Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Predlog spremembe zakonodaje - PREPOVED GOSTOVANJA CIRKUSOV Z ŽIVALMI

4475 OGLEDOV 6 KOMENTARJEV

Za nas ni razlik med levom, tigrom, opico, slonom, konjem, psom, račko ali gosko! Nobena žival ne sodi v cirksu, zato so vsakršni izgovori brezpredmetni.

Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali!

Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja zivali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od zivljenja živali! Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali! Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja živali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od življenja živali! Prosimo vas, da razmislite, ali je tak cirkus res tisto kar vaše mesto oziroma kraj potrebuje? Ali vam res ni mar za živali, ki živijo v neprimernih pogojih, ali pa pogojih, ki so sprejemljivi, kar seveda ne pomeni, da so dobri ali pravi, da so stalno na poti, da nastopajo v areni s slabim zrakom, da so zaradi žarometov in hrupa pod stalnim stresom in še bi lahko kaj napisali.

Bolivija je prva država na svetu, ki je prepovedala vse živali v cirkusih

Prva država na svetu, ki je leta 2009 prepovedala cirkuse – tako z divjimi kot z udomačenimi živalmi – je bila Bolivija. Za ukrep so se odločili potem, ko so skrivni posnetki organizacije Animal Defenders International (ADI) razkrili hudo zlorabo živali v tamkajšnjih cirkusih. Prva evropska država, ki je leta 2012 sprejela ta ukrep, pa je bila Grčija. Zanimivo je, da je na seznamu teh držav tudi Bosna in Hercegovina, ki ima sama sicer velike težave s potepuškimi psmi. Ukrep prepovedi vseh živali v cirkusu ima tudi Ciper. Tretja evropska država, ki je v cirkusih prepovedala divje živali, je bila Nizozemska, Slovenija pa četrta.

V spodnji razpredelnici si lahko pogledate, kako je s prepovedmi v ostalih evropskih državah. Podatki so pridobljeni s strani organizacije ADI:

Avstrija prepoved divjih živali Belgija prepoved večine divjih živali (z izjemo papig in kamel, ki jih klasificirajo kot udomačene) BiH prepoved vseh živali Bolgarija prepoved le določenih divjih živali Hrvaška prepoved divjih živali Češka prepoved le določenih vrst živali Ciper prepoved vseh živali Danska prepoved le določenih vrst živali Estonija prepoved divjih živali Finska prepoved le določenih vrst živali Grčija prepoved vseh živali Madžarska prepoved ujetih divjih živali, prepoved dresiranja slonov in primatov za sodelovanje v cirkuških predstavah, ter nakup in dresiranje živali na seznamu konvencije CITES Irska prepoved živali le v mestih Drogheda, Fingal, Galway City, Kildare, Monaghan, Moyle, South Dublin in Waterford Malta prepoved vseh živali, prepoved razkazovanja živali, njihovih nastopov in dresiranja za cirkuške predstave Nizozemska prepoved nastopanja in transporta živali za cirkus, z izjemo nekaterih, večinoma udomačenih živali Norveška prepoved predstav z divjimi in eksotičnimi živalmi v občini Tromsø Poljska prepoved divjih živali Portugalska prepoved velikih opic in vzreje živali, navedenih na seznamu konvencije CITES Slovenija prepoved divjih živali Španija prepoved divjih živali v določenih mestih, tudi Barceloni Švedska prepoved določenih vrst živali Velika Britanija prepoved živali velja v več kot 200 mestih (več kot dve tretjini vseh živali, ostalo pa divjih živali)

Že res, da je Slovenija leta 2013 storila velik korak, a Bolivija in tiste države, ki so prepovedale vse živali, so naredile še večjega. Dejstvo je, da so živali v cirkusu z enim samim namenom – da zabavajo ljudi. Pa tega ne delajo po svoji volji. In če jih zakoni ne bodo prepovedali, bodo cirkusi očitno živeli vse, dokler bodo ljudje kazali interes zanje in jih podpirali z nakupom vstopnic. Ob vsem tem ne moremo mimo vprašanja: ali ni to, da ljudje zapiramo živali v kletke in jih priklenjamo na verige, pravzaprav pokazatelj, da smo največje 'živali' prav mi? Nobena druga vrsta namreč ne bi vklenila druge samo z namenom zabavljaštva. Če nas cirkusi tako zelo želijo zabavati, lahko to vsekakor počnejo tudi brez živali.

