Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Prepoved gostovanja cirkusom ki mučijo živali

7506 OGLEDOV 25 KOMENTARJEV

Pozdravljeni,

Predlagam popolno prepoved gostovanja cirkusom po vsej državi, v katerih nastopajo živali. Cirkusi za šolanje živali uporabljajo nasilne, mučilne in zaničevalne metode predvsem na divjih živali da dosežejo željen učinek. Živali so neprestano izpostalvjene stresu med nastopi, ki so neprestano po več tednov. Več tednov so na poti, kjer cirkusi ne morejo zagotoviti zakonsko določenih minimalnih pogojev za njihovo bivanje.

Več o tem si lahko preberete na:

Nastopi cirkusov s prostoživečimi živalmi v celoti prepovedani v Avstriji, Bosni in Hercegovini, na Švedskem, Finskem, na Costi Rici, v Indiji in Singapurju. Bolivija je prepovedala nastope vseh cirkusov, v katerih nastopajo prostoživeče in udomačene živali. Na Hrvaškem so nastopi cirkusov s prostoživečimi živalmi prepovedani v 30 občinah, številne občine so prepovedi sprejele tudi v Italiji, Veliki Britaniji, Grčiji, Španiji, Izraelu, ZDA, Kanadi, Avstraliji, Braziliji, Argentini in na Danskem.

43 glasov

2 glasova

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR A aleshorvat 17 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


14. 7. 2010

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

Analiza stanja

Evropski pravni red ureja premike cirkusov in zdravstveno varstvo živali v cirkusih, ne pa tudi področja zaščite živali v cirkusih. To področje urejajo države članice z nacionalno zakonodajo.

Glede na razpoložljive podatke popolna prepoved uporabe živali v cirkusih velja v državah članicah EU samo v Avstriji, sicer pa še na Hrvaškem, Boliviji, Izraelu in Singapurju. Prepoved uporabe določenih vrst divjih živali v cirkusih so sprejele naslednje države članice EU: Češka, Danska, Finska, Portugalska in Švedska. Belgija, Estonija, Madžarska in Poljska pa so v cirkusih prepovedale uporabo iz narave odvzetih živali.

V Sloveniji nimamo uzakonjene prepovedi nastopanja živali v cirkusih. Naša zakonodaja pa predpisuje sledljivost premikov in nadzor nad zdravstvenim varstvom živali v cirkusih.

Cirkus potrebuje za nastopanje v Sloveniji dovoljenje pristojnega upravnega organa. Dovoljenje izda upravna enota na podlagi predhodnega soglasja Veterinarske uprave RS (VURS), skladno z 39. členom Zakona o veterinarskih merilih skladnosti (Uradni list RS 93/2005). V predhodnem soglasju pristojni območni urad VURS opredeli pogoje, ki jih mora za pridobitev dovoljenja izpolnjevati cirkus. Ti pogoji vključujejo tudi z Uredbo Komisije (ES) št. 1739/2005, z dne 21. oktobra 2005, predpisane zahteve za premike cirkuških živali med državami članicami EU.

Cirkus mora biti registriran pri pristojnem organu države članice, v kateri ima cirkus zakonito bivališče ali sedež. Pristojni organ preveri, ali cirkus izpolnjuje zahteve in če so zahteve izpolnjene, cirkus dobi številko registracije. Vse živali v cirkusu morajo biti na predpisan način označene in o njih mora cirkus voditi evidenco. Vsaka žival v cirkusu mora imeti identifikacijski dokument. Za pse, mačke in bele dihurje je to Evropski potni list skladno z Uredbo 998/2003, za kopitarje veljajo pravila iz Uredbe Komisije 5047/2008. Za vse ostale živali pristojni organ izda potne liste v skladu z Uredbo 1739/2005.

V potnih listih morajo biti zapisani vsi ustrezni podatki o zdravju živali, vključno s podrobnostmi o uradnem preskušanju in cepljenjih. Pristojni organ poleg potnih listov za živali ob registraciji izda tudi seznam živali v cirkusu.

Vsak načrtovan premik cirkusa med državami članicami odobri uradni veterinar v odhodni državi članici. Pred tem preveri ali za kraj odhoda veljajo kakšne omejitve premikov živali zaradi bolezni, za katere so živali dovzetne. V 10 delovnih dneh pred odhodom pregleda vse živali v cirkusu ali so klinično zdrave, preveri ali je seznam živali posodobljen in ali so potni listi posodobljeni. Če so izpolnjeni vsi pogoji, lahko uradni veterinar odobri premik cirkusa v naslednjih 10 delovnih dneh.

Za zagotovitev popolne sledljivosti cirkuških živali je treba zapisati njihove premike znotraj Skupnosti z uporabo sistema »TRACES«. Upravljavec cirkusa najmanj 48 ur pred premikom cirkusa iz ene države članice v drugo sporoči pristojnemu organu države članice odhoda ustrezne podatke za izpolnitev certifikata sistema »TRACES« za trgovanje znotraj Skupnosti. Pristojni organ države članice odhoda o premiku, z uporabo sistema »TRACES«, obvesti pristojni organ namembne države članice in pristojni organ tranzitne države članice.

Če pa ima cirkus živali, ki so zavarovane s konvencijo CITES, mora dodatno pridobiti ustrezna uvozna in izvozna dovoljenja in potrdila CITES. Cirkusom iz EU, za zavarovane vrste živali, ki so del cirkusa, države članice lahko izdajo potrdilo o potujoči razstavi, vendar le za zakonito pridobljene živali.

VURS nadzoruje zdravstveno stanje živali s preverjanjem dokumentacije o predpisanih cepljenjih ali drugih opravljenih testih na prisotnost protiteles proti boleznim. Uradni veterinarji pa lahko preverjajo zdravstveno stanje živali tudi na kraju samem.

Mnenje VURS

Vprašanje prepovedi uporabe nekaterih živali v cirkusih je bilo aktualno že pri zadnji spremembi Zakona o zaščiti živali. VURS je tedaj predlagal omenjeno prepoved, vendar pa je bila v postopku sprejema predloga ta sprememba iz predloga umaknjena.

VURS razume problem uporabe teh živali v cirkusih in bo ob prihodnjem spreminjanju Zakona o zaščiti živali ponovno predlagal spremembo, po katerem bo v cirkusih prepovedano uporabljati nekatere živali. Pri tem pa je treba pojasniti, da je sprememba zakona kompleksen in dolgotrajen postopek, ki zahteva temeljito usklajevanje stališč vseh deležnikov.

Priloge:

Komentarji