14. 7. 2010
Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano
Analiza stanja
Evropski pravni red ureja premike cirkusov in zdravstveno varstvo živali v cirkusih, ne pa tudi področja zaščite živali v cirkusih. To področje urejajo države članice z nacionalno zakonodajo.
Glede na razpoložljive podatke popolna prepoved uporabe živali v cirkusih velja v državah članicah EU samo v Avstriji, sicer pa še na Hrvaškem, Boliviji, Izraelu in Singapurju. Prepoved uporabe določenih vrst divjih živali v cirkusih so sprejele naslednje države članice EU: Češka, Danska, Finska, Portugalska in Švedska. Belgija, Estonija, Madžarska in Poljska pa so v cirkusih prepovedale uporabo iz narave odvzetih živali.
V Sloveniji nimamo uzakonjene prepovedi nastopanja živali v cirkusih. Naša zakonodaja pa predpisuje sledljivost premikov in nadzor nad zdravstvenim varstvom živali v cirkusih.
Cirkus potrebuje za nastopanje v Sloveniji dovoljenje pristojnega upravnega organa. Dovoljenje izda upravna enota na podlagi predhodnega soglasja Veterinarske uprave RS (VURS), skladno z 39. členom Zakona o veterinarskih merilih skladnosti (Uradni list RS 93/2005). V predhodnem soglasju pristojni območni urad VURS opredeli pogoje, ki jih mora za pridobitev dovoljenja izpolnjevati cirkus. Ti pogoji vključujejo tudi z Uredbo Komisije (ES) št. 1739/2005, z dne 21. oktobra 2005, predpisane zahteve za premike cirkuških živali med državami članicami EU.
Cirkus mora biti registriran pri pristojnem organu države članice, v kateri ima cirkus zakonito bivališče ali sedež. Pristojni organ preveri, ali cirkus izpolnjuje zahteve in če so zahteve izpolnjene, cirkus dobi številko registracije. Vse živali v cirkusu morajo biti na predpisan način označene in o njih mora cirkus voditi evidenco. Vsaka žival v cirkusu mora imeti identifikacijski dokument. Za pse, mačke in bele dihurje je to Evropski potni list skladno z Uredbo 998/2003, za kopitarje veljajo pravila iz Uredbe Komisije 5047/2008. Za vse ostale živali pristojni organ izda potne liste v skladu z Uredbo 1739/2005.
V potnih listih morajo biti zapisani vsi ustrezni podatki o zdravju živali, vključno s podrobnostmi o uradnem preskušanju in cepljenjih. Pristojni organ poleg potnih listov za živali ob registraciji izda tudi seznam živali v cirkusu.
Vsak načrtovan premik cirkusa med državami članicami odobri uradni veterinar v odhodni državi članici. Pred tem preveri ali za kraj odhoda veljajo kakšne omejitve premikov živali zaradi bolezni, za katere so živali dovzetne. V 10 delovnih dneh pred odhodom pregleda vse živali v cirkusu ali so klinično zdrave, preveri ali je seznam živali posodobljen in ali so potni listi posodobljeni. Če so izpolnjeni vsi pogoji, lahko uradni veterinar odobri premik cirkusa v naslednjih 10 delovnih dneh.
Za zagotovitev popolne sledljivosti cirkuških živali je treba zapisati njihove premike znotraj Skupnosti z uporabo sistema »TRACES«. Upravljavec cirkusa najmanj 48 ur pred premikom cirkusa iz ene države članice v drugo sporoči pristojnemu organu države članice odhoda ustrezne podatke za izpolnitev certifikata sistema »TRACES« za trgovanje znotraj Skupnosti. Pristojni organ države članice odhoda o premiku, z uporabo sistema »TRACES«, obvesti pristojni organ namembne države članice in pristojni organ tranzitne države članice.
Če pa ima cirkus živali, ki so zavarovane s konvencijo CITES, mora dodatno pridobiti ustrezna uvozna in izvozna dovoljenja in potrdila CITES. Cirkusom iz EU, za zavarovane vrste živali, ki so del cirkusa, države članice lahko izdajo potrdilo o potujoči razstavi, vendar le za zakonito pridobljene živali.
VURS nadzoruje zdravstveno stanje živali s preverjanjem dokumentacije o predpisanih cepljenjih ali drugih opravljenih testih na prisotnost protiteles proti boleznim. Uradni veterinarji pa lahko preverjajo zdravstveno stanje živali tudi na kraju samem.
Mnenje VURS
Vprašanje prepovedi uporabe nekaterih živali v cirkusih je bilo aktualno že pri zadnji spremembi Zakona o zaščiti živali. VURS je tedaj predlagal omenjeno prepoved, vendar pa je bila v postopku sprejema predloga ta sprememba iz predloga umaknjena.
VURS razume problem uporabe teh živali v cirkusih in bo ob prihodnjem spreminjanju Zakona o zaščiti živali ponovno predlagal spremembo, po katerem bo v cirkusih prepovedano uporabljati nekatere živali. Pri tem pa je treba pojasniti, da je sprememba zakona kompleksen in dolgotrajen postopek, ki zahteva temeljito usklajevanje stališč vseh deležnikov.