ZAVOD PIT

Predlog spremembe zakonodaje podpirajo tudi:

- ODMPŽ

- OBALNO ZAVETIŠČE

- DZZŽ SLOVENSKA BISTRICA

- ANIMAL ANGELS

- DZZŽ KRANJ

- ANIMA MATTERS

- DRUŠTVO LAJKA

- DZZŽ MARIBOR

- DZZŽ KOČEVJE

- DZZŽ BELA KRAJINA

22 glasov

4 glasovi

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR Z Zavod Pit 1 predlog
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • ZADNJA SPREMEMBA
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Priloge:



Odgovor


20. 6. 2017

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Kratka analiza veljavne ureditve Cirkuške predstave sodijo med javne prireditve, kar pomeni, da cirkus potrebuje v Sloveniji dovoljenje za javno prireditev v skladu s predpisi o javnih shodih in javnih prireditvah. Dovoljene izda upravna enota (UE) krajevno pristojna za kraj, kjer se bo vršila prireditev. Če gre za prireditve z zbiranjem živali (razstave, ocenjevanja ali tekmovanja živali, prireditve s potujočimi živalmi, kot so cirkusi in potujoči živalski vrtovi) Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) na zahtevo UE poda predhodno soglasje skladno z 39. členom Zakona o veterinarskih merilih skladnosti (Uradni list RS, št. 93/05, 90/12 – ZdZPVHVVR, 23/13 – ZZZiv-C in 40/14 – ZIN-B). Pred izdajo predhodnega soglasja UVHVVR preveri izpolnjevanje predpisov, ki urejajo premike in zdravstveno varstvo živali ter dobrobit živali.

V predhodnem soglasju pristojni območni urad UVHVVR opredeli pogoje, ki jih mora za pridobitev dovoljenja izpolnjevati cirkus. Ti pogoji vključujejo z Uredbo Komisije (ES) št. 1739/2005 predpisane zahteve za premike cirkuških živali med državami članicami EU, ter izpolnjevanje določb Zakona o zaščiti živali (Uradni list RS, št, 38/13, UPB-3).

Cirkus mora biti registriran pri pristojnem organu države članice, v kateri ima cirkus zakonito bivališče ali sedež. Pristojni organ preveri, ali cirkus izpolnjuje zahteve in če so zahteve izpolnjene, cirkus dobi številko registracije. Vse živali v cirkusu morajo biti na predpisan način označene in o njih mora cirkus voditi evidenco. Vsaka žival v cirkusu mora imeti identifikacijski dokument. Za pse, mačke in bele dihurje je to Evropski potni list skladno z Uredbo 998/2003, za kopitarje veljajo pravila iz Uredbe Komisije 5047/2008. Za vse ostale živali pristojni organ izda potne liste v skladu z Uredbo 1739/2005.

V potnih listih morajo biti zapisani vsi ustrezni podatki o zdravju živali, vključno s podrobnostmi o uradnem preskušanju in cepljenjih. Pristojni organ poleg potnih listov za živali ob registraciji izda tudi seznam živali v cirkusu.

Vsak načrtovan premik cirkusa med državami članicami odobri uradni veterinar v odhodni državi članici. Pred tem preveri ali za kraj odhoda veljajo kakšne omejitve premikov živali zaradi bolezni, za katere so živali dovzetne. V desetih delovnih dneh pred odhodom pregleda vse živali v cirkusu: ali so klinično zdrave, ali je seznam živali posodobljen in ali so potni listi posodobljeni. Če so izpolnjeni vsi pogoji, lahko uradni veterinar odobri premik cirkusa v naslednjih desetih delovnih dneh.

Za zagotovitev popolne sledljivosti cirkuških živali je treba zapisati njihove premike znotraj Skupnosti z uporabo sistema »TRACES«. Upravljavec cirkusa najmanj 48 ur pred premikom cirkusa iz ene države članice v drugo sporoči pristojnemu organu države članice odhoda ustrezne podatke za izpolnitev certifikata sistema »TRACES« za trgovanje znotraj Skupnosti. Pristojni organ države članice odhoda, o premiku z uporabo sistema »TRACES«, obvesti pristojni organ namembne države članice in pristojni organ tranzitne države članice.

UVHVVR nadzoruje zdravstveno stanje živali s preverjanjem dokumentacije o predpisanih cepljenjih ali drugih opravljenih testih na prisotnost protiteles proti boleznim. Uradni veterinarji pa lahko preverjajo zdravstveno stanje živali tudi na kraju samem.

Glede na določbe Zakona o zaščiti živali (Uradni list RS, št, 38/13, UPB-3) smejo v Sloveniji cirkusi uporabljati živali, ki niso predstavniki prostoživečih živalskih vrst. Katere vrste živali so prosto živeče vrste živali opredeljuje Zakon o ohranjanju narave, ki določa, da je prostoživeča vrsta ali podvrsta tista, katere osebki lahko živijo v naravi neodvisno od človeka in niso nastali z umetnim izborom ali biotehnološkim poseganjem v dedne zasnove.

Pri preverjanju izpolnjevanja pogojev UVHVVR preveri seznam živali v cirkusu in obvesti nosilca dejavnosti, katere vrste živali se smejo uporabljati za predstave. Ob pregledu izpolnjevanja pogojev preveri tudi namestitev za živali in upoštevanje predpisov s področja zaščite živali (oskrba, svoboda gibanja, prevoz, šolanje …).

