Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Nov Zakon o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo

4463 OGLEDOV 11 KOMENTARJEV

Vlada naj v zakonodajni postopek vloži nov predlog zakona, ki bo nadomestil obstoječi Zakon o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo (ZZNPOB). Slednji je zelo verjetno protiustaven, saj je z njim uzakonjena diskriminacija samskih žensk, ki imajo težave z zanositvijo. 14. člen Ustave jamči enake človekove pravice in temeljne svoboščine za VSE, NE GLEDE NA KATEROKOLI OSEBNO OKOLIŠČINO.

Obstoječi ZZNPOB omogoča le zdravljenje 'neplodnih parov', ne posameznih oseb. Rečeno drugače: pravico do zanositve z biomedicinsko pomočjo imajo le ženske, ki živijo v (zunaj)zakonskih skupnostih, ne pa samske ženske. Zdravljene neplodnosti slednjih je z obstoječim zakonom onemogočeno. Ustavno sodišče RS (v obstoječi zasedbi) se vsebinsko noče izreči glede (proti)ustavnosti zakona, zato je večina poslancev zdajšnjega sklica DZ na USRS vložila zahtevo za presojo ustavnosti. Zdi se, da sodniki z odločitvijo zavlačujejo, hkrati pa je očitno, da aktualna vlada oz. koalicijska večina v DZ prelaga (politično) odgovornost za odpravo diskriminacije na USRS. Čas je, da vlada in 'njena' večina v DZ 'presekata' obstoječo diskriminacijo s sprejetjem novega zakona (ali vsaj noveliranjem obstoječega). Glede na to, da je zahteva za presojo ustavnosti v DZ dobila več kot dvotretjinsko podporo, bi vlada oz. vladna koalicija (v dogovoru z levo opozicijo) lahko razmislila celo o sprejetju ustavnega zakona ali spremembi ustave, s katerima bi bila tovrstna diskriminacija (v prihodnje) povsem onemogočena.

21 glasov

7 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR J jur 14 predlogov
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


6. 4. 2017

Odziv Ministrstva za zdravje

Zakon o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo (Uradni list RS, št. 70/00; v nadaljevanju: ZZNPOB) ureja zdravstvene ukrepe, torej zdravljenje, s katerim se ženski in moškemu pomaga pri spočetju otroka in se jima tako omogoči uresničevati svobodo odločanja o rojstvih svojih otrok. Brez postopkov zdravljenja, ki jih določa omenjeni zakon, ženska in moški ne bi mogla imeti svojih otrok. Zato zakon natančno določa, da sta do postopkov umetne oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP) upravičena moški in ženska, ki živita v medsebojni zakonski zvezi ali zunajzakonski skupnosti, in ki glede na izkušnje medicinske znanosti ne moreta pričakovati, da bi dosegla zanositev s spolnim odnosom, in jima ni mogoče pomagati z drugimi postopki zdravljenja neplodnosti. Zakonca ali zunajzakonska partnerja morata biti polnoletna, razsodna in v primerni starosti za opravljanje starševskih dolžnosti ter v takem psihosocialnem stanju, v skladu s katerim se lahko utemeljeno pričakuje, da bosta sposobna opravljati starševske dolžnosti v korist otroka. Ženska mora biti tudi v starostni dobi, ki je primerna za rojevanje.

Poudariti moramo še, da po zakonu ni dovoljena hkratna uporaba darovanih jajčnih in darovanih semenskih celic ( tretji odstavek 8. člena ZZNPOB) kot tudi ni upravičena do postopka OBMP ženska, ki namerava otroka po rojstvu odplačno ali neodplačno prepustiti tretji osebi, t.i. nadomestno materinstvo ( 7. člen ZZNPOB)

V kolikor bo dosežen splošni konsenz, da se omogoči oploditev samskih žensk z darovano spolno celico, bo potrebno spremeniti zakon, ki pa seveda ne bo več temeljil na osnovni predpostavki, da gre pri postopkih OBMP za pomoč pri zdravljenju neplodnosti.

Komentarji