Ocenjevanje varnosti in ustreznosti cest
Pred časom sem o slabem stanju cestišča, kjer se dnevno vozim, obvestil policijo in jih opozoril na ogrozenost udeležencev v prometu ter nastajajočo škodo na vozilih. Odgovot policije je bil, da je cesta resnično dotrajana. Ko sem jih nato povprašal, komu so to še sporočili in kaj to pomeni za varnost, pa je bilo vse tiho. Zgodilo se ni nič, cesta je danes enaka oziroma še slabša kot takrat. To se mi zdi nedopustno, zato zahtevam, da se vzpostavi ocenjevanje cestišč s strani več različnih institucij (morda policije, AMZS in Agencije za varnost prometa). V primeru, da je kumulativna / povprečna ocena nižja od neke mejne vrednosti, MORA lastnik (država, občina) v roku 6-ih mesecev cestišče obnoviti vsaj do te mere, da ocena ne bo več pod pragom sprejemljivosti. Sedanje stanje, ko lastnik dopušča slabšanje prometne varnosti in nastajanje škode na vozilih uporabnikov, je NESPREJEMLJIVO. Stanje, ko so ceste ponekod zelo urejene, ponekod pa porazne, je tudi protiustavno, saj določene skupine prebivalcev depriviligira in jim odvzema enakopravni položaj napram ostalim. Zahtevam ureditev cestnega omrežja TAKOJ, saj za uporabo cest plačujem in to pivsem enako kot tisti, ki se lahko vozijo po urejenih voziščih.
upravičenci do mnenja o stanju neke ceste moramo imeti / dobiti tudi vozniki-uporabniki
Vsekakor podpiram, da se na tem nekaj ukrene. Dejstvo je, da so nekatere državne regionalne ceste v precej slabem stanju. Obnove pa se umikajo oz. prestavljajo iz leta v leto.
Komisja bi bila po mojem mnenju upravičena vendar ustanovljena znotraj obstoječih služb (policije, AMZS, minstrstva za infrastrukturo, predstavnika občine.....).
Sicer ne poznam kriterijev za določanje obnove državnih cest, vendar bi bilo prav, da se denar za obnove enakomerno porazdeli po regijah in ne da se zadeva centralizira.
Kvaliteta oz. vzdrževanje regionalnih cest morajo biti na istem nivoju kot glavne ceste I, II., avtoceste, hitre ceste ipd.
K mojemu glasu za pa moja opomba:
Slovenija ima preveč cest na prebivalca. Daleč nad povprečjem Evrope. Veliko lokalnih cest v slabem asfaltnem stanju, ki so v manjši rabi in vse, ki niso povezovalne, povrniti v makadamske ceste. Izvesti ukrepe za sanacijo razpršene gradnje (kdor ne obdeluje podeželja, nima kaj na podeželju iskati - razen kot turist).
Kaj točno ima policija s slabimi cestami in zakaj ste jih utrujali z njihovim stanjem, veste najbrž samo vi.
Stanje cest se seveda spremlja in obstajajo tudi terminski plani za njihovo prenovo, a vse se začne in konča pri denarju, ki je na voljo za obnovo cest s strani občin ali države.
In nobene neustavnosti ni v privilegiranju prenov cest z veliko večjim prometom, napram cesti, po kateri vozi nekaj traktorjev.
No, pavšalni komentar brez poznavanja problematike... Zakaj policija? Ob lanski neesreči deklice na kolesu, ki jo je POLICIJA pripisala nevzdrzevani cesti, je POLICIST Drago Menegalja javno pozval občane, da lahko v primeru ogrozene prometne in siceršnje varnosti zaradi slabo vzdrževane ceste o tem obvestimo POLICIJO, ki bo stanje preverila. To sem storil tudi sam in POLICIJA se je dejansko odzvala, rezultat sem opisal zgoraj. Težava je le v tem, ker ni ustreznih ukrepiv, kljub negatuvni oceni policije. Comprende?
@ba tom, tudi če je nek policist pozval občane naj prijavijo slabo stanje cest, da bi občane pomiril ob nesrečnem dogodku, to še ne pomeni da ima policija kakršnokoli pristojnost pri zbiranju in posredovanju informacij o slabem stanju cest!