Od leta 2015 do danes sta v Sloveniji gostovala 2 cirkusa z živalmi (avstrijski in italijanski).

Analiza predloga Slovenija je z novelo Zakona o zaščiti živali v letu 2013 prepovedala uporabo živali prostoživečih vrst za nastopanje. Prepoved uporabe prostoživečih vrst živali v cirkusih je znanstveno podprta, saj je na voljo obsežna znanstvena in strokovna literatura, ki kaže:

  • da sta tako zdravje kot dobrobit prostoživečih vrst živali v cirkusih suboptimalna,
  • da šolanja in interakcije z živaljo niso dovoljšna obogatitev okolja, ki bi zadostila potrebam živali,
  • ter da so zaradi potovanj živali omejene tako prostorsko kot tudi vedenjsko, saj so možnosti izvajanja naravnih vzorcev vedenj minimalne.

Kot je razumeti, Zavod Pit predlaga, da Slovenija prepove uporabo vseh, tako divjih kot tudi udomačenih vrst živali v cirkusih.

Razlogi za primernost/neprimernost predloga za nadaljnjo obravnavo Ker trenutno veljavna ureditev omogoča neposreden nadzor nad dobrobitjo živali, ki se uporabljajo v cirkuških predstavah in ker poslani predlog ne nudi tehtnega argumenta zakaj bi bila z vidika dobrobiti živali smiselna popolna prepoved uporabe živali (na primer psov ali konjev) v cirkusih, UVHVVR meni:

  • za nadaljnjo obravnavo bi bilo nujno potrebno predlog dopolniti z znanstveno podprtimi argumenti;
  • z vidika dobrobiti živali naj argumenti temeljijo na primerjavi razlike med uporabo udomačenih vrst živali v cirkusih in uporabo udomačenih vrst živali v drugih vrstah zbiranj (razstave, tekmovanja, snemanja, gledališke predstave).

Tudi v slednjih primerih gre namreč za šolanja, izpostavljanje neobičajnim okoliščinam in prevoz.

Popravki predloga

Verzija predloga z dne, 18. 4. 2017 | 15:31:22

Predlog spremembe zakonodaje - PREPOVED GOSTOVANJA CIRKUSOV Z ŽIVALMI

Za nas ni razlik med levom, tigrom, opico, slonom, konjem, psom, račko ali gosko! Nobena žival ne sodi v cirksu, zato so vsakršni izgovori brezpredmetni.

Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali!

Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja zivali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od zivljenja živali! Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali! Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja živali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od življenja živali! Prosimo vas, da razmislite, ali je tak cirkus res tisto kar vaše mesto oziroma kraj potrebuje? Ali vam res ni mar za živali, ki živijo v neprimernih pogojih, ali pa pogojih, ki so sprejemljivi, kar seveda ne pomeni, da so dobri ali pravi, da so stalno na poti, da nastopajo v areni s slabim zrakom, da so zaradi žarometov in hrupa pod stalnim stresom in še bi lahko kaj napisali.

Bolivija je prva država na svetu, ki je prepovedala vse živali v cirkusih

Prva država na svetu, ki je leta 2009 prepovedala cirkuse – tako z divjimi kot z udomačenimi živalmi – je bila Bolivija. Za ukrep so se odločili potem, ko so skrivni posnetki organizacije Animal Defenders International (ADI) razkrili hudo zlorabo živali v tamkajšnjih cirkusih. Prva evropska država, ki je leta 2012 sprejela ta ukrep, pa je bila Grčija. Zanimivo je, da je na seznamu teh držav tudi Bosna in Hercegovina, ki ima sama sicer velike težave s potepuškimi psmi. Ukrep prepovedi vseh živali v cirkusu ima tudi Ciper. Tretja evropska država, ki je v cirkusih prepovedala divje živali, je bila Nizozemska, Slovenija pa četrta.

V spodnji razpredelnici si lahko pogledate, kako je s prepovedmi v ostalih evropskih državah. Podatki so pridobljeni s strani organizacije ADI:

