/04 – UZ43, 69/04 – UZ50, 68/06 – UZ121,140,143, 47/13 – UZ148, 47/13 – UZ90,97,99 in 75/16 – UZ70a). O uradnem jeziku Republike Slovenije govorita tudi 1. in 3. člen Zakona o javni rabi slovenščine (Uradni list RS, št. 86/04 in 8/10, v nadaljevanju: ZJRS), ki pravita:

1. člen (uvodna določba) (1) Slovenski jezik (v nadaljnjem besedilu: slovenščina) je uradni jezik Republike Slovenije. V njem poteka govorno in pisno sporazumevanje na vseh področjih javnega življenja v Republiki Sloveniji, razen kadar je v skladu z Ustavo Republike Slovenije poleg slovenščine uradni jezik tudi italijanščina in madžarščina in kadar določbe mednarodnih pogodb, ki zavezujejo Republiko Slovenijo, posebej dopuščajo tudi rabo drugih jezikov. (2) S slovenščino, ki je eden od uradnih jezikov Evropske unije, se Republika Slovenija predstavlja v mednarodnih stikih.

3. člen (jezik narodnih skupnosti) Na območjih občin v katerih živita italijanska ali madžarska narodna skupnost, se javna raba italijanščine ali madžarščine kot uradnih jezikov zagotavlja na način, kot ta zakon ureja javno rabo slovenščine in v skladu z določbami posameznih področnih zakonov.

V zvezi z dajanjem navodil pa govori drugi odstavek 16. člena ZJRS, ki se glasi: (2) V slovenščini mora potekati tudi notranje poslovanje teh oseb, ki se nanaša na urejanje pravic in dolžnosti iz delovnega razmerja, na dajanje navodil in obveščanje delavcev ali delavk ter na varstvo pri delu. Če gre za delovno razmerje s tujcem, ki opravlja sezonska dela, je pri tem dopustna souporaba tujega jezika.

Zaradi tega menimo, da zakonodaja nikakor ne daje podlage za to, da bi bila slovenščina prepovedana.

Kršitve v zvezi z dajanjem navodil se lahko prijavi na Inšpektorat za delo Republike Slovenije, ki izvaja nadzor nad izvajanjem drugega odstavka 16. člena ZJRS.

Komentarji