V tašnem primeru pišite na DRSC ali na svojo občino, še boljše bi bilo, če bi se oblikovala civilna iniciativa in bi le-ta pisala na omenjena naslova, a obstaja velika verjetnost, da boste nazaj dobili odgovor v stilu, da:
-se organ zaveda slabega stanja,
-imajo seznam prioritet obnov, ki jih uresničujejo glede na finančne zmožnosti,
-da je v načrtu prenova in da je potrebna potrpežljivost.
Še enkrat, klicanje policije zaradi slabih cest ne bo pomagalo nič (kljub temu, da so vas s tem hoteli pomirit), le zasedali boste linijo za klice, ki dejansko potrebujejo pomoč policije.
Verjetno policija res nima pristojnosti, ravno zato pa predlagam, da bi jo dobila. Saj morda bo policija ovrgla dvome voznikov in dala določeni cesti pozitivno oceno. Ampak za tem stoji tudi odgovornost. V takem stanju, kot je sedaj, je zmeraj kriv izključno voznik, razen v zelo redkih primerih. In država tudi zlahka miži pred dejanskim stanjem, ker ga nihče nikoli ne kvantificira. Sedaj je skoraj edini kriterij za popravilo cest to, ali je denar na voljo ali ga ni, ne glede na to, v kakem stanju je cesta. Na varnost in morebitno povzročanje materialne škode na vozilih se pa vsi požvižgajo. Sedaj so vsi lepo tiho, uporabniki cest lajko pisarimo vsem od Poncija do Pilata, zgodi se pa itak nič. Taka komisija bi na poziv uporabnikov cest ocenila stanje, kar bi bila podlaga za vrstni red obnove. Potrebno je upoštevati tudi to, da za ceste plačujemo vsi, približno enako (glede na vozilo pač, ampak nihanja niso ne vem kako velika). Ta denar se potem preusmerja na bolj prometne ceste, kar ni sprejemljivo. Če plačam, želim, da je tudi "moja" cesta urejena tako, da se lahko po njej varno in brez povzročene škode vsakodnevno vozim. Če je kriterij res količina prometa, potem naj za to plačujejo tisti, ki se tam vozijo, ne pa tisti, ki od tako vplačanega denarja nimamo popolnoma nič. Če bo to obveljalo še naprej, potem bo itak najbolj obnovljene cesta imela samo prestolnice, saj tja gravitira največje število ljudi, ki te ceste uporabljajo. To pa ni sprejemljivo.
Ojoj, pa smo spet pri neki za lase privlečeni neustavnosti.
Državne ceste bi morale biti urejene in to je seveda stvar vlade.
Za vse ostalo so pristojni župani in občinski sveti ter prioritete v občinskih proračunih.
Da bi pa ustanavljali neke komisije, ki bi v praksi najverjetneje mešale meglo, pomenile pa bi verjetno znaten strošek, pa se mi ne zdi smiselno.
Govorim ravno o državni cesti, ki NI urejena že vsaj 10 in verjetno še več let. Stvar je točno v tem, da bi nekaj moralo biti, pa ni, in kaj lahko ob tem storimi uporabniki teh cest.Prosim vzdržite se pavšalnih komentarjev iz naslanjača nekje v prestolnici, kjer je že zaradi statusa pač vse urejeno veliko bolje. Ko človek vidi pristranskost in mačehovstvo države in zaradi tega trpi materialno škodo in življenjsko ogroenost, je pa malo drugače.Konkretno govorim o cesti 8710 937 BRESTERNICA-GAJ-SV. JURIJ, ki pa še zdaleč ni edina taka. "Bi moralo biti" - in kaj sedaj, ko ni???
Sedaj ko ni pa je pač treba najti vlado, ki bo to pripravljena urediti.
V proračunu so pač na voljo omejena sredstva, in stvar vlade je, da se odloči kaj in kje so prioritete. Vsi bi radi vse, hkrati pa čim nižje davke. Ne gre.
No, če bi vsi samo mirno čakali, da se v proračunu nabere dovolj denarja, se lahko uležemo na tla in počakamo na Matildo. Opozarjam na stanje, ki je nevzdržno in me ne zanima, katere vlade so to zakrivile in katere bodo to popravljale. Nočem iskati krivcev, želim odpravo problema. Če za ceste plačujem, zahtevam urejeno stanje. In ne želim čakati na neke "boljše čase"... Če dovolj ne ropota, se pač nič ne premakne. V zadnjih 10-ih letih se že ni. Nadaljnjih 10 ne mislim pasivno čakati na milost lastnika/skrbnika.
Dvomim, da bo neka državna komisija privedla do tega, da bodo ceste bolj urejene.