Avstrija prepoved divjih živali Belgija prepoved večine divjih živali (z izjemo papig in kamel, ki jih klasificirajo kot udomačene) BiH prepoved vseh živali Bolgarija prepoved le določenih divjih živali Hrvaška prepoved divjih živali Češka prepoved le določenih vrst živali Ciper prepoved vseh živali Danska prepoved le določenih vrst živali Estonija prepoved divjih živali Finska prepoved le določenih vrst živali Grčija prepoved vseh živali Madžarska prepoved ujetih divjih živali, prepoved dresiranja slonov in primatov za sodelovanje v cirkuških predstavah, ter nakup in dresiranje živali na seznamu konvencije CITES Irska prepoved živali le v mestih Drogheda, Fingal, Galway City, Kildare, Monaghan, Moyle, South Dublin in Waterford Malta prepoved vseh živali, prepoved razkazovanja živali, njihovih nastopov in dresiranja za cirkuške predstave Nizozemska prepoved nastopanja in transporta živali za cirkus, z izjemo nekaterih, večinoma udomačenih živali Norveška prepoved predstav z divjimi in eksotičnimi živalmi v občini Tromsø Poljska prepoved divjih živali Portugalska prepoved velikih opic in vzreje živali, navedenih na seznamu konvencije CITES Slovenija prepoved divjih živali Španija prepoved divjih živali v določenih mestih, tudi Barceloni Švedska prepoved določenih vrst živali Velika Britanija prepoved živali velja v več kot 200 mestih (več kot dve tretjini vseh živali, ostalo pa divjih živali)

Že res, da je Slovenija leta 2013 storila velik korak, a Bolivija in tiste države, ki so prepovedale vse živali, so naredile še večjega. Dejstvo je, da so živali v cirkusu z enim samim namenom – da zabavajo ljudi. Pa tega ne delajo po svoji volji. In če jih zakoni ne bodo prepovedali, bodo cirkusi očitno živeli vse, dokler bodo ljudje kazali interes zanje in jih podpirali z nakupom vstopnic. Ob vsem tem ne moremo mimo vprašanja: ali ni to, da ljudje zapiramo živali v kletke in jih priklenjamo na verige, pravzaprav pokazatelj, da smo največje 'živali' prav mi? Nobena druga vrsta namreč ne bi vklenila druge samo z namenom zabavljaštva. Če nas cirkusi tako zelo želijo zabavati, lahko to vsekakor počnejo tudi brez živali.Bolivija je prva država na svetu, ki je prepovedala vse živali v cirkusih

Prva država na svetu, ki je leta 2009 prepovedala cirkuse – tako z divjimi kot z udomačenimi živalmi – je bila Bolivija. Za ukrep so se odločili potem, ko so skrivni posnetki organizacije Animal Defenders International (ADI) razkrili hudo zlorabo živali v tamkajšnjih cirkusih. Prva evropska država, ki je leta 2012 sprejela ta ukrep, pa je bila Grčija. Zanimivo je, da je na seznamu teh držav tudi Bosna in Hercegovina, ki ima sama sicer velike težave s potepuškimi psmi. Ukrep prepovedi vseh živali v cirkusu ima tudi Ciper. Tretja evropska država, ki je v cirkusih prepovedala divje živali, je bila Nizozemska, Slovenija pa četrta.

V spodnji razpredelnici si lahko pogledate, kako je s prepovedmi v ostalih evropskih državah. Podatki so pridobljeni s strani organizacije ADI:

Avstrija prepoved divjih živali Belgija prepoved večine divjih živali (z izjemo papig in kamel, ki jih klasificirajo kot udomačene) BiH prepoved vseh živali Bolgarija prepoved le določenih divjih živali Hrvaška prepoved divjih živali Češka prepoved le določenih vrst živali Ciper prepoved vseh živali Danska prepoved le določenih vrst živali Estonija prepoved divjih živali Finska prepoved le določenih vrst živali Grčija prepoved vseh živali Madžarska prepoved ujetih divjih živali, prepoved dresiranja slonov in primatov za sodelovanje v cirkuških predstavah, ter nakup in dresiranje živali na seznamu konvencije CITES Irska prepoved živali le v mestih Drogheda, Fingal, Galway City, Kildare, Monaghan, Moyle, South Dublin in Waterford Malta prepoved vseh živali, prepoved razkazovanja živali, njihovih nastopov in dresiranja za cirkuške predstave Nizozemska prepoved nastopanja in transporta živali za cirkus, z izjemo nekaterih, večinoma udomačenih živali Norveška prepoved predstav z divjimi in eksotičnimi živalmi v občini Tromsø Poljska prepoved divjih živali Portugalska prepoved velikih opic in vzreje živali, navedenih na seznamu konvencije CITES Slovenija prepoved divjih živali Španija prepoved divjih živali v določenih mestih, tudi Barceloni Švedska prepoved določenih vrst živali Velika Britanija prepoved živali velja v več kot 200 mestih (več kot dve tretjini vseh živali, ostalo pa divjih živali)

Že res, da je Slovenija leta 2013 storila velik korak, a Bolivija in tiste države, ki so prepovedale vse živali, so naredile še večjega. Dejstvo je, da so živali v cirkusu z enim samim namenom – da zabavajo ljudi. Pa tega ne delajo po svoji volji. In če jih zakoni ne bodo prepovedali, bodo cirkusi očitno živeli vse, dokler bodo ljudje kazali interes zanje in jih podpirali z nakupom vstopnic. Ob vsem tem ne moremo mimo vprašanja: ali ni to, da ljudje zapiramo živali v kletke in jih priklenjamo na verige, pravzaprav pokazatelj, da smo največje 'živali' prav mi? Nobena druga vrsta namreč ne bi vklenila druge samo z namenom zabavljaštva. Če nas cirkusi tako zelo želijo zabavati, lahko to vsekakor počnejo tudi brez živali.

