Skoči do osrednje vsebine
Prijava v aplikacijo

Ste pozabili geslo?

Registracija

Predlagam vladi
Predlog z odzivom pristojne institucije

Doplačilo v zdravstvu

2640 OGLEDOV 22 KOMENTARJEV

Skoraj vsak od nas se enkrat sooči z zdravstvenimi storitvami, ko mu zdravnik predstavi, kaj mu pripada iz naslova zdravstvenega zavarovanja, kaj pa mora plačat sam. Do sem je vse razumljivo, ni pa razimljivo to, da pacient ne more doplačat samo razliko do nadstandarne storitve, temveč mora celotno storitev in material iz naslova nadstandarda plačat v celoti. To ni pošteno do ljudi, kateri imajo nizke prihodke in bi si lahko z boljšimi materiali izboljšali kakovost življenja, pa si ga ne morejo privoščit. Mislim, da bi zdravstvo moralo omogočit, da se doplača samo razlika med standardnim in nadstandardnim in tako omogoči manjše razlike med ljudmi.

20 glasov

0 glasov

Če bo predlog prejel vsaj 11 glasov za in več glasov za kot proti, ga bomo poslali v obravnavo pristojnemu ministrstvu.

AVTOR R rleskose@amis.net 3 predlogi
STATUS PREDLOGA
  • PREDLOG POSLAN
  • KONEC OBRAVNAVE
  • ODGOVOR

Odgovor


26. 9. 2017

Odziv Ministrstva za zdravje

V 252. členu je urejeno, v katerih primerih lahko izvajalec zavarovani osebi zaračuna doplačilo (razliko v ceni storitve). Tako je doplačilo možno za konkretne zdravstvene storitve in medicinske pripomočke, izvajalec pa lahko zahteva doplačilo tudi, kadar zavarovana oseba zahteva ali predhodno soglaša, da se storitev uveljavi v višjem oziroma drugačnem standardu, kadar je cena storitve na podlagi pogodbe z zavodom višja od cenovnega standarda zanjo (2. točka drugega odstavka 252. člen Pravil OZZ).

Standardi zdravstvenih storitev v vseh zdravstvenih dejavnostih so strokovno – doktrinarno utemeljene storitve glede na zdravstveno stanje zavarovane osebe, skladno s presojo zavarovančevega osebnega ali napotnega zdravnika (prvi odstavek 105. člena Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja). Če je po oceni pristojnega zdravnika v konkretnem primeru edina možna rešitev določena zdravstvena storitev, je izvajalec to storitev dolžan opraviti v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja v okviru rednega programa, dogovorjenega z Zavodom in v okviru dogovorjene cene.

Sedanja pravna ureditev pravico do zdravstvene storitve v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja, opredeljuje kot celoto. V skladu z veljavnimi obračunskimi modeli so zdravstvene storitve opredeljene kot celota in jih ni mogoče obračunavati glede na vrednost uporabljenega oziroma vgrajenega materiala in vrednost ostale zdravstvene storitve oziroma posameznih tehnik operacije. To ocenjujemo kot prednost, saj bi se lahko zavarovanci, ob hitrem razvoju medicinskih tehnologij in materialov, kmalu znašli v situaciji, da bi morali skoraj za vse storitve doplačevati.

Komentarji