Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

ODPZ - Različnost prispevnih stopenj za različna delovna mesta

3811 OGLEDOV 1 KOMENTAR

Predlagam, da se ponovno uvede različnost prispevnih stopenj glede na različna delovna mesta (5 kategorij delovnih mest - 12/14, 12/15, 12/16, 12/17 in 12/18). Sedanja ureditev oz. plačevanje po enotni stopnji preveč poenoti različna delovna mesta glede na stopnjo ogrožanja zdravja in varnosti. V primerih:

- kjer se je prej plačevalo po višji stopnji, so oškodovani delavci;

- kjer se je prej plačevalo po nižji stopnji, so preveč obremenjeni delodajalci; vendar delodajalci problem rešujejo na dva načina: s poskusi izločitve uvrstitve teh del med dela, za katera je določeno obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje in z neplačevanjem prispevkov. (Neplačani prispevki se od delodajalcev ne izterjajo, oz. delodajalce se samo opominja, učinkoviteje pa se ne ukrepa.) Torej so tudi v primerih nižjih stopenj, kadar se delodajalci izognejo plačilu, oškodovani delavci.

Različne prispevne stopnje so bile, glede na različne stopnje ogroženosti, pravičnejše oz. ustreznejše. Zato predlagam uvedbo 5 različnih stopenj, ki so bile veljavne, pred uveljavitvijo novega Pokojninskega načrta.

18 glasov

6 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR N NJ 5 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


13. 6. 2017

Odziv Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Poklicno zavarovanje predstavlja obvezno vključitev v poklicno zavarovanje, z zbiranjem prispevkov delodajalcev na osebnih računih zavarovancev, na podlagi katerih zavarovanci pridobijo pravico do poklicne pokojnine ter druge pravice iz Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (Uradni list RS, št. 96/12, 39/13, 99/13 – ZSVarPre-C, 101/13 – ZIPRS1415, 44/14 – ORZPIZ206, 85/14 – ZUJF-B, 95/14 – ZUJF-C, 90/15 – ZIUPTD in 102/15; v nadaljevanju: ZPIZ-2). Poklicno zavarovanje je namenjeno zavarovancem, ki opravljajo posebno težka in zdravju škodljiva dela, in zavarovancem, ki opravljajo dela, ki jih po določeni starosti ni moč uspešno poklicno opravljati. Gre za delovna mesta, ki so imela v preteklosti pravico do štetja zavarovalne dobe s povečanjem (beneficirane delovne dobe), ki jo je to zavarovanje (obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje) nadomestilo leta 2001.

Prispevke za poklicno zavarovanje plačuje zavezanec (delodajalec ali zavarovanec, ki opravlja pridobitno ali drugo samostojno dejavnost). Osnova za plačilo prispevkov za poklicno zavarovanje je plača zavarovanca oziroma nadomestilo plače. Višina prispevkov za poklicno zavarovanje se določi v pokojninskem načrtu poklicnega zavarovanja na podlagi mnenja predstavnikov delodajalcev in zavarovancev.

Enotna prispevna stopnja za obvezno dodatno pokojninsko zavarovanje je bila uveljavljena s spremembo pokojninskega načrta obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja leta 2010. Takrat se je prispevna stopnja določila v višini 10,55% bruto plače, razen za zavarovance, ki so že do tedaj imeli višjo prispevno stopnjo. Pred tem so bile določene prispevne stopnje obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja po skupinah delovnih mest enako kot je to bilo v okviru sistema štetja zavarovalne dobe s povečanjem (od 4,2% do 12,6%).

Trenutno je prispevna stopnja poklicnega zavarovanja določena v novem pokojninskem načrtu poklicnega zavarovanja, ki je začel veljati s 1. 1. 2017, in znaša 9,25% od osnove za plačilo prispevkov za poklicno zavarovanje. Ob tem pa pokojninski načrt vsebuje tudi prehodno določbo, da znaša v obdobju dveh let od dneva začetka uporabe tega pokojninskega načrta prispevna stopnja 8 % od osnove za plačilo prispevkov za poklicno zavarovanje. Po izteku prehodnega obdobja dveh let, se bo prispevna stopnja poklicnega zavarovanja vrnila na 9,25%, če ne bo drugače dogovorjeno.

Prispevna stopnja poklicnega zavarovanja se je za vsa delovna mesta poklicnega zavarovanja poenotila zaradi določene enotne dodane dobe v višini 3 mesecev za leto dela na takem delovnem mestu, ki odločilno vpliva na izpolnjevanje pogojev za poklicno upokojitev ter v zvezi s tem potrebno višino sredstev zavarovancev na njihovih osebnih računih poklicnega zavarovanja za poklicno upokojitev. Izračuni, ki jih je pripravil upravljavec Sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja, kažejo, da ima velika večina zavarovancev poklicnega zavarovanja na svojih osebnih računih poklicnega zavarovanja več sredstev kot jih potrebuje za uveljavitev poklicne pokojnine. Ob tem pa se z novim pokojninskim načrtom uvajajo tudi solidarnostne rezerve, ki bodo zagotavljale dodatna sredstva za zavarovance, ki imajo na osebnem računu premalo sredstev za uveljavitev poklicne pokojnine.

Glede na navedeno na MDDSZ ocenjujemo, da je trenutno določena enotna prispevna stopnja za vsa delovna mesta poklicnega zavarovanja ustrezna in tako ne podpiramo predloga za različne prispevne stopnje za različna delovna mesta poklicnega zavarovanja.

Priloge:

Komentarji