Verzija predloga z dne, 18. 4. 2017 | 15:36:04

Predlog spremembe zakonodaje - PREPOVED GOSTOVANJA CIRKUSOV Z ŽIVALMI

Za nas ni razlik med levom, tigrom, opico, slonom, konjem, psom, račko ali gosko! Nobena žival ne sodi v cirksu, zato so vsakršni izgovori brezpredmetni.

Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali!

Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja zivali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od zivljenja živali! Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali! Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja živali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od življenja živali! Prosimo vas, da razmislite, ali je tak cirkus res tisto kar vaše mesto oziroma kraj potrebuje? Ali vam res ni mar za živali, ki živijo v neprimernih pogojih, ali pa pogojih, ki so sprejemljivi, kar seveda ne pomeni, da so dobri ali pravi, da so stalno na poti, da nastopajo v areni s slabim zrakom, da so zaradi žarometov in hrupa pod stalnim stresom in še bi lahko kaj napisali.

Bolivija je prva država na svetu, ki je prepovedala vse živali v cirkusih

Prva država na svetu, ki je leta 2009 prepovedala cirkuse – tako z divjimi kot z udomačenimi živalmi – je bila Bolivija. Za ukrep so se odločili potem, ko so skrivni posnetki organizacije Animal Defenders International (ADI) razkrili hudo zlorabo živali v tamkajšnjih cirkusih. Prva evropska država, ki je leta 2012 sprejela ta ukrep, pa je bila Grčija. Zanimivo je, da je na seznamu teh držav tudi Bosna in Hercegovina, ki ima sama sicer velike težave s potepuškimi psmi. Ukrep prepovedi vseh živali v cirkusu ima tudi Ciper. Tretja evropska država, ki je v cirkusih prepovedala divje živali, je bila Nizozemska, Slovenija pa četrta.

V spodnji razpredelnici si lahko pogledate, kako je s prepovedmi v ostalih evropskih državah. Podatki so pridobljeni s strani organizacije ADI:

Avstrija prepoved divjih živali Belgija prepoved večine divjih živali (z izjemo papig in kamel, ki jih klasificirajo kot udomačene) BiH prepoved vseh živali Bolgarija prepoved le določenih divjih živali Hrvaška prepoved divjih živali Češka prepoved le določenih vrst živali Ciper prepoved vseh živali Danska prepoved le določenih vrst živali Estonija prepoved divjih živali Finska prepoved le določenih vrst živali Grčija prepoved vseh živali Madžarska prepoved ujetih divjih živali, prepoved dresiranja slonov in primatov za sodelovanje v cirkuških predstavah, ter nakup in dresiranje živali na seznamu konvencije CITES Irska prepoved živali le v mestih Drogheda, Fingal, Galway City, Kildare, Monaghan, Moyle, South Dublin in Waterford Malta prepoved vseh živali, prepoved razkazovanja živali, njihovih nastopov in dresiranja za cirkuške predstave Nizozemska prepoved nastopanja in transporta živali za cirkus, z izjemo nekaterih, večinoma udomačenih živali Norveška prepoved predstav z divjimi in eksotičnimi živalmi v občini Tromsø Poljska prepoved divjih živali Portugalska prepoved velikih opic in vzreje živali, navedenih na seznamu konvencije CITES Slovenija prepoved divjih živali Španija prepoved divjih živali v določenih mestih, tudi Barceloni Švedska prepoved določenih vrst živali Velika Britanija prepoved živali velja v več kot 200 mestih (več kot dve tretjini vseh živali, ostalo pa divjih živali)

Že res, da je Slovenija leta 2013 storila velik korak, a Bolivija in tiste države, ki so prepovedale vse živali, so naredile še večjega. Dejstvo je, da so živali v cirkusu z enim samim namenom – da zabavajo ljudi. Pa tega ne delajo po svoji volji. In če jih zakoni ne bodo prepovedali, bodo cirkusi očitno živeli vse, dokler bodo ljudje kazali interes zanje in jih podpirali z nakupom vstopnic. Ob vsem tem ne moremo mimo vprašanja: ali ni to, da ljudje zapiramo živali v kletke in jih priklenjamo na verige, pravzaprav pokazatelj, da smo največje 'živali' prav mi? Nobena druga vrsta namreč ne bi vklenila druge samo z namenom zabavljaštva. Če nas cirkusi tako zelo želijo zabavati, lahko to vsekakor počnejo tudi brez živali.

Verzija predloga z dne, 18. 4. 2017 | 16:16:29

Predlog spremembe zakonodaje - PREPOVED GOSTOVANJA CIRKUSOV Z ŽIVALMI

Za nas ni razlik med levom, tigrom, opico, slonom, konjem, psom, račko ali gosko! Nobena žival ne sodi v cirksu, zato so vsakršni izgovori brezpredmetni.

Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali!

Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja zivali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od zivljenja živali! Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali! Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja živali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od življenja živali! Prosimo vas, da razmislite, ali je tak cirkus res tisto kar vaše mesto oziroma kraj potrebuje? Ali vam res ni mar za živali, ki živijo v neprimernih pogojih, ali pa pogojih, ki so sprejemljivi, kar seveda ne pomeni, da so dobri ali pravi, da so stalno na poti, da nastopajo v areni s slabim zrakom, da so zaradi žarometov in hrupa pod stalnim stresom in še bi lahko kaj napisali.

Bolivija je prva država na svetu, ki je prepovedala vse živali v cirkusih

Prva država na svetu, ki je leta 2009 prepovedala cirkuse – tako z divjimi kot z udomačenimi živalmi – je bila Bolivija. Za ukrep so se odločili potem, ko so skrivni posnetki organizacije Animal Defenders International (ADI) razkrili hudo zlorabo živali v tamkajšnjih cirkusih. Prva evropska država, ki je leta 2012 sprejela ta ukrep, pa je bila Grčija. Zanimivo je, da je na seznamu teh držav tudi Bosna in Hercegovina, ki ima sama sicer velike težave s potepuškimi psmi. Ukrep prepovedi vseh živali v cirkusu ima tudi Ciper. Tretja evropska država, ki je v cirkusih prepovedala divje živali, je bila Nizozemska, Slovenija pa četrta.

V spodnji razpredelnici si lahko pogledate, kako je s prepovedmi v ostalih evropskih državah. Podatki so pridobljeni s strani organizacije ADI:

Avstrija prepoved divjih živali Belgija prepoved večine divjih živali (z izjemo papig in kamel, ki jih klasificirajo kot udomačene) BiH prepoved vseh živali Bolgarija prepoved le določenih divjih živali Hrvaška prepoved divjih živali Češka prepoved le določenih vrst živali Ciper prepoved vseh živali Danska prepoved le določenih vrst živali Estonija prepoved divjih živali Finska prepoved le določenih vrst živali Grčija prepoved vseh živali Madžarska prepoved ujetih divjih živali, prepoved dresiranja slonov in primatov za sodelovanje v cirkuških predstavah, ter nakup in dresiranje živali na seznamu konvencije CITES Irska prepoved živali le v mestih Drogheda, Fingal, Galway City, Kildare, Monaghan, Moyle, South Dublin in Waterford Malta prepoved vseh živali, prepoved razkazovanja živali, njihovih nastopov in dresiranja za cirkuške predstave Nizozemska prepoved nastopanja in transporta živali za cirkus, z izjemo nekaterih, večinoma udomačenih živali Norveška prepoved predstav z divjimi in eksotičnimi živalmi v občini Tromsø Poljska prepoved divjih živali Portugalska prepoved velikih opic in vzreje živali, navedenih na seznamu konvencije CITES Slovenija prepoved divjih živali Španija prepoved divjih živali v določenih mestih, tudi Barceloni Švedska prepoved določenih vrst živali Velika Britanija prepoved živali velja v več kot 200 mestih (več kot dve tretjini vseh živali, ostalo pa divjih živali)

Že res, da je Slovenija leta 2013 storila velik korak, a Bolivija in tiste države, ki so prepovedale vse živali, so naredile še večjega. Dejstvo je, da so živali v cirkusu z enim samim namenom – da zabavajo ljudi. Pa tega ne delajo po svoji volji. In če jih zakoni ne bodo prepovedali, bodo cirkusi očitno živeli vse, dokler bodo ljudje kazali interes zanje in jih podpirali z nakupom vstopnic. Ob vsem tem ne moremo mimo vprašanja: ali ni to, da ljudje zapiramo živali v kletke in jih priklenjamo na verige, pravzaprav pokazatelj, da smo največje 'živali' prav mi? Nobena druga vrsta namreč ne bi vklenila druge samo z namenom zabavljaštva. Če nas cirkusi tako zelo želijo zabavati, lahko to vsekakor počnejo tudi brez živali.

Predlog spremembe zakonodaje podpirajo:

- ODMPŽ

- OBALNO ZAVETIŠČE

- DZZŽ SLOVENSKA BISTRICA

- ANIMAL ANGELS

- DZZŽ KRANJ

- ANIMA MATTERS

Verzija predloga z dne, 18. 4. 2017 | 21:33:30

Predlog spremembe zakonodaje - PREPOVED GOSTOVANJA CIRKUSOV Z ŽIVALMI

Za nas ni razlik med levom, tigrom, opico, slonom, konjem, psom, račko ali gosko! Nobena žival ne sodi v cirksu, zato so vsakršni izgovori brezpredmetni.

Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali!

Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja zivali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od zivljenja živali! Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali! Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja živali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od življenja živali! Prosimo vas, da razmislite, ali je tak cirkus res tisto kar vaše mesto oziroma kraj potrebuje? Ali vam res ni mar za živali, ki živijo v neprimernih pogojih, ali pa pogojih, ki so sprejemljivi, kar seveda ne pomeni, da so dobri ali pravi, da so stalno na poti, da nastopajo v areni s slabim zrakom, da so zaradi žarometov in hrupa pod stalnim stresom in še bi lahko kaj napisali.

Bolivija je prva država na svetu, ki je prepovedala vse živali v cirkusih

Prva država na svetu, ki je leta 2009 prepovedala cirkuse – tako z divjimi kot z udomačenimi živalmi – je bila Bolivija. Za ukrep so se odločili potem, ko so skrivni posnetki organizacije Animal Defenders International (ADI) razkrili hudo zlorabo živali v tamkajšnjih cirkusih. Prva evropska država, ki je leta 2012 sprejela ta ukrep, pa je bila Grčija. Zanimivo je, da je na seznamu teh držav tudi Bosna in Hercegovina, ki ima sama sicer velike težave s potepuškimi psmi. Ukrep prepovedi vseh živali v cirkusu ima tudi Ciper. Tretja evropska država, ki je v cirkusih prepovedala divje živali, je bila Nizozemska, Slovenija pa četrta.

V spodnji razpredelnici si lahko pogledate, kako je s prepovedmi v ostalih evropskih državah. Podatki so pridobljeni s strani organizacije ADI:

Avstrija prepoved divjih živali Belgija prepoved večine divjih živali (z izjemo papig in kamel, ki jih klasificirajo kot udomačene) BiH prepoved vseh živali Bolgarija prepoved le določenih divjih živali Hrvaška prepoved divjih živali Češka prepoved le določenih vrst živali Ciper prepoved vseh živali Danska prepoved le določenih vrst živali Estonija prepoved divjih živali Finska prepoved le določenih vrst živali Grčija prepoved vseh živali Madžarska prepoved ujetih divjih živali, prepoved dresiranja slonov in primatov za sodelovanje v cirkuških predstavah, ter nakup in dresiranje živali na seznamu konvencije CITES Irska prepoved živali le v mestih Drogheda, Fingal, Galway City, Kildare, Monaghan, Moyle, South Dublin in Waterford Malta prepoved vseh živali, prepoved razkazovanja živali, njihovih nastopov in dresiranja za cirkuške predstave Nizozemska prepoved nastopanja in transporta živali za cirkus, z izjemo nekaterih, večinoma udomačenih živali Norveška prepoved predstav z divjimi in eksotičnimi živalmi v občini Tromsø Poljska prepoved divjih živali Portugalska prepoved velikih opic in vzreje živali, navedenih na seznamu konvencije CITES Slovenija prepoved divjih živali Španija prepoved divjih živali v določenih mestih, tudi Barceloni Švedska prepoved določenih vrst živali Velika Britanija prepoved živali velja v več kot 200 mestih (več kot dve tretjini vseh živali, ostalo pa divjih živali)

Že res, da je Slovenija leta 2013 storila velik korak, a Bolivija in tiste države, ki so prepovedale vse živali, so naredile še večjega. Dejstvo je, da so živali v cirkusu z enim samim namenom – da zabavajo ljudi. Pa tega ne delajo po svoji volji. In če jih zakoni ne bodo prepovedali, bodo cirkusi očitno živeli vse, dokler bodo ljudje kazali interes zanje in jih podpirali z nakupom vstopnic. Ob vsem tem ne moremo mimo vprašanja: ali ni to, da ljudje zapiramo živali v kletke in jih priklenjamo na verige, pravzaprav pokazatelj, da smo največje 'živali' prav mi? Nobena druga vrsta namreč ne bi vklenila druge samo z namenom zabavljaštva. Če nas cirkusi tako zelo želijo zabavati, lahko to vsekakor počnejo tudi brez živali.

Predlog spremembe zakonodaje podpirajo:

- ODMPŽ

- OBALNO ZAVETIŠČE

- DZZŽ SLOVENSKA BISTRICA

- ANIMAL ANGELS

- DZZŽ KRANJ

- ANIMA MATTERS

- DRUŠTVO LAJKA

- DZZŽ MARIBOR

Verzija predloga z dne, 18. 4. 2017 | 21:34:34

Predlog spremembe zakonodaje - PREPOVED GOSTOVANJA CIRKUSOV Z ŽIVALMI

Za nas ni razlik med levom, tigrom, opico, slonom, konjem, psom, račko ali gosko! Nobena žival ne sodi v cirksu, zato so vsakršni izgovori brezpredmetni.

Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali!

Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja zivali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od zivljenja živali! Vsi dobro vemo, da uporabljanje besedne zveze "domača zival", ne more opravičiti nastopa konja, psa, mačke, goske ali račke, pa še bi lahko naštevali! Ignoriranje danih obljub, podpiranje mučenja živali z gostitvijo cirkusa, kjer morajo nastopati, kajti to vsekakor ni njihova odločitev, presega vse meje dobrega okusa in tudi polnitev mestnih ali krajevnih blagajn ne more biti razlog, da denar pomeni več od življenja živali! Prosimo vas, da razmislite, ali je tak cirkus res tisto kar vaše mesto oziroma kraj potrebuje? Ali vam res ni mar za živali, ki živijo v neprimernih pogojih, ali pa pogojih, ki so sprejemljivi, kar seveda ne pomeni, da so dobri ali pravi, da so stalno na poti, da nastopajo v areni s slabim zrakom, da so zaradi žarometov in hrupa pod stalnim stresom in še bi lahko kaj napisali.

Bolivija je prva država na svetu, ki je prepovedala vse živali v cirkusih

Prva država na svetu, ki je leta 2009 prepovedala cirkuse – tako z divjimi kot z udomačenimi živalmi – je bila Bolivija. Za ukrep so se odločili potem, ko so skrivni posnetki organizacije Animal Defenders International (ADI) razkrili hudo zlorabo živali v tamkajšnjih cirkusih. Prva evropska država, ki je leta 2012 sprejela ta ukrep, pa je bila Grčija. Zanimivo je, da je na seznamu teh držav tudi Bosna in Hercegovina, ki ima sama sicer velike težave s potepuškimi psmi. Ukrep prepovedi vseh živali v cirkusu ima tudi Ciper. Tretja evropska država, ki je v cirkusih prepovedala divje živali, je bila Nizozemska, Slovenija pa četrta.

V spodnji razpredelnici si lahko pogledate, kako je s prepovedmi v ostalih evropskih državah. Podatki so pridobljeni s strani organizacije ADI:

Avstrija prepoved divjih živali Belgija prepoved večine divjih živali (z izjemo papig in kamel, ki jih klasificirajo kot udomačene) BiH prepoved vseh živali Bolgarija prepoved le določenih divjih živali Hrvaška prepoved divjih živali Češka prepoved le določenih vrst živali Ciper prepoved vseh živali Danska prepoved le določenih vrst živali Estonija prepoved divjih živali Finska prepoved le določenih vrst živali Grčija prepoved vseh živali Madžarska prepoved ujetih divjih živali, prepoved dresiranja slonov in primatov za sodelovanje v cirkuških predstavah, ter nakup in dresiranje živali na seznamu konvencije CITES Irska prepoved živali le v mestih Drogheda, Fingal, Galway City, Kildare, Monaghan, Moyle, South Dublin in Waterford Malta prepoved vseh živali, prepoved razkazovanja živali, njihovih nastopov in dresiranja za cirkuške predstave Nizozemska prepoved nastopanja in transporta živali za cirkus, z izjemo nekaterih, večinoma udomačenih živali Norveška prepoved predstav z divjimi in eksotičnimi živalmi v občini Tromsø Poljska prepoved divjih živali Portugalska prepoved velikih opic in vzreje živali, navedenih na seznamu konvencije CITES Slovenija prepoved divjih živali Španija prepoved divjih živali v določenih mestih, tudi Barceloni Švedska prepoved določenih vrst živali Velika Britanija prepoved živali velja v več kot 200 mestih (več kot dve tretjini vseh živali, ostalo pa divjih živali)

Že res, da je Slovenija leta 2013 storila velik korak, a Bolivija in tiste države, ki so prepovedale vse živali, so naredile še večjega. Dejstvo je, da so živali v cirkusu z enim samim namenom – da zabavajo ljudi. Pa tega ne delajo po svoji volji. In če jih zakoni ne bodo prepovedali, bodo cirkusi očitno živeli vse, dokler bodo ljudje kazali interes zanje in jih podpirali z nakupom vstopnic. Ob vsem tem ne moremo mimo vprašanja: ali ni to, da ljudje zapiramo živali v kletke in jih priklenjamo na verige, pravzaprav pokazatelj, da smo največje 'živali' prav mi? Nobena druga vrsta namreč ne bi vklenila druge samo z namenom zabavljaštva. Če nas cirkusi tako zelo želijo zabavati, lahko to vsekakor počnejo tudi brez živali.

Predlog spremembe zakonodaje podpirajo:

- ODMPŽ

- OBALNO ZAVETIŠČE

- DZZŽ SLOVENSKA BISTRICA

- ANIMAL ANGELS

- DZZŽ KRANJ

- ANIMA MATTERS

- DRUŠTVO LAJKA

- DZZŽ MARIBOR

- DZZŽ KOČEVJE

- DZZŠ BELA KRAJINA

Komentarji